اقتصادی

آرامش بازار مسکن تا کی ادامه دارد؟

تقریباً دو ماه از رسیدن بازار مسکن به ثبات قیمت و کسادی معاملات می گذرد و بررسی های غیررسمی نشان می دهد که کاهش ماهانه تهران از 1.1 درصد در دسامبر به 3.5 درصد در ژانویه رسیده است. خریداران انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را دارند. با این حال ، به گفته کارشناسان ، تغییرات در بازار مسکن به دلیل ماهیت آنها کند است.

به گزارش آپارات نیوز ، در ماه های اخیر بازار مسکن آرام شده است. البته نوعی رکود غیر تورمی. معاملات در تهران با 2555 قلم به حدود یک دهم روند عادی بازار رسید ، یعنی معاملات بسته شدند. قیمت ها نیز کاهش یافت. از تاریخ 6 نوامبر تا 12 ژانویه ، قیمت های پیشنهادی در تهران بر اساس نرخ ثبت شده در آگهی های املاک و مستغلات ، حدود 22 درصد کاهش یافته و نرخ قطعی رشد ماهانه ، طبق اعلام بانک مرکزی در ماه دسامبر ، یک درصد کاهش یافته است. شنیده می شود که نرخ کاهش قیمت ماهانه در 20 روز اول ژانویه به 3.5 درصد رسیده است.

وزیر: ما سرمایه های سرگردان را وارد بازار مسکن نمی کنیم

کارشناسان عواملی مانند ثبات نرخ ارز ، کاهش انتظارات ، ناتوانی متقاضیان واقعی ، تعلیق معاملات سوداگرانه و تأثیر توسعه سیاسی بر رکود بازار مسکن را نسبت می دهند. وزیر راه و شهرسازی گفت: بازار مسکن چندین ماه است که ساکت است و ما اجازه نمی دهیم سرمایه دوره ای وارد این بازار شود. محمد اسلامی نیز با قیمت ها را در تبلیغات وب سایت قرار دهید او مخالف این ممنوعیت است که سه روز قبل و بعد از هشت ماه وضع شد و گفت ما از دادستانی خواستیم مانع این اقدام شود.

ثبات نسبی در بازار مسکن در شرایطی حاکم بود که بیشتر کارشناسان معتقدند این روند حداقل تا انتخابات ریاست جمهوری در ایران ادامه خواهد داشت. مصطفی قلی خسروی ، رئیس اتحادیه مشاوران املاک ، می گوید که برخی از بنگاه های املاک ، هر متر 10 میلیون تومان کاهش می دهند و هیچ کس خرید نمی کند.

طرف تقاضا پیش بینی می کند که قیمت مسکن کاهش یابد ، در حالی که بازار مصالح ساختمانی طی سال گذشته افزایش یافته است. اگرچه ساخت و سازها در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در سراسر کشور افزایش یافته است ، اما به نظر می رسد که اجرای پروژه اقدام ملی در ارتقا پروانه های ساختمانی مثر بوده است. زیرا صدور پروانه های ساختمانی در تهران طی نیمه اول سال جاری نسبت به شش ماهه سال گذشته 14 درصد کاهش نشان می دهد.

نگرانی این است که افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر هزینه مسکن تأثیر بگذارد. طبق گفته سازندگان ، قیمت میلگرد طی سال گذشته از کیلویی 4200 تومان به 14000 تا 15،000 تومان و سیمان هر بسته از 10،000 تومان به 26،000 به 29،000 تومان و گاهی 31،000 تومان رسیده است.

وام های بانکی ناکارآمد هستند

در هر صورت بازار مسکن با رکود روبرو است و وام های بانکی کمکی به رکود اقتصادی نمی کنند. با تسهیلات 160 میلیون تومانی مسکن اول که با پس انداز یک ساله زوج تهرانی پرداخت شده است ، فقط شش متر خانه در تهران قابل خرید است. اما سپرده جدید دریافت این وام حدود یک ماه پیش توسط سیستم بانکی قطع شد. دیروز ، در آستانه سالگرد تاسیس بانک و دهه مبارک فجر ، بانک مسکن با هدف تقویت قدرت خرید متقاضیان ، طرحی را تصویب کرد تا متقاضیان نیمی از 200 میلیون تومان دریافت کنند – می تواند با خرید TSE و نیم دیگر بدون خرید اوراق قرضه وام خریداری کند. و وام را به مدت پنج سال بازپرداخت کنید. در حالی که طبق برنامه قبلی با دوره بازپرداخت 12 ساله ، اقساط ماهانه حدود 4 میلیون و 300 هزار تومان بوده است و بدیهی است اقساط وام جدید حدود دو برابر خواهد بود.

سقف تسهیلات گواهینامه های حق ترجیحی زوجین در تهران 200 میلیون تومان است که با وام جعلی به 240 میلیون تومان می رسد. در مراکز استانها و شهرهای بیش از 200 هزار نفر 160 میلیون تومان و برای سایر شهرها 120 میلیون تومان وجود دارد. متقاضیان دریافت این تسهیلات در مدت مذکور می توانند حداکثر 50٪ از مبلغ تسهیلات را تا سقف معینی از تسهیلات بدون ودیعه دریافت کنند.

بازار مسکن تغییر جهت داده است

مهدی روانشادنیا – کارشناس بازار مسکن – با اشاره به کاهش ماهانه 1.1 درصدی قیمت مسکن در تهران در ماه دسامبر ، گفت: “اگرچه این کاهش با توجه به افزایش ماهانه بیش از 10 درصدی قابل توجه نیست ، اما نشانه تغییر جهت بازار به دلیل افزایش بی رویه است. ” پس از دوره ثبات نسبی.

وی گفت: به نوعی پیش بینی های ماه های نوامبر و دسامبر محقق شده و به نظر می رسد قیمت ها وارد مرحله نوسانات کوچک و تثبیت شده و از تورم عمومی به دور هستند و حدود شش ماه دیگر بازار مشابه دیگری خواهیم داشت. رو به رو “

روانشادنیا ابراز امیدواری کرد: از طریق روند صدور پروانه های ساختمانی ، بهبود فضای کسب و کار صنعت ساخت و ساز ، حمایت دولت و تغییر رویکردها ، کاهش این ساخت و ساز و تأمین مسکن و متعاقب آن اشتعال بازار ، خواهد بود.

با این حال ، بیت الله ستاریان ، کارشناس اقتصاد مسکن ، می گوید: من معتقدم بازار مسکن در مسیر رکود نیست زیرا در 50 سال گذشته همیشه کمبود مسکن داشته ایم. من قبول ندارم که بعضی از مقامات هم بگویند قیمت مسکن حباب دارد. آخر این چه حبابی است که 50 سال تخلیه نشده است؟

ستاریان با بیان اینکه نمی توان انتظار کاهش یا حتی ثبات قیمت مسکن در میان مدت و بلند مدت را داشت ، خاطرنشان کرد: من معتقدم تغییراتی در سطح بین المللی ایجاد شده است که اقتصاد ایران در آینده یکی از مهمترین اقتصادهای جهان خواهد بود. خواهد بود. زیرساخت های این توسعه باید مورد توجه قرار گیرد ، به ویژه در بخش مسکن.

سایه تورم ساختاری در بازار املاک و مستغلات

مهدی سلطان محمدی – یکی از فعالان حوزه ساخت و ساز – همچنین گفت که روند نزولی قیمت ها فقط در قالب کاهش معاملات خود را نشان می دهد که اکنون شاهد آن هستیم. سایه تورم ساختاری به دلیل سیاست های نادرست پولی و مالی ، اقتصاد کشور را در میان مدت و بلند مدت تهدید می کند. حتی در لایحه بودجه 1400 می بینیم که آنها قصد دارند آن را قبل از افزایش درآمدهای نفتی خرج کنند ، که بازتاب آن در قیمت کالاها از جمله مسکن ادامه خواهد داشت.

مسکن در تهران هر متر مربع 26.9 میلیون تومان است

به گزارش آپارات نیوز ، دسامبر 2016 متوسط ​​قیمت مسکن در تهران طبق معاملات ماه مذکور هر مترمربع 26 میلیون و 910 هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه قبل 1.1 درصد کاهش و 98.9 درصد افزایش داشته است سال طبق اعلام بانک مرکزی ، تعداد معاملات در دسامبر سال 1399 حدود 2.6 هزار معامله بوده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل 73.2 درصد کاهش نشان می دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در تهران بر اساس طول عمر نشان می دهد که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 39.1 درصد بیشترین سهم را دارند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا