ورزشی

آزمون چه کاره است که ماندن کی روش را اوکی کند؟!/ دلیلی نداشت بازیکنان تیم ملی پاداش بگیرند

در گفتگو با آنا

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال گفت: فدراسیونی که بازیکن بخواهد در مورد آن تصمیم گیری کند صلاحیت ندارد، چه آزمایشی است که می گوید من کی و چگونه بمانم درست می کنم؟

حسن روشن در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، درباره حذف تیم ملی ایران از جام جهانی 2022 قطر در شرایطی که با شکست مقابل آمریکا و همچنین این تیم مقابل هلند رخ داد، گفت: در مرحله یک هشتم نهایی چپ گفت: بازی با آمریکا را بی دلیل حساس کردیم و اجازه ندادیم بازیکنان آرام بازی کنند. آیا این بازی با بازی مقابل ولز متفاوت بود؟ هر بازی 3 امتیاز دارد و همانطور که در روز بازی با ولز تنها بودیم و بدون استرس بیرون رفتیم و 3 امتیاز را گرفتیم، می توانستیم امتیاز کامل بازی با آمریکا را کسب کنیم. اما ما بی دلیل این بازی را حساس کردیم و به حریف اجازه بردیم که نگاه فنی به بازی داشت و برای رسیدن به هدفش می خواست 3 امتیاز بگیرد. در بازی آمریکا و هلند چون هر دو تیم رویکرد فوتبالی به بازی داشتند، تیمی که کیفیت بهتری داشت پیروز شد. هلند نسبت به آمریکا تیم آماده تری بود، به همین دلیل به راحتی 3 گل به ثمر رساندند و تک گل آمریکا تاثیری در کاری که باید در هلند انجام می دادیم نداشت.

** هاشمیان و باقری ذهنیت باخت را از بازیکنان دور کردند

وی یادآور شد: تیم ملی ایران در دور نخست مرحله مقدماتی جام جهانی 6 امتیاز مقابل عراق و بحرین از دست داد اما در دور برگشت تمامی امتیازات را کسب کرد و به قله صعود کرد. او در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی توانست با بیشترین سرعت صعود کند چرا که آرامش در تیم حاکم بود و دراگان اسکوچیچ دو مربی توانمند ایرانی را در کادر خود داشت. وحید هاشمیان و کریم باقری هر گونه فکر شکست و حذف را از بازیکنان دور کردند. در دیدار مقابل لبنان دو گل در وقت اضافه به ثمر رساندیم و به جای اینکه بدون امتیاز زمین را ترک کنیم، با تمام امتیاز زمین را ترک کردیم. البته در کره جنوبی شکست خوردیم، جایی که چند مهره کلیدی را از دست دادیم، اما تیم از هم نپاشید و در بقیه بازی ها جبران کردیم.

** کی روش به خجالت نکشیدن انگلیس رسیدیم

پیشکسوت تیم ملی افزود: آقای کی روش 70 روز پیش به جام جهانی آمد و سرمربی تیم ملی شد و مثل سابق بر این تیم حکمرانی کرد. اگر کی روش از این روش یا هر روش دیگری استفاده می کرد، او در کلمبیا می ماند و با این تیم به جام جهانی می رسید. به مصر نرویم و با این تیم قهرمانی آفریقا را از دست بدهیم و از مسیر جام جهانی حذف شوم. کی روش را آوردیم تا به انگلیس و آمریکا گل نزنیم و خجالت نکشیم. ما هیچ وقت ندیدیم که سرمربی تیم را عوض کنند تا بتوانیم با عزت کنار برویم. مقابل انگلیس بدترین شکست خود در تاریخ جام جهانی را پذیرفتیم. کی روش 8 سال سرمربی تیم ملی بود و اطلاع جدیدی از انتقال به تیم ملی نداشت. در دو جام جهانی و دو جام ملت ها به او فرصت دادیم اما در همه این رقابت ها حذف شدیم. باز هم به او تیمی دادیم که از گروه ما در جام جهانی صعود نکرد. تنش ایجاد شده در تیم ملی باعث شکست تاریخی مقابل انگلیس شد، مقابل ولز که بچه ها آزادانه فکر می کردند و آزادی عمل داشتند پیروز شدیم، مقابل آمریکا هم تنش داشتیم و شکست خوردیم.

**در جام ملت های آسیا هم چهارم نمی شویم

وی ادامه داد: سال آینده جام ملت های آسیا برگزار می شود و از این پس تلاش زیادی برای حفظ کی روش دارند. آنها به خوبی کشورشان را می دانند. با توجه به پیشرفت بسیار خوب ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و عربستان سوم و چهارم نخواهیم شد، او تیمی را پشت سر نگذاشت که در صورت جدایی بتواند با این تیم نتیجه بگیرد و باید برای داشتن تیم تلاش کنیم. با سرمربی جدید که آینده دارد. تیم ملی ایران مقابل خودش شکست خورد. به اتفاقاتی که در فدراسیون فوتبال افتاد و فکر می کردیم با روی کار آمدن مهدی تاج به عنوان سرپرست فدراسیون، مشکلات حل شود. چیزی درست نشد و ما فرصت صعود را از دست دادیم. از سوی دیگر، اگر بازیکن بخواهد روال خود را حفظ کند، باید چه کار کند. فدراسیونی که بازیکن تیمش می خواهد سرمربی را حفظ کند هیچ اختیاری ندارد. سردار آزمون که می گوید خوب می کنم یعنی چه؟ این بازیکن حق اظهار نظر در مورد سرمربیگری تیم ملی را ندارد.

**آزمایش تضمین می کند که با چه کسانی قهرمان آسیا شویم؟

روشن اظهار داشت: برخی از بازیکنان تیم ملی را از نظر تکنیکی و تاکتیکی دوست دارم چون کیفیت بالایی دارند و آزمون یکی از آنهاست. این یکی از مواردی است که باعث شد تیم ملی کشورمان نتواند از گروه خود صعود کند. سردار یکی از بازیکنان است و تضمین می کند سال آینده با کی روش قهرمان آسیا شویم؟ کسانی که انتخاب می کنند چه کسی سرمربی تیم ملی شود باید از فدراسیون والیبال و حتی بسکتبال درس بگیرند. اگر مربیان خارجی را می آوردند در کنار چنین مربیانی، مربیان ایرانی را هم قرار دادیم و آموزش دیدند و در حال حاضر در این تیم ها سرمربیان ایرانی داریم و والیبال موفق تر بوده است. کی روش به جز این بار که با مربیان ایرانی تعامل داشت، در اولین دوره سرمربیگری اش که 8 سال سرمربی بود، رفتاری داشت که باعث رنجش مربیان ایرانی شد و دستیار ایرانی در کادر او نبود. چون معتقد بود آنها مربیگری بلد نیستند در حالی که بازیکنان تیم ملی زیر نظر مربیان ایرانی آموزش دیده اند. اگر او به موفقیت ژاپن دست پیدا کند، هیچ مربی ای را بهتر از خودش نمی شناسد.

** دلیلی برای جایزه دادن به تیم ملی وجود نداشت

سرپرست تیم ملی درباره اعتراض ورزشکاران سایر رشته ها به اهدای ورودی خودرو به ملی پوشان توضیح داد: دادن این کمک هزینه به بازیکنان تیم ملی فوتبال اشتباه بود. زمانی که تیم به موفقیت مورد انتظار دست پیدا نکرد، نیازی به جایزه دادن نبود. این در مورد همه ورزش ها صدق می کند و وقتی یک تیم ملی یا ورزشکاران انفرادی در هر رشته ای که هستند موفق نمی شوند، دلیلی برای پاداش وجود ندارد. هر ورزشکاری که به اعطای پاداش به فوتبالیست ها اعتراض داشته باشد حق دارد. توزیع جوایز باید عادلانه و عادلانه باشد. به جز پاداش هایی که به فوتبالیست ها داده می شود، همه آنها میلیاردر هستند. خدا را شکر که نیازی به این پاداش ها ندارند. پنج شش میلیارد ماشین زیر پایشان است و اشتباه را نباید با اشتباه جبران کرد. پول و عواطف مردم باید درست خرج شود تا عواقب متفاوتی نداشته باشد. انشاالله یاد بگیرند و درست عمل کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا