اقتصادی

آغاز تولید و عرضه مواد اولیه “پایپ مشکی” در ایران

دو مجتمع پتروشیمی در کشور تولید و تامین مواد لوله سیاه را آغاز کرده اند که مشکلات مصرف کنندگان تاسیسات زیربنایی کشور مانند شرکت ملی گاز ایران و شرکت های آب و فاضلاب شهری و وزارت جهاد کشاورزی را به طور کامل مرتفع خواهد کرد.

به گزارش آپارات نیوز، محمد متقی، رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی گفت: یکی از نقاط قوت صنعت پتروشیمی تولید محصول پایه اتیلن است به طوری که سهم آن 26 درصد از سبد کالای پایه است. بنابراین این میزان تولید اتیلن فرصت بسیار مناسبی را برای ساخت انواع گرید پلی اتیلن در کشور و منطقه فراهم کرد که یکی از آنها گرید لوله پلی اتیلن CRP100B می باشد.

وی گفت: یکی از وظایف دفتر توسعه صنایع پایین دستی بر اساس مفاد دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی، معرفی محصولات پتروشیمی به بورس کالا برای پذیرش است.

وی افزود: در گذشته گرید لوله طبیعی ساخته و روانه بازار می شد که سیاه شدن آن در صنایع پایین دستی صورت گرفت اما به دو دلیل نتیجه خوبی حاصل نشد. یکی عدم کنترل دوده مصرفی و دیگری افزایش هزینه تعمیرات ناشی از نشتی در پروژه های زیربنایی. در نتیجه شکایات متعددی در این خصوص مطرح شده است تا جایی که در چندین استان لوله های پلی اتیلن با چدن تعویض می شود و بازار این محصول به طور جدی به خطر افتاده است.

رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خاطرنشان کرد: در کنار این روند، تولیدکنندگان لوله نیز پروژه های بین المللی خود را از دست داده اند و همه این عوامل منجر به رفع مشکلاتی شده است که طی دو سال گذشته در دستور کار انجمن قرار گرفته است. سال. از تولید کنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن.” و دفتر توسعه صنایع پایین دستی و موسسه استاندارد که با تشکیل جلسات مختلف فنی و مدیریتی با ذینفعان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان شمارش و مورد استفاده قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به مصرف محصولات لوله پلی اتیلن گرید (CRP100 Black) در پروژه های زیربنایی کشور از جمله پروژه های آبرسانی شهری، گازرسانی، پروژه های آبیاری تحت فشار پروژه های وزارت جهاد کشاورزی و شبکه های فاضلاب شهری و چندین پروژه خطوط آبرسانی اخیر، جلساتی با مجتمع های پتروشیمی تولید کننده مواد اولیه فوق و مصرف کنندگان بزرگ و انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن برگزار شد.

متقی در پاسخ به «تاثیر سیاه شدن مواد سیاه PE100 در ابعاد ملی بر سلامت مصرف‌کنندگان و افزایش طول عمر این محصولات»، گفت: این موضوع از منظر سلامت مصرف‌کننده و محیط‌زیست بسیار حائز اهمیت است. با توجه به وقوع پدیده مهاجرت در داخل لوله های پلی اتیلن در مواجهه با مایع داخل، در صورتی که استاندارد لازم را نداشته باشد، اثرات نامطلوبی برای مصرف کننده ایجاد می کند و منشاء بسیاری از بیماری ها می شود؛ اطمینان از استفاده از دوده سلامت. گرید در این زمینه در اولویت قرار گرفته است. پس از بررسی های انجام شده مشخص شد که کلیه محصولات شرکت های پتروشیمی در گرید لوله در آزمایشگاه های معتبر داخلی بررسی و مشخصات فنی آنها توسط مجوز گریدهای تولیدی واحدها بررسی و تایید می شود.

وی افزود: اهمیت این موضوع به دلیل استفاده از گریدهای تولیدی در زیرساخت های کشور بسیار مهم و حیاتی بود که مصرف حدود سیصد و پنجاه تا چهارصد هزار تن مواد گرید لوله پلی اتیلن در پروژه های مختلف زیربنایی به دلیل اهمیت انجام شود و مسائل مختلف آن باید در عمل بررسی شود؛ تا چند سال پیش کلیه محصولات مواد اولیه با گرید لوله به طور طبیعی توسط پتروشیمی های کشور تامین می شد که به دلیل استفاده از غیراستاندارد، طول عمر مکانیکی را با خطر مواجه می کرد. مستربچ و کربن لوله های تولیدی و همچنین اثرات بهداشتی که به هیچ وجه قابل چشم پوشی نبود؛ در این راستا تصمیم گرفته شد استفاده از کربن P-TYPE در ساخت مستربچ های مورد استفاده و همچنین در صورت وجود مستربچ ها اجباری شود. استفاده می شود، آزمایش های مکانیکی لازم برای مقاومت موقت لوله ها از نظر ESCR e شاخص رشد ترک لوله‌های SCG اندازه‌گیری می‌شود و پس از آن باید برای تایید اینکه این کار در برخی از مجتمع‌های پتروشیمی که مواد اولیه را از طریق مونتاژ تولید می‌کنند، بررسی و اجرا شده است.

رئیس دفتر توسعه صنایع مجتمع پتروشیمی گفت: شرکت های پتروشیمی موظف شدند کربن P-TIPE را از خارج از کشور وارد کرده و در واحدها استفاده کنند و همچنین با دعوت از شرکت های کربن در ایران و حضور مستمر و فعال لوله و اتصالات پلی اتیلن. انجمن در طول جلسات تصمیم گرفته شد که امکان تولید کربن P-TIPE بررسی شود. پس از بررسی های لازم، مقرر شد مجوز شرکت سازنده کربن از چندین منبع تجدید نظر شده خریداری و در یکی از مجتمع های تولید کربن راه اندازی شود و کربن باید در ایران راه اندازی شود تا هم به موضوع بهداشت کربن در لوله های آب آشامیدنی رسیدگی شود. موضوع مقاومت مکانیکی لوله ها در هنگام استفاده از مستربچ

وی افزود: این موضوع طی چندین جلسه کارشناسی مختلف بررسی شده و هم اکنون در حال انجام است. به گزارش کف تامین، هم اکنون دو مجتمع پتروشیمی در کشور شروع به ساخت و تامین مواد لوله سیاه می کنند که با این اقدامات مشکلات مصرف کنندگان تاسیسات زیربنایی کشور مانند شرکت ملی گاز ایران و شرکت آب و فاضلاب شهری برطرف می شود. و وزارت جهاد کشاورزی به طور کامل تجزیه می شود و مواد اولیه استاندارد با مشخصات جهانی توسط سازندگان لوله و اتصالات استفاده می شود.

متقی در پاسخ به اینکه با توجه به رکود مالی در بازار مصرف محصولات پلیمری، چه راهکارهایی برای گشایش خرید مواد اولیه برای تسهیل شرایط خرید برای تولیدکنندگان دنبال می کنید، گفت: با توجه به تخصصی بودن این موضوع، صنعت ساخت لوله و اتصالات پلی اتیلن روند رو به رشدی در کشور دارد و رعایت استانداردها در تولید مواد اولیه و هزینه های اضافی ساخت به دلیل عدم کیفیت و پیامدهای بهداشتی و زیست محیطی آن کاهش یافته و اقتصاد این امر کاهش می یابد. کسب و کار در این زنجیره در حال رشد است، کم کم شاهد حضور پررنگ این صنایع در بخش صادرات و اجرای پروژه های بین المللی توسط پیمانکاران کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: صنایع تکمیلی که از گرانول های سفید این گرید برای مصارف غیر لوله ای استفاده می کنند می توانند هم از گریدهای جایگزین و هم از پودرهای این گرید استفاده کنند که در زمان های مختلف و با اطلاع قبلی عرضه می شود. البته در صورت همکاری وزارت صمت و تفکیک این دسته از مصرف کنندگان در سامانه بهینه ساز، ممکن است در آینده سهمیه سفید آنها با نام دیگری عرضه شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا