فرهنگ و هنر

آغاز مرمت نقش‌ برجسته چشمه‌علی

مدیر اداره میراث ، فرهنگ ، گردشگری و صنایع دستی شهر ری از آغاز پروژه مرمت کارت برجسته چشمه علی با اعتباری بیش از یک میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش آپارات نیوز ، نوروز تقی پور گفت: “رنگ الگو برای تشخیص میزان تخریب و آسیب ، تمیز کردن سطح با روش های غیرمخرب و مواد شیمیایی ، رسوبات را از بین می برد ، جلبک ها و گل را پاک می کند و مسیر آب را هدایت می کند و جمع آوری بالادست را اجرا می کند تا surface Do not run یکی از اقدامات این پروژه ترمیم است.

وی با یادآوری اینکه مجموعه تاریخی در چشمه علی یکی از مهمترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری این شهرستان است ، افزود: پروژه مرمت روشنایی چشمه علی تحت نظارت کامل کارشناسان معاونت میراث فرهنگی است.

براساس این گزارش ، کارت برجسته قاجار چشمه علی در اردیبهشت ماه سال جاری توسط رنگ مو و مواد شیمیایی آسیب دید و این بهانه ای برای پاکسازی اولیه و توجه مسئولان میراث فرهنگی و شهری برای حفاظت بیشتر بود. آی تی. احمد مسجدجامعی ، یکی از اعضای شورای شهر تهران ، در پاسخ به آنچه اتفاق افتاده است گفت: ‘حادثه تحریف کتیبه قاجار در شهر ری نشان می دهد که حفاظت از این منطقه نیاز به یک برنامه جامع دارد و شهردار متولی آن نیست آن ، اما این یک مسئله فراملی است. ”

تقی پور ، مدیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری ، همچنین در مورد حفاظت از این طرح کمک قاجار ، طبق طرح مرمت و حفاظت چشمه علی ، که قرار بود تا پایان سال 1999 به پایان برسد ، صحبت کرد ، و چندین قول برای حفظ آن داده شد. وی گفت: “بحث های ما معطوف به دسترسی آسان به سنگ نگاره ها است و اقدامات احتیاطی باید براساس آنها انجام شود.” پس از بررسی تیم متخصص و کارشناسان ، تصمیم گرفته می شود که چگونه از شیشه محافظت کنید ، آیا شما نیاز به نصب آن دارید یا راه حل دیگری در نظر بگیرید.

چند ماه پس از این حادثه ، در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران ، به ریاست پیروز حناچی ، شهردار تهران ، یک برنامه استراتژیک برای مرمت و بهسازی منطقه تاریخی چشمه علی شهر ری تایید شده است.

سنگ نگاره فتحعلی شاه توسط این پادشاه قاجار به دیوار چشمه علی شهر ری سفارش داده شد. در نقشه کمک فتحعلی شاه ، او بر تختی نشسته است که به نظر می رسد مانند تخت طاووس است و 16 پسرش در اطراف او جمع شده اند. چشمه علی هشت هزار سال سابقه دارد و مرکز مهمی از شهر ری بود ، اما آنطور که باید محافظت نمی شود و هر بار تهدید می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا