فرهنگ و هنر

آیین نوروزگاه در آرامگاه فردوسی با رنگ و بوی حماسی برگزار می‌شود

آپارات نیوز/ خراسان رضوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: جشن نوروزگاه و برنامه های متنوع آن بر اساس شاهنامه و با رنگ و بوی حماسی، اسلامی و میهنی برگزار می شود.

سید جواد موسوی در گفت وگو با آپارات نیوز، درباره برگزاری جشن نوروز در مجموعه فرهنگی تاریخی حکیم ابوالقاسم فردوسی اظهار کرد: این جشن در سومین روز فروردین ماه در آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار می شود. یکی از ویژگی های برگزاری این جشن نوروزی پهن کردن سفره های نوروزی ملل فارسی زبان از جمله تاجیکستان و افغانستان است تا مردم بیش از پیش با ابعاد این جشن باستانی آشنا شوند.

مدیرکل میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: کسب 40 راهنما توسط راهنمایان شورای ورزش پهلوانی و زورخانه ای مشهد و با حضور همزمان 100 ورزشکار ورزش زورخانه ای و پهلوانی مشهد از برنامه های این مراسم است. . . اجرای روایت خوانی و راهنمایی توسط گروه توانیابان و نقالی گروه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان از دیگر برنامه های جذاب این روز خواهد بود.

موسوی با بیان اینکه تاکید و تمرکز ما در این برنامه ها بر هدایت و آیین های ورزش پهلوانی است، تصریح کرد: ورزش باستانی هزاران سال نماد خداپرستی، میهن پرستی و سلحشوری ایرانیان بوده است. با ورود اسلام به فلات ایران، ورزش پهلوانی الگوی همیشگی خود را یافت و شیعیان و متکلمان امام علی (ع) مقتدا و الگوی آنان بودند. پس از آن آینه هایی مطابق با شخصیت والای امام همام وارد زورخانه ها شد.

وی گفت: خداپرستی، یتیمی، عدالت خواهی، دفاع از مظلوم در برابر ظالمان و ستمگران، دستگیری و درمانده، احترام به بزرگان و اولاد سادات، شجاعت و دلاوری، ایثار، فتوا و جوانمردی. و ولایتمداری آموزه های فرهنگ است.«او به قهرمانان ایرانی آموخت.

موسوی درباره پیوند فردوسی و شاهنامه با فرهنگ علوی گفت: حکیم توس بر اساس اسناد تاریخی پیرو مذهب شیعه و ارادتمند به امیرالمومنین (ع) بوده است. این موضوع در زندگی او به قدری روشن است که تاریخ گواهی داده است که افراد بخیل و حسود فردوسی را دستاویز جزخایی در دستگاه سلطان غزنوی قرار داده اند، اما فردوسی در شاهنامه ای که به آن پرداخته شده شجاعانه از امام علی (ع) و ارزش های اخلاقی او استفاده کرده است.

وی یادآور شد: برخی از محققان و پژوهشگران معتقدند فردوسی با اتخاذ شخصیت منحصر به فرد امام علی (ع) شخصیت پهلوان نامی شاهنامه رستم داستان را خلق کرده است. آیینه‌ها و زورخانه‌های پهلوانی تلفیقی عقلانی از فرهنگ قومی و کهن ایرانی با الگوهای شیعی است و از این نظر اهمیتی وصف ناپذیر دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی درباره تاریخچه سنت های پهلوانی گفت: زورخانه و سنت های آن چنان که امروز می بینیم حاصل زحمات پهلوان نامدار ایرانی پوریای ولی است. قهرمانان ایرانی از غلامرضا تختی گرفته تا مدافعان حرم، درس مکتب امیرالمومنین (ع) و فرهنگ ظالمانه ایرانی را آموختند که در شاهنامه بازتاب یافته است.

موسوی درباره اهمیت جهانی آیینه‌های پهلوانی گفت: آیین‌های پهلوانی، ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای در سپهر تمدن بشری به‌قدری ارزشمند است که این آینه‌ها در تاریخ 16 نوامبر 2010 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا