اقتصادی

ابراز امیدواری دبیر اول سفارت تاجیکستان برای بالا رفتن سطح تجارت دوجانبه با ایران

امید است دبیر اول سفارت تاجیکستان سطح تجارت دوجانبه با ایران را افزایش دهد

دبیر اول سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران از آمادگی کشورش برای همکاری با شرکت های ایرانی به ویژه در حوزه گردشگری سلامت خبر داد و گفت: امیدواریم افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور یورو ادامه یابد. تجارت دوجانبه

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز؛ معروف جان عبدالرحمن اف، دبیر اول سفارت جمهوری تاجیکستان در ایران در نشست مشترک و تبادل نظر کمیسیون گردشگری اتاق ایران و سفارت جمهوری تاجیکستان با اشاره به روابط خوب بین دو کشور وی گفت: افزایش تعاملات و ارتباطات موجب توسعه تجارت نیز خواهد شد.

وی افزود: در سال 2020 حجم مبادلات تجاری دو کشور 57 میلیون دلار بوده که با تلاش های صورت گرفته این رقم در سال 2021 به 121 میلیون دلار افزایش یافته است. امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و به زودی به هدفی که روسای جمهور دو کشور در تجارت دوجانبه 500 میلیون یورو تعیین کرده اند دست یابیم.

عبدالرحمن اف با بیان اینکه ایران و تاجیکستان تاکنون حدود 180 سند همکاری امضا کرده اند، گفت: آنچه نیاز است پیگیری جدی تری برای اجرای برنامه ها و پروژه ها است.

وی افزود: تاجیکستان فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری و همکاری شرکت‌های ایرانی در زمینه‌های مختلف از جمله داروسازی، گردشگری، مصالح ساختمانی و سایر صنایع دارد و با توجه به امکانات تاجیکستان برای حمل‌ونقل ریلی و قرارداد با کشورهای همسایه، شرایط مساعد برای صادرات به کشورها فراهم شده است. مساحت نیز ارائه شده است. از جمله اقدامات و فرصت های موثر برای توسعه همکاری ها، برگزاری فرصت های نمایشگاهی و نشست های تجاری دوجانبه برای آشنایی فعالان اقتصادی با فرصت های موجود است.

عبدالرحمن اف تاکید کرد: پیشنهاد می کنم مرکز تجاری ایجاد شود تا محصولات و خدمات را به صورت متقابل به یکدیگر معرفی کنیم. تشکیل شورای مشترک کارآفرینان به صورت دوجانبه به رهبری روسای اتاق های بازرگانی دو کشور از دیگر اقداماتی است که می تواند تعاملات تجاری را گسترش دهد. تاجیکستان آمادگی دارد در زمینه های مختلف از جمله گردشگری سلامت با شرکت های ایرانی همکاری کند. همچنین از توسعه بخش های پزشکی و برخی صنایع توسط متخصصان ایرانی استقبال می کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا