فرهنگ و هنر

احیای صنایع‌دستی، راه برون‌رفت از اقتصاد تک‌محصولی است

همزمان با آغاز بیستم خردادماه، آغاز هفته صنایع دستی، نشست علمی «صنایع دستی، کسب و کار و فناوری» امشب – جمعه 10 خرداد 1401 در کاخ موزه نیاوران با حضور معاون صنایع دستی برگزار شد. .

به گزارش آپارات نیوز، در موزه نیاوران، مریم جلالی (معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی)، سید حسین علوی (مدیرکل بازاریابی و تجاری سازی صنایع دستی)، شهمیرزایی (معاون) در موزه نیاوران حضور خواهند داشت. وزیر بازرگانی و خدمات وزارت صمت)، اسدی (مدیرکل موسوی (مشاور بانوان و دبیر شورای عالی مناطق آزاد) و جمعی از فعالان، پژوهشگران و متخصصان حوزه صنایع دستی و فناوری.

معاون صنایع دستی کشور در ابتدای این مراسم با تبریک ولادت امام رضا (ع) و تسلیت به خانواده های داغدار حادثه قطار مسافربری مشهد – یزد. روزی صنایع دستی و هنرهای سنتی می تواند قلب اقتصاد را بکوبد و چرخه های اقتصاد و شکوفایی این کشور را تغییر دهد.

وی افزود: ما نسلی هستیم که علیه اقتصاد نفت قیام کرده‌ایم، نسلی هستیم که شعار نابودی اقتصاد انحصاری را شنیده‌ایم، صنایع دستی و هنرهای سنتی جایگزین شگفت‌انگیزی برای هویت‌سازی است. مولد بودن، تولیدکننده بودن، وقتی رنگ و بوی هویت و هنر به خود می گیرد، این تولید دیگر تولیدی بی خاصیت نیست، زیرا تبدیل به سفیر فرهنگی می شود.

جلالی تاکید کرد: در مثلث مصرف، تولید و سازوکار همگرایی باید تمام تلاش خود را انجام دهیم و این همگرایی زمانی صورت می گیرد که همه حوزه های مختلف به گفت وگو بیایند.

وی ادامه داد: دوران جدید ما زمان یکپارچگی و یکپارچگی بخش‌های مختلف است، ما هرگز نمی‌توانیم فرهنگ را از اقتصاد، اقتصاد را از سیاست، سیاست را از جامعه جدا کنیم، اینها همه زنجیره‌های پیوسته‌ای هستند که باید با یکدیگر تعامل داشته باشند.

وی افزود: صنایع دستی را نباید به عنوان یک کالای تزیینی و مجلل نگاه کرد، اگر اقدامات خردمندانه صنعتگران و هنرمندان با دانش روز همراه باشد، مولفه های اقتصاد ما رنگ و بوی فرهنگی پیدا می کند و قطعا به هدف خود خواهیم رسید.

وی ادامه داد: صدف گفتگوی صنعت و فن آوری از بدو خلقت تصمیم گرفته است که مروارید رضایت و مروارید صنایع خلاق را در زمان خود پرورش دهد.

جلالی گفت: تمام عزم ما، تمام آرزوها و تمام تلاش ما ایجاد تحول در سه حوزه است، تغییر محتوا، تغییر رویکرد، یعنی صنایع دستی نباید به عنوان یک صنعت پشتیبان دیده شود، صنایع دستی قلب تپنده است. اقتصاد کشور «و تغییر مکانیسم که در واقع یکی از اهداف ماست، تغییر مکانیسم است که تسریع در سازوکارها و مجوزهاست».

وی گفت: امیدوارم لبخند رضایت بر لبان صنعتگران ما بیاید. “در آخر از همه کسانی که دانش و توانایی دارند دعوت می کنم تا همراه ما باشند. به نظر من مرز بین آرزو و هدف و برنامه ریزی تنگ است. ما رویاهایمان را نام می گذاریم، آرزوهایمان را برنامه ریزی می کنیم و به اهدافمان می رسیم، انشاالله . “

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا