فرهنگ و هنر

اسلامی: پیشرفت‌های علمی و فناوری باید در خدمت جامعه و اقتصاد باشد

یکصد و نود و ششمین جلسه مشاوران هیات وزیران در امور ایثارگران، سوم مردادماه به میزبانی سازمان نیرو برگزار شد.

به گزارش آپارات نیوز، یکصد و نود و ششمین جلسه هیات مشاوران وزیران در امور ایثارگران؛ با حضور مهندس اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور و دکتر دکتر در سالن شهید شهریاری سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. قاضی زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران.

محمد اسلامی در حاشیه این دیدار درباره تفاهم نامه مشترک این سازمان و بنیاد شهید و امور ایثارگران و نحوه حمایت از شرکت های دانش بنیان مرتبط با حوزه هسته ای و تجاری سازی ایده ها و محصولات این شرکت ها گفت. : مسئله مهم این است که پیشرفت علمی و فناوری بتواند در خدمت جامعه، اقتصاد کشور و توسعه اجتماعی باشد. بنیاد شهید دارای توانایی های متنوعی است و جامعه بزرگ ایثارگر و نخبگان درگیر نقش آفرینی هستند.

وی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان که یا تحت مالکیت بنیاد هستند و یا در حوزه داوطلبان شبکه های وابسته به حساب می آیند طبیعتا می توانند در فصولی که سازمان انرژی اتمی در آن فعالیت می کند نقش آفرینی کنند.

وی افزود: در پژوهشکده و مراکز تحقیقاتی سازمان; ما رویه ای را بر اساس تحقیقات نتیجه گرا دنبال می کنیم. بنابراین، پژوهش مسئله‌محور و پژوهش نتیجه‌محور قطعاً به سمت تجاری‌سازی خواهد رفت و در این زمینه سازوکار آن را در سازمان به صورت عملیاتی دنبال می‌کنیم، زیرا اکنون رادیوداروهایی که در سازمان می‌بینید، مشتقات پرآبی هستند که در حال حاضر در سازمان هستند. صنعت آب سنگین و کاربرد آن در زمینه بهداشت و درمان، سیستم های اندازه گیری و ابزار دقیق هسته ای که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، طیف وسیعی از صنایع را برای این منظور ایجاد کرده است و نقطه اتصال این موارد از بخش تحقیقات به صنعت و معدن سیستم را می بندد دانش محور است.

فرصتی عالی برای مشارکت و همکاری با بنیاد شهید و امور ایثارگران

وی تصریح کرد: فرصت ایجاد شده در سایه تفاهم نامه بین سازمان انرژی اتمی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و تعامل با مراکز زیرمجموعه این بنیاد برای ما فرصت مغتنمی است و شرایطی را برای ما مشخص کرد. بتوانیم این کارها را منسجم تر و با برنامه ریزی دقیق تر انجام دهیم، اجازه دهید اثرات اجرایی برخی از دستاوردهای خود را زودتر پیگیری و مشاهده کنیم و نتیجه گیری کنیم.

اسلامی گفت: به ویژه در حوزه توانبخشی و بهداشت و درمان که گستره وسیعی را در بر می گیرد، قرار است اقدامات ملموسی انجام دهیم که برخلاف بنیاد شهید می تواند روند اجرای این امور و توسعه تحقیقات ما را تسریع کند. خدمات و امکاناتی که در اختیار دارد

وی تاکید کرد: فرصت ایجاد شده بسیار زیاد است و می تواند در روند اجرای کسب و کار و تحقیقات موثر باشد.

ضرورت جبران عقب ماندگی در زمینه پرتودهی محصولات کشاورزی/ افشای اولین سامانه های پرتودهی طراحی و ساخته شده در داخل کشور

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره سامانه های تشعشعی گفت: یکی از کاستی ها و کمبودهای صنعت هسته ای در کشور است. عقب ماندگی در استفاده از ظرفیت تشعشعات در حوزه صنعت، غذا، کشاورزی و … است که اکنون به این موضوع واقف شده و سعی شده است با برنامه ریزی منسجم مطالعاتی در این بخش انجام داده و وارد فاز اجرایی شویم. لازم به ذکر است که کشورهای دیگر این تجهیزات را به ما نمی فروشند به همین دلیل این پروژه را در قالب طراحی و ساخت داخل کشور آغاز کرده ایم و در روزهای آینده از اولین سامانه های تشعشعی طراحی و ساخته شده در داخل کشور رونمایی خواهیم کرد. است. کشور. این مطالعات با استفاده از ظرفیت جهاد کشاورزی، طرح جامع حمل و نقل و لجستیک کشور انجام شد که بر اساس آن 12 قطب تشعشع در سراسر کشور طراحی شد.

وی ادامه داد: این قطب ها با مشارکت استان ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی در حال پیگیری است و در نهایت سامانه های تشعشعی در این مراکز و قطب ها نصب می شود. در این زمینه با همه تولیدکنندگان بویژه اتحادیه ها و انجمن ها تفاهم داشته ایم و امیدواریم این مراکز یکی پس از دیگری ظهور کنند و گستره ملی ما بتواند پوشش جامعی برای تشعشعات ایجاد کند تا بتوانیم آفت را کنترل کنیم. مواد و محصولات کشاورزی، زیرا دستاورد بزرگی برای جامعه محسوب می شود.

وی گفت: با استقرار این سامانه ها می توان ظرفیت ذخیره سازی محصولات کشاورزی را ارتقا داد که در نتیجه باعث افزایش طول عمر محصولات می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: بخشی دیگر از فعالیت ها مربوط به استفاده از پلاسما برای کنترل آفات و سم زدایی محصولات کشاورزی است که در این زمینه از پتانسیل پلاسما استفاده خواهیم کرد. اکنون این میدان فعال شده و دستگاه های بومی در این زمینه ساخته شده و اولین مراکز سرمایه گذاری شده و به زودی پروژه های این بخش نیز آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: فرآیند قطب های تشعشعات برای اولین بار در کشور اجرا می شود و مردم می توانند از مزایای فناوری های هسته ای مطلع شوند و امید است بتوانند از این موارد استفاده کرده و از آن بهره مند شوند.

اسلامی خاطرنشان کرد: با استفاده از این دانش و استقرار این سامانه ها حداقل در آینده و در یک دوره 10 ساله می توان از 30 درصد هدر رفت محصولات کشاورزی و مواد غذایی جلوگیری کرد.حمایت سازمان انرژی اتمی از شرکت های دانش بنیان بنیاد شهید

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره همکاری مشترک با سازمان انرژی اتمی و بخشی از این تفاهم نامه مربوط به حمایت از شرکت های دانش بنیان مرتبط با حوزه هسته ای و تجاری سازی ایده ها گفت: ما برج خلاق و فناورانه هستیم. خوشبختانه تعداد زیادی از ایثارگران در حال حاضر اقدامات و کارهای ویژه ای در حوزه فناوری و علم با فناوری بالا انجام داده اند و شرکت های بزرگی در این زمینه هستند که دانش فنی دارند اما در عین حال این شرکت ها نیاز به حمایت دارند.

دکتر. امیرحسین قاضی زاده هاشمی افزود: جلساتی با معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد و به یک چارچوب کلی رسیدیم که قرار شد تفاهم نامه ای با این معاونت منعقد شود که بر اساس آن زیرساخت ها توسط ما فراهم می شود و شرکت ها تجمیع می شوند. و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حمایت هایی را انجام خواهد داد که شرکت های دانش بنیان از شرکت های تحت پوشش بنیاد ارائه خواهند کرد.

وی ادامه داد: برخی از فناوری های این شرکت ها در حوزه علوم هسته ای است و با توجه به اینکه سازمان انرژی اتمی اقدامات جدی در این زمینه انجام داده و می کند. توافقنامه همکاری مشترک منعقد شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: البته باید در نظر داشت که بخش های کشاورزی، آبزی پروری، علوم بهزیستی، توانبخشی، طب فیزیکی، تجهیزات پزشکی، پزشکی و… در حال حاضر فعال و خوشحال هستند، در قالب تفاهم نامه ای که بین بنیاد شهید و سازمان انرژی اتمی منعقد شد، مقرر شد این سازمان به صورت ویژه از شرکت های ما حمایت کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا