اقتصادی

افزایش سفرهای جاده‌ای در هفته گذشته+ جزییات

سفرهای جاده ای هفته گذشته افزایش یافت و با باقی ماندن استانهای کشور در وضعیت کرونا قرمز ، مقاصد مردم از استانهای شمالی به جنوب تغییر یافت.

به گزارش آپارات نیوز ، ستاد ملی مبارزه با کرونا در هفته پایانی ماه گذشته ممنوعیت تردد ملی و بین استانی را از روز یکشنبه 15 اوت تا صبح شنبه 26 سپتامبر ساعت 12:00 تصویب کرد و از سوی دیگر ، همه دفاتر از دوشنبه 16 مرداد تعطیل باشد این ماه تا شنبه هفته آینده (یعنی 30 آگوست) اعلام شد.

در اولین هفته ممنوعیت ، علیرغم اینکه مردم قبل از لغو ممنوعیت سفر خود را آغاز کردند ، آمارها نشان می دهد که بین 15 تا 15 آگوست ، تردد بین استان ها کاهش می یابد و حتی در روزهای تاسوعا و عاشورا ، حسینی شهادت داد ما در حداقل 600000 سفر با ماشین در روز ، و متوسط ​​تردد در هفته اول ممنوعیت به حدود یک میلیون وسیله نقلیه کاهش یافت ، اما این تعداد در روزهای بعد و هفته دوم افزایش یافت.

اکنون ، پس از پایان ممنوعیت تاج گذاری ، آمارها نشان می دهد که سفر مردم از هفته اول سپتامبر افزایش یافته است. بر اساس آخرین گزارش مرکز مدیریت راه های کشور ، متوسط ​​ترافیک بین استانی تجزیه و تحلیل وضعیت ترافیک از 5 تا 11 سپتامبر به 1 608 669 وسیله نقلیه رسید که نسبت به مدت مشابه 20 درصد افزایش داشته است. هفته گذشته گزارشی داشتم البته این آمار همچنان کاهش 14 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

یکی دیگر از آمارهای جالب که می توان از افزایش سفرهای مردم به دست آورد این است که در بازه زمانی 5 تا 11 سپتامبر حدود هشت میلیون و هفت هزار خودرو در محورهای برون شهری مشاهده شده است که تقریباً به همان تعداد خودرو است. طی حدود دو هفته ممنوعیت های اخیر ثبت شد.

این در حالی است که سهم خودروهای تهران و البرز حدود 20 درصد بوده و پس از آن خودروهای دارای پلاک از استان های فارس ، مازندران ، خراسان رضوی و اصفهان در رتبه های بعدی قرار دارند.

نکته قابل تامل در این آمار این است که به نظر می رسد مقصد سفرهای مردم از استانهای شمالی به جنوب کشور تغییر کرده است ، زیرا طبق این آمارهای رسمی ، تردد جاده ای در استانهای گیلان ، خراسان شمالی ، مازندران و خراسان رضوی به ترتیب 38 درصد ، 34 درصد ، 34 درصد و 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است و از طرف دیگر ایلام ، گیلان ، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بیشترین کاهش تردد هفتگی را تا هفته اول سال دارند. سپتامبر با منفی 29 درصد ، منفی 20 درصد منفی 18 درصد و منفی 17 درصد را تجربه کردند. البته سایر استانهای شمالی کشور نیز کاهش تردد را تجربه کردند.

در همین حال ، استانهای جنوبی کشور همگی افزایش سفر داشته اند و در این گزارش آمده است که سیستان و بلوچستان ، کرمان ، هرمزگان و بوشهر با 16 درصد ، 9 درصد ، 9 درصد و پنج رشد بیشترین افزایش ترافیک بین استان ها را تجربه کرده اند. درصد و بیشترین تردد بین استانی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب به استانهای هرمزگان ، بوشهر ، خوزستان ، کرمان و سیستان و بلوچستان اختصاص دارد که 20 درصد ، 13 درصد ، 9 درصد ، 8 درصد و 5 درصد رشد داشته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا