اقتصادی

افزایش ۴ میلیارد مترمکعبی تولید گاز در سال ۱۴۰۱

به گزارش شفاف، احمد زمانی امروز (سه شنبه) در میزگرد چالش های مدیریت تامین گاز طبیعی در ماه های سرد سال با بیان اینکه در شش ماهه اول سال افزایش سه درصدی خواهیم داشت، گفت: استخراج گاز، یک درصد افزایش تولید و 18 درصد افزایش تولید LPG در کشور محقق شده است، گفت: پیگیری های مثبتی برای پایداری شبکه برق و تامین مواد شیمیایی انجام شده است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه برای سال آینده پیش بینی کردیم که تعمیرات اساسی از یک سال افزایش پیدا کند تا افزایش تولید محقق شود، گفت: 95 درصد تعمیرات اساسی انجام شده و عمده تعمیرات تجهیزات ثابت تا پایان مهرماه به پایان می رسد. .

به گفته وی میزان تولید گاز از مخازن کشور یک میلیارد مترمکعب در روز و تولید گاز شیرین در کشور 840 تا 850 میلیون مترمکعب در روز است.

همچنین در این جلسه حسینعلی محمد حسینی – مدیر برنامه ریزی یکپارچه شرکت ملی گاز – با بیان اینکه یک واحد سرمایه گذاری در بخش بهینه سازی مصرف انرژی معادل 10 واحد سرمایه گذاری در بخش تولید انرژی است، گفت: به طور دقیق تر از یک دلار در بخش سرمایه گذاری در بهینه سازی معادل 7 تا 10 دلار سرمایه گذاری برای تولید نفت و گاز است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی گاز ایران برای حل چالش بهینه سازی مصرف گاز که یکی از مشکلات شرکت ملی گاز است، برنامه ریزی های دقیقی برای بهینه سازی مصرف انرژی در کشور دارد، گفت: وظایف ایمن سازی منابع بودجه سال 1401 دولت به شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد، هرگونه تغییر در قیمت فروش گاز طبیعی بر منابع بودجه تاثیرگذار خواهد بود.

محمد حسینی ادامه داد: با توجه به اینکه باید از تولید داخل حمایت کنیم، ممکن است در بحث گازرسانی حمایت هایی صورت گیرد، بر همین اساس بحث های متعددی انجام شده تا در سال آینده به سمت تبصره 14 برویم تا در عین حال متوجه شویم. حمایت از صنایع منابع..

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز درباره برنامه این شرکت برای بازنگری در تعرفه گاز در بخش داخلی گفت: برای بخش داخلی اصلاح را به گونه ای در نظر گرفته ایم که سوء استفاده کنندگان، مصرف کنندگان سنگین و دریافت کنندگان یارانه گاز پنهان شوند. کنترل می شود و می توانیم خروجی بیشتری از محل پس انداز داشته باشیم.»

محمد حسینی ادامه داد: در واقع کسانی که طبق مدل مصرف کننده گاز هستند کمترین افزایش را تجربه می کنند. این در حالی است که در بخش داخلی ساختمان ها در اروپا برچسب انرژی دقیق می گیرند که برای خریدار و سازنده انگیزه ایجاد می کند، اما در ایران ما با وجود موضوع نوزدهم مقررات ملی ساختمان، حداقل مصرف انرژی وجود ندارد. برآورده شد .

وی با بیان اینکه مدیریت تولید و مصرف یک شبه و یک ساله نیست و مربوط به تصمیم گیری بلندمدت است، گفت: توسعه یک مخزن حداقل شش سال زمان نیاز دارد. با تمام این مشکلات، تمام تلاش ما این است که ظرفیت ذخیره سازی را به سطح عادی جهانی برسانیم تا حداقل 10 درصد مصرف را پوشش دهیم و از سه میلیارد ذخیره سازی در سال به 5.5 میلیارد مترمکعب برسیم.

دکمه بازگشت به بالا