اقتصادی

انتقاد یک نماینده از مصرف غیرعادلانه آب شرب در برخی منازل لاکچری

یک نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اگر منابعی را که در اختیار داریم به درستی مدیریت کنیم با کمترین مشکل مواجه خواهیم شد، گفت: برخی از مشترکینی که آب زیادی مصرف می کنند با بی توجهی به وضعیت منابع آبی کشور، از آب شرب غیرمنصفانه و غیرمنصفانه استفاده می کنند. ، از این آب برای پرکردن استخر و جکوزی در خانه های مجلل استفاده می شود.

محمدتقی نقدعلی در گفت وگو با آپارات نیوز، درباره وضعیت منابع آبی کشور و هشدار کارشناسان درباره وضعیت بحرانی آب، اظهار کرد: در حوزه مدیریت منابع آب مشکل یا کمبود قانونی وجود ندارد و عمدتاً با آن مواجه هستیم. صورت مشکلات در مرحله اجرا بر این اساس معتقدم در حوزه رسیدگی به وضعیت آب باید در حوزه مدیریت منابع آب بازنگری صورت گیرد.

وی در تشریح پیشنهاد خود افزود: مشاهده می کنیم زمانی که با کمبود بارندگی و کمبود منابع آبی مواجه می شویم در برخی مناطق مصرف به روال قبل ادامه می یابد گویی اتفاقی نیفتاده است. در این راستا اولین اقدامی که وزارت نیرو باید بردارد این است که کسری را بین بهره برداران آبخیزداری تقسیم کند. متاسفانه وزارت نیرو در اجرای آن کاستی هایی داشت.

این نماینده مجلس گفت: به عنوان مثال در حوضه زاینده رود از منابع آبی بالادست به طور کامل بهره برداری می شود، اما در پایین دست کمبود آب برای کشاورزی و شرب وجود دارد، در حالی که وقتی کمبود آب وجود دارد باید این کمبود بین همه تقسیم شود. حوزه های آبخیز توزیع شود

نقدعلی همچنین با تاکید بر اینکه اگر منابعی را که در اختیار داریم به درستی مدیریت کنیم با کمترین مشکل مواجه خواهیم شد، گفت: موضوع دیگری که نیاز به توجه دارد «استفاده صحیح» از منابع آبی و مدیریت این موضوع است. . برخی از مشتریانی که آب زیادی مصرف می کنند، وضعیت منابع آبی کشور را نادیده می گیرند، از آب شرب غیرمنصفانه و ناعادلانه استفاده می کنند، از این آب برای پر کردن استخر و جکوزی خانه های مجلل استفاده می کنند. یعنی همزمان با قطعی آب در قسمت‌های پایین شهر، استخرها و جکوزی‌های خانه‌های مجلل مملو از آب آشامیدنی مشاهده می‌شود. این امور باید توسط وزارت نیرو مدیریت شود تا انشاالله بتوانیم از بحران کنونی عبور کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر اجرای طرح‌هایی مانند اصلاحات زراعی در کاهش مصرف آب کشاورزی در کشور، گفت: اینکه می‌گویند کمترین میزان مصرف آب در کشور صرف شرب می‌شود، اشتباه است. بهداشت» و گفت: میزان آب مصرفی در شهر اصفهان مصداق نقض این بیانیه است چرا که در این شهر و شهرهای تابعه میزان آب مصرفی در حوزه شرب و بهداشت 430 میلیون می شود. مترمکعب سالانه در حالی که کل آب مصرفی کشاورزی استان اصفهان 300 میلیون مترمکعب است. این بدان معناست که بیش از 60 درصد از کل آب مصرفی استان اصفهان در حوزه سلامت مصرف شده است و میزان مصرف آب در کشور نیز به همین میزان است و نسبت کشاورزی و صنعت 80 درصد و برای کشاورزی 20 درصد است. نوشیدن کاملا اشتباه است

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا