استانها

بار ترافیکی خیابان ارتش تبریز کاهش می‌یابد

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز آذربایجان شرقی، «برکناری پیمانکار پروژه روگذر شهید فلاحی»؛ از مجموع عناوینی که شهردار جدید تبریز در این مدت کوتاه منتشر کرد، می توان گفت که این عنوان یکی از شادترین ها برای شهروندان بوده است.

اذیت شهروندان از ترافیک صبح، ظهر و بعدازظهر در چهارراه ارتش. این پروژه در اواخر مدیریت پنجم شهری تبریز آغاز شد اما سرعت کند و نامحسوس توسعه آن به یکی از دغدغه های مردم تبدیل شده بود. چرا که قرار گرفتن کارگاه ساخت پروژه در وسط تقاطع باعث تغییرات ترافیکی شده بود و همین امر باعث ازدحام خودروها در پشت چراغ قرمز شده بود. بنابراین شاید یک ماشین بدون چراغ راهنمایی بیش از 10 بار سبز شد و قرمز شد، اما هنوز فرصتی برای عبور از آن نداشت.

مردم از تاخیر در اجرای پروژه ها رنج می برند

یعقوب هوشیار شهردار تبریز که در اولین روزهای آغاز به کار بازدید منظم از این پروژه را در برنامه کاری خود قرار داده است. شهردار تبریز که 18 فروردین ماه معارفه شده بود، 24 فروردین ماه در محل پروژه حضور یافت و دستورات لازم را برای تسریع در اجرای آن صادر کرد.

وی در حاشیه این بازدید گفت: متأسفانه تعلل پروژه و محقق نشدن وعده های پیمانکار باعث ترافیک در این محدوده و در نتیجه گستاخی شهروندان عزیز شهرمان شده است.

هوشیار ادامه داد: لازم است سازمان عمران شهرداری تبریز و همچنین پیمانکار پروژه برنامه ریزی دقیقی برای اجرای پروژه ارائه دهند تا در زمان کوتاهی به اتمام برسد.

اطلاعیه نهایی به پیمانکار

این در واقع آخرین هشدار هوشیارانه به پیمانکار پروژه بود. اما پس از گذشت چند روز و تکرار تخلفات پیمانکار، شهردار تبریز در دومین بازدید خود این پروژه را از پیمانکار خارج کرد.

یعقوب هوشیار در این خصوص تصریح کرد: پروژه های بزرگی در ترافیک داریم که متاسفانه به دلایل مختلف با مشکل مواجه شده و زمان بر است و همین موضوع باعث نارضایتی شهروندان شده است.

سایر پروژه های نیمه تمام مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار گرفته و زمان اتمام پروژه به صورت روزانه اعلام خواهد شد.وی افزود: از همان روزهای اول کار، بررسی و تحلیل این پروژه ها یکی از اولویت های ما برای تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمام شد.

شهردار تبریز تصریح کرد: شرایط ایجاد شده در پروژه تقاطع بدون برنامه شهید فلاحی باعث شده است که در روزهای اول شروع کار و در بازدید از پروژه ها به این نتیجه برسیم که پیمانکار مربوطه ظرفیت لازم برای تکمیل پروژه را در حد مطلوب ندارد. زمان اخراج قانونی پیمانکار و جامعه مدنی پروژه را ادامه خواهد داد.

هوشیار تاکید کرد: سایر پروژه های نیمه تمام مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و زمان اتمام پروژه به صورت روزانه اعلام می شود.

عزل پیمانکار تقدیم به سازمان عمران

همان وعده عملی شد. تنها چند روز پس از کلنگ زنی پروژه و ارائه آن به سازمان عمران شهرداری تبریز، تاریخ اتمام این پروژه در قالب فلو چارت نصب شد.

بدین ترتیب شهردار تبریز در صحن علنی شورای اسلامی شهر اعلام کرد که این طرح تا 28 شهریورماه تقدیم شهروندان عزیز تبریزی می شود. هوشیار پس از جلسه برای سومین بار در محل پروژه حضور یافت و در جریان آخرین وضعیت خود قرار گرفت.

با توجه به اینکه اجرای این پروژه باعث ایجاد ترافیک در این مسیر شده است، شهرداری تبریز اقدامات مختلفی از جمله توسعه بخشی از مسیر را در نظر گرفته است.

مسیر موقت مدیریت ترافیک

اما اخیراً در دستور کار این کمون، ساخت موقت باروی بین ستون اول و دوم در ضلع غربی پل روگذر شهید صادق فلاح قرار گرفته است. این انحراف موقت برای سهولت و کاهش بار ترافیکی در تقاطع تا پایان پروژه ساخته خواهد شد.

اکبر پورخردمند شهردار منطقه 3 تبریز نیز در آخرین بازدید از این پروژه اظهار داشت: شهریورماه به بهره برداری می رسد.

وی افزود: پل عابر پیاده موجود در مسیر احداث رمپ در ضلع جنوب غربی روگذر به زودی جابه‌جا می‌شود و همچنین با همکاری و هماهنگی سازمان عمران شهرداری تبریز، بخشی از ملک کارواش واقع در سمت تملک می شود.جاده کنار این رمپ پاکسازی می شود.

وضعیت اخیر پروژه

تا به امروز، پنج سازه از هشت سازه روگذر تکمیل شده و سه سازه دیگر در حال ساخت هستند.

دو کوله پشتی (دیوار حائل) در نقاط انتهایی شرق و غرب پل روگذر، دو پایه در ضلع غربی و یک پایه در ضلع شرقی روگذر تکمیل شده است.

همچنین سه سازه روگذر باقیمانده یعنی دو پایه در ضلع شرقی و یک پایه در ضلع غربی به سرعت در حال ساخت هستند.

عملیات آرماتوربندی تنها پایه باقی مانده از ضلع غربی در مراحل پایانی است و همچنین عملیات مقاوم سازی فونداسیون یکی از پایه های ضلع شرقی آغاز شده است.

قالب بندی پایه نزدیک کیسه (دیوار حائل) در ضلع شرقی نیز تکمیل و بتن ریزی انجام شده است.

هم اکنون با روی کار آمدن مدیریت جدید شهری تبریز، پروژه های نیمه تمام از جمله پل روگذر شهید فلاح حال و هوای دیگری پیدا کرده است. شهروندان در طول سفر می توانند حضور و فعالیت نیروها و ماشین آلات ساختمانی را در پروژه به وضوح مشاهده کنند.

نویسنده: بهنام عبداللهی

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا