اقتصادی

بازار ارز غافلگیر شد/ پیش‌بینی جدید قیمت دلار در روزهای آینده

مریم فخری: اگرچه مقایسه تغییرات قیمت ها از ابتدای هفته تا پایان هفته حکایت از افزایش تنها 10 تومانی دارد، اما بازار ارز هفته پرتلاطمی را سپری کرد.

هفته گذشته در ابتدای هفته هر دلار آمریکا 34 هزار و 860 تومان بود اما در اواسط هفته قیمت آن از 36 هزار تومان گذشت و 36 هزار و 680 تومان شد.

بر این اساس این نگرانی وجود داشت که دلار از کانال 37 هزار تومان عبور کند، اما با پلیسی شدن بازار و شوک یارانه ای به خریداران ارز و البته فروش اینترنتی ارز، بازار به سمت خود کشیده شد. بازگشت و شاهد کاهش شدید قیمت ها بودیم.

بیشتر بخوانید: بازگشت دلار به کانال 34 هزار تومان / روند نزولی دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟

صف های خرید ارز چگونه انباشته شد؟

دلار دو کانال سقوط کرد

هم اکنون هر دلار آمریکا در بازار 34 هزار و 860 تومان است در حالی که هفته گذشته چهارشنبه با قیمت 35 هزار و 800 تومان فروخته می شد. یعنی دلار حدود 940 تومان کاهش قیمت داشته است.

البته پیش‌بینی می‌شود که به کانال‌های پایین‌تر هم بیاید، بنابراین تحلیل‌گران بازار ارز معتقدند معامله‌گران در شرایط فعلی کمی عصا شده‌اند و تصمیم گرفته‌اند از خریدهای قبلی خود به‌طور موقت استفاده کنند. با کاهش نرخ ارز گروهی به فکر خروج اضطراری از بازار افتادند.

تحلیل ها حاکی از آن است که بازیگران با تجربه در بازار ارز در هفته گذشته تمایل چندانی به معامله نداشتند و منتظر بودند تا جهت گیری دلار مشخص شود.

چه چیزی پشت افزایش قیمت دلار بود؟

در این شرایط سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد هفته گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی استان البرز درباره نوسانات بازار ارز گفت: تا اواسط شهریورماه نرخ ارز کشور با اولین روز کاری دولت با وجود همه تورم ها و تحریم ها (طرح موضوع جهش نرخ ارز در خرداد) دولت باید تمام تلاش خود را بکار گیرد تا فعالان اقتصادی تحت تاثیر تورم نرخ ارز قرار نگیرند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ایجاد رعب و وحشت در یک طیف طی روزهای گذشته باعث شد صاحبان سرمایه یا افراد کم اطلاع نسبت به برداشت سرمایه یا تبدیل آن به ارز اقدام کنند و باعث نوسان نرخ ارز شود. با توجه به بخشنامه رئیس جمهور مبنی بر تشکیل کارگروه بررسی در بانک مرکزی امیدواریم به شرایط باثبات برگردیم.

خاندوزی تصریح کرد: برخی متغیرها را نمی توان پیش بینی کرد، به عنوان مثال هیچکس نمی دانست که بازار جهانی با جنگ بین دو کشور مختل می شود و نرخ ارز در کشورهای دیگر تحت تاثیر این آشفتگی قرار می گیرد. آتش سوزی های بیرونی و داخلی نیز سرریز خود را در بروز مشکلات در بازار ارز دارد.

حفظ ارزش پول ملی وظیفه بانک مرکزی است

در همین رابطه بهزاد ایلامی، معاون صادرات بانک مرکزی در گفت و گوی تلویزیونی یکی از وظایف اصلی این نهاد را حفظ ارزش پول ملی دانست و گفت: در قانون پولی بانکی و قوانین بالادستی. در حوزه ارز نیز وظایفی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است تا ارزش پول ملی را تقویت کند. مولفه هایی مانند سیاست مالی دولت و مجلس.

وی در ادامه به تشریح بازار ارز کشور پرداخت و گفت: دو بازار رسمی و غیررسمی در کشور داریم که سهم بازار غیررسمی نامشخص و در عین حال نامشفاف است، از سوی دیگر بازار رسمی . شفاف، بزرگ و محلی برای رفع نیازهای کشور.

معاون صادرات بانک مرکزی افزود: متأسفانه بیشترین توجه رسانه ها به بازار غیررسمی بوده است که عرضه کنندگان و خریداران مختلفی دارد و خرید و فروش ارز در این بازار با ریسک همراه است.

وی بیان کرد: در روزهای اخیر به دلیل هیجانات و همچنین جابه جایی منابع بین بازارهای موازی، شاهد شکل گیری روند صعودی در بازار غیررسمی ارز بودیم، متاسفانه عوامل روانی و افزایش چشمگیر تولید و گسترش منفی. اخبار نیز علت شد. .

لاملی تاکید کرد: روزانه بیش از هزار مطلب در مورد ارز در شبکه های اجتماعی منتشر می شود که نشان می دهد عده ای سعی در ایجاد التهاب در بازار و ایجاد هیجان و در نتیجه تغییر ذائقه مردم و تهاجم به بازار غیررسمی دارند. . ارز بود

دولت از دخالت در بازار ارز دست بردارد

در همین حال حسین صلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی در توییتر خود بهترین راهبرد ممکن ارزی را عدم دخالت دولت در بازار ارز عنوان کرد.

وی تاکید کرد: اگر نگران ارزش پول ملی هستید با اسراف تورمی بیت المال مبارزه کنید.

223225

دکمه بازگشت به بالا