حوادث

بازگشت ۴۰ نفر از گمشدگان در خارج از کشور با پیگیری هلال احمر به آغوش خانواده هایشان

مدیرکل عملیات و برنامه های بشردوستانه بین المللی جمعیت هلال احمر از پیدا شدن 40 شهروند ایرانی توسط آژانس در سال گذشته خبر داد.

به گزارش آپارات نیوز ، حسن اسفندیار در این باره گفت: یکی از مهمترین برنامه های داس قرمز در صحنه بین الملل پیوند و جستجو در خانواده است که در آن افرادی که به دلایل مختلف از خانواده خود جدا یا مفقود شده اند. جمعیت هلال احمر و با همکاری کمیته بین المللی صلیب سرخ ، پیگیری برای یافتن آن امکان پذیر است.

وی افزود: اغلب سه عامل منجر به جدایی خانواده ها یا مفقودان می شود که مهمترین آنها در حال حاضر مهاجرت است. افرادی که برای رفتن به محل کار خود به طور غیرقانونی از مرز عبور می کنند یا می خواهند در کشور دیگری مستقر شوند ، احتمالاً ناپدید می شوند. علت دوم جنگ هایی است که امروزه می توان در افغانستان ، یمن و سوریه به عنوان نمونه هایی منجر به مهاجرت مشاهده کرد و علت سوم نیز وقایع عمده منتهی به جدایی و از بین رفتن خانواده است.

مدیر کل عملیات بین المللی و برنامه های بشردوستانه جمعیت هلال احمر گفت: شهروندان می توانند با مراجعه به شعبه هلال احمر یا از طریق وب سایت جمعیت و تکمیل صفحه نمایه برای تکمیل جستجو ، فرد ناپدید شده را گزارش دهند. شماره تلفن همراه فرد مفقود شده یا آخرین مکانی که وی پیدا شده است همیشه می تواند در این زمینه کمک کند. این اطلاعات در اختیار هلال احمر و صلیب سرخ سایر کشورها و کمیته صلیب سرخ قرار می گیرد و این مسسات فرد مفقود شده را از طریق پلیس و سایر سازمان های کشور هدف جستجو می کنند.

اسفندیار ادامه داد: در ایران ما معمولاً با دو نوع مسئله روبرو هستیم. نخست ، ایرانیانی که به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و معمولاً در کشورهای مختلف از هم جدا و پراکنده شده اند. بیشتر موارد مربوط به اروپا و آمریکا است. دسته دوم موارد مربوط به افرادی است که در کشور ما مفقود شده اند و پرونده در حال بررسی است. کشور ما از چند سال گذشته یک کشور مهاجر پذیر بوده است و مهاجران از افغانستان ، پاکستان و بنگلادش وارد ایران شده اند و سرانجام از خانواده های خود بی اطلاع بوده اند که ممکن است برای جستجوی خانواده خود به داس قرمز نیز بروند.

مدیرکل عملیات و برنامه های بشردوستانه بین المللی جمعیت هلال احمر گفت: فاصله زمانی بین ناپدید شدن یک فرد و اطلاعات هلال احمر نقش مهمی در تسریع روند کار دارد. هرچه زمان بین ناپدید شدن و شروع جستجو کمتر باشد ، احتمال پیدا شدن فرد بیشتر خواهد بود. اولین نامه نگاری بین داس قرمز و سایر کشورها و اعلام نتیجه به داس قرمز بین یک تا سه ماه طول می کشد. گاهی اوقات موارد ما زمانی اتفاق می افتد که زمان بین ناپدید شدن و ملاقات با ما حتی نزدیک به 20 سال باشد. در یک مثال ، در روزهای اخیر مشاهده کردیم که از سال 1952 تا امروز ، شخصی در اروپا به دنبال مادر خود بود.

وی افزود: از تمام روش های ممکن برای یافتن مفقودان استفاده می شود و این اقدامی با سابقه 150 سال است. در سال 1999 ، حدود 40 فرد گمشده شناسایی و به خانواده های آنها بازگردانده شدند. در چند سال گذشته تعداد مراجعه ها افزایش یافته است و ماهانه حدود 300 مشتری داریم. بیشترین مراجعه به شهروندان افغانستان است ، زیرا ایران در ماه های اخیر به راهی برای مهاجرت افغان ها به اروپا تبدیل شده است و آنها به دلیل غیرقانونی بودن مهاجرت آنها با مشکل روبرو هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر ، وی با اشاره به اینکه در گذشته نام این واحد هلال احمر دفتر اسیران جنگی و مفقودان بوده است ، گفت: ما در حال حرکت به ایران هستیم. امروز برخی از ایرانیان به دلایل مختلف دستگیر و در کشورهای دیگر زندانی می شوند و این افراد از طریق جمعیت هلال احمر با خانواده های خود ارتباط برقرار می کنند. حتی در مورد زندانیان خارج از کشور ، کمیته صلیب سرخ بین المللی تنها مرجعی است که می تواند در مورد وضعیت زندانیان تحقیق کند و می تواند از این طریق به ما کمک کند.

اسفندیار سرانجام گفت: طی چند روز گذشته ، تعدادی از شهروندان ایرانی در افغانستان حبس شده اند و داس قرمز نیز وضعیت آنها را رصد می کند و از مشکلات آنها مراقبت می کند. تلاش های زیادی برای آزادی ماهیگیران ایرانی در سومالی انجام شده و چندین ماهیگیر آزاد شده اند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا