اقتصادی

بایدن دست به دامن عربستان سعودی شد

به گزارش خبرگزاری آذربایجانگروهی از کشورهای تولیدکننده نفت به نام اوپک پلاس روز پنجشنبه توافق کردند که عرضه خود را نسبت به ماه های جولای و آگوست افزایش دهند.

کاخ سفید پس از ماه ها تلاش برای افزایش تولید و کاهش فشار قیمت ها، افزایش تولید را یک پیشرفت دیپلماتیک دانست. مقامات دولتی روز پنجشنبه گفتند که بایدن در این ماه از عربستان سعودی که در واقع رهبری اوپک پلاس را برعهده دارد، دیدار خواهد کرد.

اما مشخص نیست که عربستان سعودی چقدر مایل یا قادر به کمک به بایدن در مورد قیمت نفت است. مقدار نفت خام اضافه شده که انتظار می رود اوپک پلاس در روز پنجشنبه تولید کند بعید است قیمت بنزین را کاهش دهد. در واقع قیمت نفت پس از اعلام افزایش یافت.

پس از یک ویدئو کنفرانس، این گروه اعلام کرد که تولید خود را در ماه جولای و سپس مجدداً در ماه آگوست به 648000 بشکه در روز افزایش خواهد داد که نسبت به افزایش ماهانه ماه گذشته حدود 50 درصد افزایش داشته است. در عمل، کاری که اوپک پلاس انجام می دهد کاهش افزایش برنامه ریزی شده از سه ماه به دو ماه است.

اما انتظار نمی رود اعضای اوپک به تعهدات خود عمل کنند. بسیاری از تولیدکنندگان در حال حاضر ظرفیت تولید مازاد خود را به پایان رسانده اند. تنها عربستان سعودی، امارات متحده عربی و یکی دو کشور دیگر نفت بیشتری برای افزودن دارند.

تولید روسیه پس از تحریم های غرب علیه اوکراین پس از حمله به اوکراین در حال کاهش است. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه حدود 15 درصد کمتر از هدف خود یعنی 10.8 میلیون بشکه در روز در ماه جولای تولید می کند. کاهش بیشتر تولید روسیه در سال جاری انتظار می رود زیرا اتحادیه اروپا به دنبال توقف خرید بیشتر نفت روسیه است.

با افزایش محدودیت ها بر تولید و صادرات روسیه، سعودی ها و سایر اعضای اوپک پلاس که نفت بیشتری برای تولید دارند، می توانند سود ببرند. از سوی دیگر، برخی تحلیلگران می گویند که حتی سعودی ها و امارات متحده عربی ممکن است به محدودیت های تولید نفت خود نزدیک شوند.

223227

دکمه بازگشت به بالا