اقتصادی

باید از الگوی کشورهای موفق برای مدیریت بازار ارز استفاده کنیم

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی تاکید کرد: ابتدا باید سیاست های صحیح اقتصادی برای مدیریت بازار ارز اتخاذ شود و در این راستا می توان از الگوی کشورهای موفق در مدیریت بازار ارز استفاده کرد.

اصغر سلیمی در گفت وگو با آپارات نیوز، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود رشد فروش نفت در دولت سیزدهم و بازگشت ارز به کشور، نوسانات بازار ارز همچنان ادامه دارد، گفت: افزایش نرخ ارز مبدا خارجی است. . فقط تامین ارز نیست. تعیین نرخ ارز در دست دولت نیست، بلکه کشورهای منطقه مانند هرات و سلیمانیه در تعیین نرخ ارز نقش دارند. این وضعیت باعث می شود قیمت ارز از دست بانک مرکزی خارج شود.

وی در ادامه گفت: برای مدیریت این بازار ابتدا باید بتوانیم پشتوانه اقتصادی کشور را تقویت کنیم. اقتصاد کشور باید بهبود یابد. ما به سیاست اقتصادی صحیح نیاز داریم. از سوی دیگر باید از مدل کشورهای دیگر برای مدیریت بازار ارز استفاده کنیم. روسیه نیز با تحریم مواجه شد و بازار ارز این کشور نیز متلاطم بود اما با برنامه ریزی جامع و کامل توانستند بازار ارز خود را مدیریت کنند و حتی امروز نیز وضعیت بهتری نسبت به قبل از تحریم دارند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: معتقدم کشور ما نیز باید از تجربه موفق سایر کشورها برای مدیریت بازار ارز استفاده کند. افزایش نرخ ارز همه حوزه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. پس از افزایش نرخ ارز همه کالاها گران می شوند و مهمتر از همه این است که قیمت کالاهایی که گران می شوند پس از کاهش نرخ ارز تغییری نمی کند. با ارز همه چیز گران می شود اما با کاهش قیمت ارز پایین نمی آید.

وی ادامه داد: مدیریت فارکس در کشور اشتباه است. در این زمینه باید از مدل های اقتصادی صحیح استفاده کرد. امروز شاهد هستیم که قیمت خودرو گران شده است و وزیر صمت آن را به قیمت دلار نسبت می دهد در حالی که گفته می شود خودرو ساخت داخل است. این اقدام هیچ توجیهی ندارد. این سیاست اقتصادی غلطی است که باید اصلاح شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا