فرهنگ و هنر

با لغو فرمان منع صدور ویزا از سوی بایدن، برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

پس گرفتن دستور اجرایی ترامپ مبنی بر منع ویزا برای اتباع تعدادی از کشورها از جمله ایران ، یکی از اقداماتی بود که پیش از تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا که در اولین روز از دوره ریاست جمهوری خود در کاخ سفید خواهد بود ، اعلام شد. اتفاق می افتاد آماده باش.

به گزارش آپارات نیوز ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در راستای یکی از شعارهای انتخاباتی خود ، در هفته اول حضور خود در کاخ سفید در ژانویه 2017 ، محدودیت سفر به سایر کشورها را برای شهروندان سایر کشورها وضع کرد ، ممنوعیت و محدودیت ویزا و سفر برای شهروندان کشورهایی مانند ایران ، لیبی ، سومالی ، سوریه ، یمن ، کره شمالی و ونزوئلا را به ایالات متحده صادر کرده است.

این ممنوعیت بلافاصله با اعتراض در فرودگاه های سراسر ایالات متحده و همچنین چالش های حقوقی در برخی از ایالت های آمریکا روبرو شد ، اما با وجود این مخالفت ها و اختلافات حقوقی ، آخرین نسخه از دستور ممنوعیت ویزا در 24 سپتامبر 2017 برای کشورهای مربوط صادر شد. این طرح اجرا شد و در تاریخ 26 ژوئن 2017 ، قانونی بودن ارتباطات ترامپ توسط دادگاه عالی ایالات متحده تأیید شد.
به دلیل اجرای این ابلاغیه ، صدور ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهروندان ایرانی به حالت تعلیق درآمد و تنها راه صدور ویزا برای اتباع ایرانی ، حذف ویزای دانشجویی ، ویزای تحقیقاتی و ویزای آموزشی یا معافیت از تحصیل بود. طبق مفاد این تصمیم ، به ویژه کسانی که گذرنامه از کشوری غیر از 7 کشور تحت این ممنوعیت داشته اند ، مستثنی هستند.

در فوریه 2017 ، نیوزویک گزارشی در مورد لغو ویزای تجاری و سرمایه گذاری برای شهروندان ایرانی توسط اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده منتشر کرد.

صدور ویزای تجاری و سرمایه گذاری در امور اقتصادی ایالات متحده بخشی از پیمان دوستی ایران و آمریکا بود که در سال 1955 بین دولت های ایران و ایالات متحده امضا شد ، پیمانی که در 3 اکتبر 2018 به طور یکجانبه توسط ایالات متحده امضا شد. دولت ایالات متحده فاقد اعتبار است. این پیمان حاکم بر روابط اقتصادی و همچنین حقوق کنسولی است و بر اساس همین پیمان ویزاهای تجاری و سرمایه گذاری در ایالات متحده صادر می کند.

دستورالعمل ترامپ مبنی بر منع ویزا برای شهروندان ایرانی غیر از کسانی که آزاد یا آزاد شده اند ، مشکلات زیادی را برای تعدادی از شهروندان و دانشجویان ایرانی ایجاد کرده است ، همانطور که برخی رسانه های آمریکایی گزارش داده اند. آنها گزارشات را تنظیم کردند. در همین رابطه ، بلومبرگ در ژوئن 2019 گزارش داد که بسیاری از ایرانیانی که متقاضی ویزای دانشجویی و ویزای تحقیقاتی هستند نیز از ویزا محروم شده اند.

رسانه های آمریکایی نیز بارها و بارها در مورد ناامنی دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه های آمریکا گزارش داده و نوشتند که وضعیت صدها دانشجوی ایرانی که قصد تحصیل در ایالات متحده را داشتند ، نامشخص است.

یکی از وعده های صریح بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی لغو دستور اجرایی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان برخی از کشورها از جمله ایرانی ها به ایالات متحده و اعلام اینکه وی در اولین روز ریاست جمهوری خود به بن سفر خواهد کرد. لغو خواهد شد

با توجه به این موضوع ، برخی از کارشناسان مهاجرت و وب سایت های فعال در این زمینه تأکید می کنند که نباید پذیرفت که شرایط ایرانیان برای اخذ ویزا با پس گرفتن این تصمیم بلافاصله بلافاصله عادی خواهد بود و احتمالاً بسیاری از آنها سازوکارها کار انجام شده برای صدور ویزا برای ایرانیان ادامه خواهد داشت.

فعالان بر این باورند که به نظر می رسد با لغو این تصمیم صدور ویزای توریستی برای عملاً ایرانی های غیر دوگانه از سر گرفته شود و والدین ایرانیان مقیم ایالات متحده احتمالاً ویزای توریستی را برای ملاقات دریافت می کنند. آنها صاحب فرزند می شوند.

البته بعید به نظر می رسد در این روند کنترل های امنیتی اضافه شده در دوران ترامپ برای صدور ویزا برای ایرانیان لغو شود ، اما انتظار می رود روند صدور این مرحله از ویزا تسریع شود. با این حال ، اجرای این مسئله تا حد زیادی به درجه وخامت روابط سیاسی دو کشور بستگی خواهد داشت.

به دنبال لغو این تصمیم ، ویزای مهاجرتی به راحتی توسط خانواده ها صادر می شود و صدور ویزای دانشجویی برای ایرانیان تسریع می شود.

البته نباید فراموش کرد که آغاز تغییر روند ویزا برای ایرانیان در عمل با وضعیت اپیدمی کرونا در جهان و احتمال سفر ایرانیان به کشورهای همسایه و تمایل سفارتخانه ها به مشتریان ارتباط مستقیمی دارد. مطابق با پروتکل های بهداشتی و رفع محدودیت ها دریافت کنید. با توجه به ظاهر تاج ، عوامل تعیین کننده در این زمینه توسط دولت ایالات متحده برای سفر به این کشور ایجاد می شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا