فرهنگ و هنر

بخش بین‌الملل سینما حقیقت جدی‌تر برگزار شود

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی در جلسه شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره «سینما هکوریت» گفت: بخش بین المللی جشنواره «سینما هکریت» باید به صورت موثر و در ارتباط با مستند برگزار شود. تئاتر منطقه

به گزارش آپارات نیوز، به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، اولین جلسه رسمی شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینما-قکریت» در تاریخ 1396/06/13 برگزار شد. پنجشنبه 10 شهریور ماه با حضور محمد خزایی رئیس سازمان در مرکز توسعه.

در این نشست رئیس سازمان گفت: جشنواره «سینما-غکریت» به عنوان مهمترین رویداد فیلم مستند ایران می تواند صدای همه سینماگران در همه کشورها باشد. با توجه به ماهیت این نوع آثار، می توان تصویر امروز ایران را از طریق مستند به جهانیان عرضه کرد. تصویری رنگارنگ از اقلیم، فرهنگ، باورهای مذهبی و آیین های بومی، تصویری که مخاطب کمتر آن را دیده و ناشناخته است. مستندهای ایرانی در سال های اخیر با مردم همراه بوده و در مهم ترین رویدادها و نقاط عطف، اسنادی ماندگار از خود به جای گذاشته اند.

خزایی تاکید کرد: بخش بین المللی این دوره از جشنواره بسیار حائز اهمیت است. با عادی شدن شرایط امکان برگزاری جشنواره به صورت فیزیکی وجود دارد و امیدوارم بخش بین المللی نیز موثرتر و جدی تر برگزار شود. تمرکز بر مستندهای منطقه ای بخش مهمی از برنامه این بخش است. سینمای ایران در تمامی زیرمجموعه های خود از جمله مستند جایگاه ویژه ای در آسیا و منطقه دارد و برای ما مهم است که جشنواره «سینما حقیقت» صدای فیلمسازان درجه یک در عرصه مستند را منعکس کند. باید به تئاتر کشورهایی که ریشه های فرهنگی، مذهبی و مشترک با ما دارند، توجه شود.

رئیس سازمان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: تعامل با سینمای مستند و سینماگران از برنامه ها و اولویت های سازمان سینمایی است. خوشبختانه در توسعه این رابطه دو طرف وجود دارد و در «سینما-قکریت» از این غنا و همدلی استفاده شده است.

وی ادامه داد: توسعه عدالت فرهنگی و توجه به فیلمسازان استانی یکی از اولویت های سازمان سینمایی است که قطعا در شانزدهمین جشنواره «سینما-غکریت» تمرکز تیم برگزارکننده خواهد بود. کاری که باید در سازمان و زیر گروه های آن انجام دهیم، آگاهی بخشی و توجه به اخلاق و امید است. در این زمینه فیلم مستند می تواند تاثیرگذارتر از فیلم داستانی باشد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: احیای جشنواره های مستند منطقه ای می تواند راهی برای نمایش و ارائه آثاری باشد که به هر دلیلی به جشنواره «سینما قکریت» راه پیدا نکردند اما در ویترینی دیگر قابل مشاهده و ارزیابی هستند.

در بخش دیگر جلسه، هر یک از اعضا پیشنهادات و نکات خود را در مورد این دوره، ویژگی ها و اولویت ها ارائه کردند. رضا خوشدل راد و امین قدمی، نمایندگان اصناف در شورا نیز به صورت ویژه به اتحادیه اصناف سینمای مستند در جشنواره «سینما-غکریت» اشاره کردند و مواردی را در این زمینه بیان کردند.

محمدرضا اصلانی یکی از اعضای هیات مدیره به اهمیت توجه به ظرفیت اکران آنلاین پرداخت و گفت: می توان از این ظرفیت برای نمایش آثار در کشورهای دیگر استفاده کرد. توجه به حوزه فکری در بحث های جشنواره و کارگاه ها ضروری است، بحث کیفی و فنی مهم است، اما باید به تولید فکر توجه ویژه شود. در فیلم های مستند می توانیم پیشنهاد جدیدی به دنیا داشته باشیم که در فیلم های داستانی فرصت نادری است.

مهدی مسعودشاهی به ضرورت پژوهش در فیلم مستند اشاره کرد و گفت: پژوهش در فیلم مستند بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد. از سوی دیگر توجه به استان ها، نیروهای جوان و حمایت از تولید و نمایش آثار مرتبط با فرهنگ و اقوام مختلف باید از اولویت های جشنواره باشد.

سید سلیم غفوری با تاکید بر اهمیت برگزاری کارگاه های آموزشی در جشنواره «سینما-غکریت» گفت: کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف از جمله بررسی آسیب های فیلم های مستند می تواند زمینه انتقال دانش و تجربه را فراهم کند. از سوی دیگر، ما باید به این موضوع بپردازیم که گونه های کمتر کار شده در آن زمینه را برجسته تر کنیم. بهتر است به ارائه تصویر ایران در آثار بیشتری توجه شود. پیوست رسانه ای و پخش برنامه های تلویزیونی مرتبط با جشنواره «سینما-غکریت» زودتر از ایام جشنواره آغاز شود.

قدیر آشنا علاوه بر تاکید بر موضوع توجه به استان ها و هنرمندان استانی در هیات داوران و هیات انتخاب گفت: تعیین دبیر برای سه دوره متوالی جشنواره کمک می کند تا زودتر به اهداف خود برسیم.

محسن یزدی از تولید آثار با معنا و مبتنی بر اندیشه گفت و گفت: فیلم های مستند از نظر فنی پیشرفت کرده اند اما در تولید معنا و فکر مشکل داریم. تولید ما باید به جای جشنواره های خوشایند، با هدف تعریف معنا و بر اساس باورها و بینش ما باشد. این یک نگرانی و تقاضای جدی است.

رضا خوشدل راد با اشاره به اهمیت و نقش اصناف سینمای مستند گفت: باید اعضای اصناف را جدی بگیریم و زمینه فعالیت و مشارکت عادلانه را برای همگان فراهم کنیم و در دوره گذشته تعامل بین صنف تهیه کنندگان و انجمن صنفی تولیدکنندگان مستند بوده است. جشنواره «سینما-غکریت» اتفاقات خوبی را در پی داشت. امید است این تفاهم و رفاقت در جشنواره امسال نیز محقق شود.

امین قدمی با اشاره به اهمیت ایجاد فضای نقد و بحث در جشنواره «سینما حقیقت» گفت: کمیته های انتخاب و داوری موضوعات مهمی هستند که به شدت روی آن تمرکز شده است. چه خوب است که به هنرمندان درجه یک و حرفه ای فرصت همراهی با جشنواره داده شود، همدلی هنرمندان و اصناف با جشنواره موضوع مهم و حیاتی است. افزایش تعداد اعضای هیات گزینش احتمال خطا را کاهش می دهد.

محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره و مدیر عامل مرکز گسترش فیلم های مستند، تجربی و انیمیشن در پایان این نشست ضمن قدردانی از اعضای هیئت مدیره و توجه رئیس سازمان . به جشنواره «سینما قکریت» گفت: بعد از تجربه موفق پانزدهمین جشنواره یکی از برنامه های ما این است که به اکران و پخش مستند به صورت جدی و حرفه ای فکر کنیم و برگزاری جشنواره داشته باشیم. و نمایش آثار در آن تنها هدف نهایی ما نیست. از همکاری اعضای شورا تشکر می کنم و امیدوارم در جلسات آینده بحث های تخصصی داشته باشیم و از تخصص شما استفاده کنیم.

در پایان این نشست محمدرضا اصلانی، قدیر آشنا، سید سلیم غفوری، مهدی مسعود شاهی، محسن یزدی، محمد حمیدی مقدم، رضا خوشدل راد و امین قدمی از اعضای شورای سیاستگذاری این جشنواره بیانات خود را ارائه کردند. رئیس سازمان.

ششمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از 28 تا 28 آذرماه 1401 در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا