اقتصادی

بخش خصوصی در ارائه نظرات خود به مسئولان تعارف را کنار گذارد

آپارات نیوز/ خراسان رضوی رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: بخش خصوصی باید تعارف را کنار بگذارد و در جایی که نظر کارشناسی دارد این موضوع را به صراحت به گوش مسئولان برساند.

غلامحسین شافعی امروز 26 بهمن ماه در مراسم افتتاحیه قرارگاه مشترک حمایت و پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی خراسان رضوی که در اتاق مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری اخیراً با کارآفرینان و صنعتگران کشور دیدار کردند. . وی در یکی از این جلسات که به نوبه خود برای صنعتگران و کارآفرینان اهمیت زیادی داشت، دو نکته کلیدی را مطرح کرد که البته پیش از این نیز بارها بر آن تاکید کرده بود، اما عملی نشد.

وی افزود: اولین نکته که بسیار کلیدی است این است که در مدیریت اقتصاد یک کشور که به عنوان یک نقطه پنهان وجود دارد و بیشتر مشکلات ناشی از آن، نبود استراتژی صنعتی در کشور است. ” رهبری در سخنرانی های قبلی بارها بر این موضوع تاکید کرده اند. موضوع دومی که ایشان بسیار تاکید کردند این بود که در اقتصاد کشور مدیریت جامع و متمرکزی وجود ندارد. همه ما به خوبی می دانیم که این مسائل بر سرنوشت اقتصادی کشور تأثیر می گذارد. آنچه تاکنون دیده ایم این است که تصمیمات و اختیارات تصمیم گیری در کشور توزیع می شود اما پاسخگویی وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: بخش خصوصی با همکاری مسئولان باید صادقانه ترین همکاری را داشته باشد، زیرا هر تلاشی که مسئولان انجام می دهند برای رسیدن به اهداف فعالان اقتصادی است. لبه برش این جنبش اگر اتفاقی بیفتد، حداقل از یک آسیب جلوگیری می شود و آن اجتناب از آزمون و خطا است. اکنون هیچ شانسی برای آزمون و خطا وجود ندارد. امروز قوای سه گانه به ویژه قوه قضائیه برای حل مشکلات اقتصادی کشور تلاش می کنند و بخش خصوصی نیز آمادگی کامل برای همکاری با سه قوه را دارد. امید است این حرکت آغاز شده به پایان میمون منجر شود و شاهد شکل گیری شرایط مختلف در خراسان باشیم.

شافعی بیان کرد: موضوع ارزیابی عملکرد ستاد مشترک و پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی خراسان رضوی خراسان رضوی باید در اولویت قرار گیرد تا در صورت نیاز به اصلاحات در فرآیندهای مربوطه، این موضوع قابل انجام باشد.

رضا جمشیدی دبیر قرارگاه مشترک حمایت و حمایت از فعالیت های اقتصادی خراسان رضوی گفت: این قرارگاه دارای سه سطح مردمی، ستادی و دستگاه های عملیاتی است. در سطح دفتر مرکزی شورای راهبردی قرار دارد. همچنین یک هیئت مشورتی متشکل از نخبگان، اساتید دانشگاه و سایر مشاوران در نظر گرفته شده است. ستادها و کارگروه های زیادی در این سطح دیده شدند.

وی افزود: در سطح عملیاتی هفت قرارگاه کشاورزی و امنیت غذایی، صنعت، معدن، تجارت، مسکن و زیربنایی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و زیارتی، اشتغال و مالی و سرمایه گذاری و در نهایت مردم و سازمان های استانی ایجاد شد. . وظایف ستاد مردمی تشکل های اقتصادی با محوریت اتاق بازرگانی مشهد تشکیل و تشکیلات تشکل های مردمی، هماهنگی و هم افزایی بین تشکل های مردم نهاد است.

پس از وی محمدحسین روشنک رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: بخش خصوصی خوشحال است که این ایده اجرایی شده است. در خراسان رضوی عوامل بازدارنده ای وجود دارد که باید ریشه کن شود. نکته بعدی این است که دبیران کمپ ها باید از فعالان بخش خصوصی باشند و البته حدود اختیارات آنها نیز مشخص شود.

علی آذری نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: در راستای اجرای سند قرارگاه مشترک حمایت و پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی خراسان رضوی و اینکه این سند توسعه نیافتگی ها معابر استان، مجمع نمایندگان خراسان رضوی از فعالیت های این قرارگاه حمایت می کند و امیدوار است این قرارگاه موجب رشد اقتصادی عملیاتی استان و افزایش مشارکت نیروی کار شود.

وی افزود: این سند منابع مالی جدید را در استان شناسایی می کند و به تخصص ها و کشف فناوری های نوین می پردازد.

آذری گفت: امروز به دنبال رشد اقتصادی هستیم. آنچه موجب رشد و توسعه اقتصادی می شود اتخاذ این اقدامات خواهد بود. اگرچه تحریم ها تلخی را در اقتصاد کشور ایجاد کرده و مردم را تلخ کرده است، اما مطمئناً با همه اینها شاهد اتفاقات بزرگی خواهیم بود. قرارگاه مشترک حمایت و حمایت از فعالیت های اقتصادی خراسان رضوی سند بسته ای ندارد و در آن انعطاف وجود دارد. پیشنهاد می شود در راهبردهای این قرارگاه از جمله نگهداری و نگهداری واحدهای تولیدی، فعال سازی واحدهای ثابت و … تعدادی کارگروه عملیاتی زیر نظر ستاد تعریف شود.

غلامعلی صادقی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی نیز اقتصاد را یکی از مهمترین مسائل حاکمیتی کشور و جامعه دانست و افزود: همه مسائل اعم از مسائل اجتماعی و … اقتصاد.” ایجاد پایگاه مشترک برای حمایت و تداوم فعالیت های اقتصادی خراسان رضوی طرح خوبی است و ما از این طرح حمایت می کنیم و راه دیگری نداریم. بنابراین بخش خصوصی باید از فرصتی که ایجاد می شود نهایت استفاده را ببرد.

وی افزود: با توجه به اینکه این قطعه در میدان واقع شده و قرار است از این قطعه نیز حمایت کنیم، نظارت بر مشکلات قرارگاه مذکور با خود بخش خصوصی است. در واقع در وهله اول باید بخش خصوصی و نهادهای دولتی کار را مدیریت کنند، اما اگر بخش خصوصی و دولتی با مشکل مواجه شود، در صورت لزوم قوه قضاییه وارد عمل می شود. بخش خصوصی باید از حضور استاندار خراسان رضوی در اردو نهایت استفاده را ببرد. همچنین بهتر است گاهی عناوین و هزینه های دیگری نیز برای رفع مشکلات به این اردو اضافه شود

در این جلسه با تصمیم یعقوبعلی نظری سه معاون فرماندار به عنوان فرماندهان سه پایگاه عملیاتی پایگاه های مورد نظر منصوب شدند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا