اقتصادی

بررسی سند همکاری ایران و چین در کمیسیون اقتصادی مجلس

سخنگوی کمیته مشورتی اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی سند همکاری ایران و چین در جلسه این کمیسیون با حضور وزیر اقتصاد خبر داد.

مهدی طغیانی در گفت وگو با آپارات نیوز ، به جلسه کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد عصر امروز (سه شنبه ، 15 فروردین) اشاره کرد و گفت: در قسمت اول جلسه ، آقای دژپسند سخنرانی کوتاهی در مورد سند همکاری ایران و چین ارائه داد. به گفته وزیر اقتصاد ، این همکاری یک سند راهبردی و فقط در راستای همکاری است و هنوز به یک قرارداد یا توافق نامه تبدیل نشده است که در پارلمان مورد بررسی قرار گیرد ، اما در مورد جزئیات – کشور به چین – شرایط این همکاری در قالب لایحه ای برای تصویب به پارلمان ارسال می شود.

وی افزود: “به عنوان بخشی از این سند همکاری در توافق نامه های بخش خصوصی است ، در صورت توافق طرفین امکان اجرای آن وجود دارد و تصویب آن در پارلمان ضروری نیست. نه ، کار در مورد موضوعات مهم نیازی به آن نیست توسط پارلمان بررسی و تصویب شود و بخش خصوصی متعهد به اجرای توافق نامه ها است.

توگیانی با اشاره به سوال نمایندگان از وزیر اقتصاد در مورد این مفهوم گفت: “یکی از س questionsالات اصلی نمایندگان از آقای دژپسند این بود که” این مفهوم چقدر در افزایش همکاری م effectiveثر است؟ “وی توضیح داد كه چینی ها اطمینان بیشتری خواهند داشت كه همکاری با ایران طولانی مدت است و با این تفاهم بیشتر وارد میدان می شوند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: وزیر اقتصاد نیز گزارشی از درآمد سال های گذشته ارائه کرد ، طبق بودجه مصوب 571 تریلیون تومان ، حدود 563 تریلیون تومان محقق شد. ، بیش از حد پیش بینی شده.

وی افزود: اکبر کمیجانی به عنوان معاون رئیس کل بانک مرکزی نیز گزارشی از وضعیت شاخص های مختلف شاخص های اقتصادی در سال 1999 و پیش بینی این موضوع مهم در سال 1400 ارائه داد که بر اساس آن تراز فعلی ما در سال گذشته 145 میلیون دلار بود تراز پرداخت ها (شامل حساب جاری و حساب سرمایه) منفی بود و طبق پیش بینی آنها در سال 1400 ، اگر نفت طبق مفاد قانون بودجه فروخته شود ، تراز جاری مثبت خواهد بود.

سرانجام سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طبق پیش بینی بانک مرکزی ، اگر اتفاق خاصی نیفتد ، در سال جاری حداکثر 20 درصد تورم خواهیم داشت ، در حالی که این رقم در سال 1999 در حدود 43 درصد بود.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا