فرهنگ و هنر

برگی از یک جنایت شیمیایی

“جمهوری اسلامی ایران قدرت استفاده از همان سلاحها را هر زمان که بخواهد دارد و اقدامات متقابل پیشرفته تری نیز برای قرار دادن حاکمان عراق در موقعیتی اسفبار دارد.” اما با توجه به حقوق بشر ، اصول اسلامی و قوانین بین المللی ، تاکنون از تلافی جویی جلوگیری کرده ایم. ”

به گزارش آپارات نیوز ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی حمله شیمیایی عراق به منطقه سومار ، نامه ای به دبیرکل سازمان ملل در تاریخ 9 اکتبر 1987 نوشت ، که در آن از شورای امنیت درخواست کرد موضوع باید فوراً رسیدگی شود. در این نامه دکتر علی اکبر ولایتی می نویسد:

“توجه شما را به این واقعیت جلب می کنم که رژیم جنایتکار عراق بار دیگر از سلاح های شیمیایی در مقیاس بزرگ علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده است. این عمل شنیع و ضد بشری که مغایر با تمام قوانین و کنوانسیون های پذیرفته شده بین المللی است ، فقط توسط رژیم های فاشیستی از ماهیت توسعه ای انجام می شود.

حاکمان چنین رژیم هایی به انسانیت ، مردم و حتی عزت ملی خود توجه ندارند. جای تأسف است که بگوییم سازمانهای بین المللی و حتی دولتهایی که کنوانسیونهای منع استفاده از چنین سلاحهای مهلکی را امضا کرده اند ، استفاده از چنین سلاحهایی را به شدت محکوم نکرده و به نوبه خود به مقامات عراقی چراغ سبز نشان داده اند برای تکرار نقض پروتکل ژنو در سال 1925. آنها مسخره شدند. به دنبال این اقدام ، شهر سومار (در غرب کشور) در 8:05 و 10:15 (به وقت محلی) در 8 اکتبر 1987 تحت بمباران شیمیایی سنگین و ناجوانمردانه قرار داشت.

من می خواهم به شما اطمینان دهم که جمهوری اسلامی ایران این قدرت را دارد که هر زمان که بخواهد از همان سلاح ها استفاده کند و اقدامات متقابل پیشرفته تری نیز دارد تا حاکمان عراق را در موقعیتی اسفناک قرار دهد. اما با توجه به حقوق بشر ، مبانی اسلامی و قوانین بین المللی ، ما تاکنون از قصاص جلوگیری کرده ایم.

بنابراین ، شورای امنیت باید سریعاً برای متوقف کردن آن و برخورد قاطع با آن و مجازات جنایتکاران جنگی مسئول این اقدامات وحشیانه اقدام کند. ما همچنین انتظار داریم که قبل از محو شواهد این جنایات ، تیمی از کارشناسان در اسرع وقت به منطقه اعزام شوند. لازم به ذکر است که عدم پاسخگویی مناسب به درخواست جمهوری اسلامی ایران برای اعزام تیمی از کارشناسان برای بازدید از شهرکهای غیرنظامی سردشت که عراق بمباران شیمیایی کرده است ، و یک نقطه عطف در تاریخ استفاده از سلاح های شیمیایی حاکمان عراق را به اقدامات غیرقانونی تشویق می کند. ادامه هید. ما امیدواریم که این موضوع مهم با مسئولیت پذیری و مستقل تری مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که هواپیماهای ارتش عراق قبل از صبح عصر 28 ژوئیه 1987 چندین بار مناطق مسکونی و شلوغ سردشت و حومه آن را بمباران شیمیایی کردند. روز بعد (4 آوریل 1987) هواپیماهای عراقی دوباره به بیمارستان سردشت و حومه آن بمباران کردند. در این جنایت وحشیانه ، بیش از 5000 نفر زخمی و 200 نفر شکنجه شدند.

سخنگوی ارتش عراق با صدور بیانیه ای روز جمعه این ادعا را انكار كرد و اظهار داشت: “ادعاهای مشابه و بی اساس در مورد مقامات عراقی بیش از یك بار انجام شده است. گمراه کردن

تجزیه و تحلیل دفاع جین از حملات شیمیایی عراق

مجله Jeans Defense در مقاله ای با عنوان “خاورمیانه صحنه جنگ شیمیایی است” می نویسد: در جنگ بین ایران و عراق ، عراقی ها ابتدا در سال 1983 ، سپس در فوریه 1984 و سپس در مارس و آوریل 1985 جنگیدند. 64) و تاکنون بیش از سی بار از این سلاح علیه ایران استفاده کرده و بیش از 5000 نفر را زخمی کرده است.

تیم های بازرسی سازمان ملل گازهای مورد استفاده به عنوان گاز خردل و گاز اعصاب را شناسایی کردند و متعاقباً عراقی ها از گازهای سمی هیدروژن سیانید و لوسیت استفاده کردند. برخی از این گازها در داخل عراق تولید می شوند. همچنین از تکنولوژی اروپا برای ساخت بمب های طاعون استفاده می کند. عراق همچنین از کشورهای آمریکای لاتین سیستم دریافت کرده است.

منابع:
علی اکبر ولایتی – وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران “(سند شماره S / 19193 شورای امنیت سازمان ملل ، 9 اکتبر 1987 ، ترجمه شده توسط مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ).

– (خبرگزاری جمهوری اسلامی ، مجله گزارش های ویژه ، مجله شماره 205 ، 19/7/1366 ، ص 9 ، بغداد ، خبرگزاری عراق ، 18/8/1366).

– (سند شماره 137256 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: دستور عمومی سپاه ، 25/7/1366).

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا