فرهنگ و هنر

بسطامی با خواندن کدام قطعه اشک مشکاتیان را درآورد؟

نام او «حشمت الله بسطامی» بود، اما به دلیل علاقه فراوانی که به ایرج خواجه امیری داشت، نام او را برای خود انتخاب کرد و از آن پس «ایرج» نام هنری او شد و برای همیشه با این نام شناخته شد.

به گزارش آپارات نیوز، ایرج بسطامی – خواننده آهنگ معروف گل پونه ها – متولد ۱۰ آذر ۱۳۳۶ و از شاگردان محمدرضا شجریان بود. اگر از زلزله بم جان سالم به در می برد و الان زنده بود، این روزها جشن تولد 65 سالگی اش را می گرفتیم.

قبل از آشنایی با این هنرمند، گروهی را با همکاری برادران بسطامی (ایرج، عباس و محمدعلی)، محمدجواد خداوردی (شوهر خواهر ایرج) و نادعلی بنی اسدی به سرپرستی یدالله بسطامی تشکیل دادند. در آن زمان در رادیو و تلویزیون برنامه داشت. اما شجریان را از طریق حسین سالاری (از نوازندگان معروف کرمانی) شناخت.

حضور در کلاس های شجریان باعث شد تا ایرج بسطامی با پرویز مشکاتیان آشنا شود و آثاری ماندگار با این آهنگساز ایرانی خلق کند.

خود پرویز مشکاتیان درباره آشنایی اش با ایرج بسطامی گفت: برای اولین بار در منزل محمدرضا شجریان با ایرج بسطامی آشنا شدم. آن زمان در گروه چاووش بودیم و به دلیل شرایط اجتماعی آن زمان به خواننده هایی با صدای متفاوت نیاز داشتیم. پشت درب کلاس آواز استاد شجریان نشستم تا شاگردان مرا نبینند. آنجا بود که صدای بسطامی را خیلی دوست داشتم. صدای خوبی داشت و مثل همه کویرنشینان مهربان و خوب بود. بعد از کلاس مدتی با او صحبت کردم تا با نظراتش در مورد هنر و خوانندگی و انگیزه اش برای خوانندگی آشنا شوم. اما من او را به قدری ساده دیدم که تصمیم گرفتم یک سال با او بنشینم و در مورد مسائل پیرامونی غیر از موسیقی صحبت کنم.»

بعدها بسطامی و مشکاتیان آلبوم‌های «افشاری مزار»، «مژده بهار»، «افق آنلاین» و «وطن من» را ساختند که یکی از آنها اشک مشکاتیان را درآورد. آن آهنگ «وطن من» نام داشت. اثری که بی شک میهن پرستی بسطامی در ارائه آن بی تاثیر نبوده است. می گویند بسطامی آنقدر میهن پرست بود که با شنیدن نام ایران چشمانش پر از اشک می شد.

مشکاتیان درباره این اثر که با شعری از «ملک الشعرای بهار» ساخته شده است، گفت: در راز سرای هر ایرانی یک چیز هست و آن ایران است که برای آن جان خود را فدا می کنند، موسیقی می سازند. گریه کن و همزمان شمشیر بکش». . وقتی ایرج «وطنم» را خواند مرا به گریه انداخت. خواندن این اثر زیباتر از این نمی توانست باشد. وقتی درباره ایران صحبت می کرد گریه می کرد. رد ایران وطنم را حس کرد یعنی چه؟ از این رو با عظمت و البته توان اجرا توانست کار را انجام دهد. افتخار می کنم اگر تنها افتخار من این باشد که این اثر به عنوان سرود رسمی توسط سازمان ملی یونسکو انتخاب شده است. من با یونسکو کاری ندارم، اما با ایرج، ملک الشعراء و ایران خیلی کار دارم.»

در این بخش می توانید آهنگ وطن من را بشنوید:

ایرج بسطامی سرانجام پس از زلزله بم در 46 سالگی در خانه پدری اش درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا