اقتصادی

بورسی‌ها مانع انتشار اوراق شدند؟

در حالی که فعالان بازار سرمایه انتشار اوراق دولتی را عامل کاهش ارزش این اوراق می دانند که پس از توقف هفت هفته ای از سر گرفته می شود، بانک مرکزی اعلام کرده است که وزارت اقتصاد مرحله نوزدهم حراج اوراق بهادار دولت اسلامی را برگزار می کند. در تاریخ 9 نوامبر لغو و تاریخ جدید اعلام خواهد شد.

به گزارش آپارات نیوز، دولت برای تامین کسری بودجه خود بدون ایجاد تورم چاره ای جز انتشار اوراق دولتی ندارد که در سال جاری در 18 مزایده 18 میلیارد و 356 میلیون تومان بدهی و 10 میلیارد و 890 میلیون تومان اوراق سلف نفت فروخته است.

این در حالی است که دولت در سال گذشته اوراق بیشتری فروخته و تا پایان آبان سال گذشته حدود 73 هزار میلیارد از این اوراق فروخته شده است که برای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش نشان می دهد.

این در حالی است که پس از گذشت هفت هفته از آخرین مزایده اوراق دولتی در 30 شهریور، بانک مرکزی دیروز در اطلاعیه ای از عرضه 10 هزار میلیارد تومانی اوراق برای 18 آبان خبر داد، اما چند ساعت پس از انتشار، بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد. وزارت اقتصاد اعلام کرد که مرحله نوزدهم حراج دولتی اوراق بهادار اسلامی در تاریخ 18 آبان ماه لغو و تاریخ جدید آن اعلام می شود.

تعلیق اوراق دولتی توسط وزارت اقتصاد در حالی به این احتمال دامن زده است که در هفته های اخیر بحث های زیادی پیرامون انتشار اوراق دولتی و تاثیر آن بر بازار سرمایه مطرح شده است و برخی از فعالان بورس با انتشار اوراق مخالفند. . افت بازار سهام عرضه این اوراق است، وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال حاضر انتشار اوراق را متوقف کرده است.

به همین منظور خبرنگار آپارات نیوز با پیگیری های وزارت امور اقتصادی و دارایی علت تاخیر در انتشار اوراق دولتی را در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است و انتشار این آثار تنها راه حل است، جویا شد. .

باید دید در روزهای آینده زمان برگزاری حراج اوراق دولتی اعلام می شود و آیا دولت این اوراق را کاملا بی تفاوت منتشر می کند و جایگزینی برای اوراق دولتی مشخص می شود یا خیر.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا