استانها

تالاب الله آباد با انتقال پساب های صنعتی احیا می شود

به گزارش خبرگزاری برن توسط قزوینی؛ محمد محجوب در نیاز به معاد تالاب ها الله در شهر آبیک اعلام کرد: منطقه داشتن زمین نیمه رطوبت را نیز می توان تالاب دانست و قرار نیست هر تالابی پر از آب پیوسته و دائمی باشد، پس با این تعریف، تالاب الله آباد را حتی در نبود آب نیز درست می شناسیم.

مدیر دفتر محیط و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای قزوین افزود: تالاب الله آباد که در شهرستان آبیک قرار دارد در مرز استان قزوین و البرز قرار دارد و حدود 60 درصد از سطح آن در استان قزوین در 35 سال گذشته بر اساس تصاویر واقع شده است ماهواره در مواقع سیلابی آب رودخانه های استان به دلیل شیب هیدرولیکی دشت قزوین به صورت فصلی به این تالاب هدایت می شود و پهنه آبی تشکیل داده است.

image_2021_12_24-10_13_58_406_J4A

وی ادامه داد: این تالاب به صورت فصلی توسط رودخانه های خررود و ابهررود و توسط رودخانه های نواحی شمالی دشت قزوین و از طریق حوضه رودخانه کردان پرآب می شود. استان البرز همچنین تغذیه و خروجی تالاب در نهایت به دریاچه نمک می ریزد.

محجوب تصریح کرد: در سال های اخیر که به دلیل کاهش بارندگی و برداشت بالادست سطح آب های زیرزمینی کاهش و جریان آب های سطحی کاهش یافته است، سطح تالاب نسبت به گذشته کمتر مرطوب شده است، بنابراین برای زنده نگه داشتن تالاب اقداماتی با کمک سازمان زیست شناسی محیطی استان و سایر نهادها از جمله انجام مطالعات حفظ حریم خصوصی را آغاز کرده اند.

گرفتن

وی گفت: شرکت آب منطقه ای استان برای احیای این تالاب در ابتدا طرح هایی را در نظر گرفت که در بیابان زدایی موثر بوده و نیاز آبی تالاب ها را تامین کند، اولین طرح ارائه شده استفاده از جریان آب های سطحی بود، اما با توجه به اینکه ثبات وجود نداشت روان آب های سطحی در دشت قابل انتقال بود، بنابراین به سراغ منابع آبی دیگر رفتیم و استفاده از «پساب» در دسترس ترین منبع تلقی شد.

مدیر دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه یادآور شد: استفاده از پساب با سرمایه شخصی بهترین جایگزین هم برای احیای تالاب ها و هم برای زراعت چوب است.

وی در خصوص حجم پساب قابل انتقال به تالاب الله آباد گفت: بررسی های انجام شده بر روی پساب های استان ظرفیتی در حدود 9 میلیون مترمکعب را نشان می دهد که عمده آن از شهر صنعتی البرز و سپس منتقل می شود. پساب شهرک صنعتی لیا را می توان اضافه کرد.

qzrw_fb8f9d_1640152505

محجوب بیان کرد: احیای تالاب با جلوگیری از ایجاد کانون گرد و خاک می توانیم در شرایط مساعد تری وضعیت تالاب ها را بهبود بخشیم البته در کنار این اقدامات مسئولان استان البرز باید تالاب های رودخانه کردان و حوضه تالاب شمالی را نیز احیا کنند تا این منطقه به وضعیت سابق خود بازگردد. طبیعی

مدیر دفتر محیط زیست و منابع آب شرکت آب منطقه ای قزوین در خصوص اقدامات انجام شده تاکنون برای احیای تالاب ها گفت: خوشبختانه مطالعات فاز صفر این پروژه به پایان رسیده و تاییدیه آن اخذ شده است. توسط کمیته فنی شرکت و کمیته های استانی “در مرحله فراخوان و گزینش سرمایه انتقالی بخش خصوصی این است.

وی در خصوص زمان شروع فاز اول این پروژه گفت: در شرایط خوش بینانه انتظار داریم که فراخوان انتخاب سرمایه گذار در سال جاری به پایان برسد.

محجوب افزود: با اجرای طرح احیای تالاب الله آباد از محل انتقال پساب های صنعتی استاندارد، مساعدت دستگاه های مسئول کنترل کانون گرد و غبار، جلوگیری از شوری در منطقه و حفاظت از گونه های کمیاب منطقه، امکان حفاظت از سفره آب دشت فراهم شد. قزوین نیز با نفوذ مستقیم پساب ها تامین می شود.

qzrw_b0aeaa_1640152504

وی در پایان گفت: تنها راه نجات استان از جریان های آلوده صنعتی و کمک به محیط زیست استان، اجرای این طرح است چرا که با تامین منابع آبی برای کشت درختان، امکان تصفیه اضافی و کشت غیر ارادی وجود دارد. درختان مولد به احیای تالاب های الله آباد کمک می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا