اقتصادی

تدابیر دولت سیزدهم برای تامین سوخت پایدار چه بود؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی آپارات نیوز، یکی از فعالیت های مهمی که دولت سیزدهم در دستور کار خود قرار داد تامین سوخت پایدار در کشور بود. سوخت پایدار یعنی تامین سوخت لازم برای مصارف خانگی و صنعتی تا شاهد کمبود انرژی در کشور نباشیم.

در همین رابطه جواد اوجی وزیر نفت در دهم شهریور 1400 در برنامه «گفتگوی ویژه خبر» شبکه دو سیما با موضوع کمبود سوخت نیروگاه ها و قطعی برق در فصل زمستان گفت: وی افزود: گازرسانی به بخش خانگی اولویت اول وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران است، اما در تامین سوخت نیروگاه با چالش هایی مواجه هستیم، در خصوص تامین سوخت زمستانه به ویژه نیروگاه ها در فصل زمستان. فصل صادرات فرآورده های نفتی در سال جاری از حدود دو ماه قبل به شدت کاهش یافته است تا انشاءالله بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه ها و صنایع را تامین کنیم، برنامه ما این است و تمام تلاش خود را برای پرکردن آن انجام می دهیم. مخازن سوخت نیروگاه ها و صنایع بزرگ در حالی که کمبود گاز نیز پیش بینی می شود.

چرا که تامین سوخت زمستانی از ابتدای شروع به کار این دولت یکی از چالش های مهم تلقی می شد به طوری که آقای … روحانی رئیس جمهور سابق نیز در اردیبهشت 1400 اعلام کرد که در زمستان کمبود گاز خواهیم داشت. از سوی دیگر جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم، برآورد کرد که ۱۴۰۰ کشور جهان در پیک زمستانی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز کمبود گاز دارند.

از سوی دیگر، جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم، درباره کمبود سوخت و تامین آن اذعان داشت: «وضعیتی که دریافت کردیم برای تامین سوخت زمستانی اصلا جالب نبود. سطح مخازن ذخیره سوخت مایع در نیروگاه ها 25 تا 30 درصد کمتر از سال 2019 بود. از سوی دیگر، 4 تا 5 هزار تانکر سوخت نیز از ناوگان حمل و نقل سوخت ما حذف شدند، زیرا نرخ آنها پایین بود و ما این کار را نکردیم. برای آنها بپردازید.”

علاوه بر این، کشور در زمینه تولید و تامین گاز نیز به دلیل انجام نشدن تعمیرات اساسی و نوسازی پالایشگاه‌های گاز مشکلاتی داشت که باعث شد رقمی بین 50 تا 60 میلیون مترمکعب گاز در پارس جنوبی رقم بخورد. کاهش میدان به دلیل از کار افتادن کمپرسورها. .

گاز

راهکار دولت سیزدهم برای حل گازرسانی

وزیر نفت برای حل این مشکل با ارائه مصوبه ای در دولت نرخ ها را 30 تا 50 درصد افزایش داد و به این ترتیب مشوقی برای نفتکش ها ایجاد شد و نفتکش ها دوباره به ناوگان ملحق شدند. علاوه بر این، بخشی از حمل و نقل فرآورده به نیروگاه ها نیز توسط یک خط لوله انجام می شد که یک روز گاز و روز دیگر بنزین یا سایر فرآورده های نفتی را انتقال می داد. بنابراین میزان ذخایر تا پایان آبان 1400 نسبت به سال گذشته 1.2 میلیارد افزایش یافت.

دومین کاری که دولت سیزدهم برای حل معضل اختلاس انجام داد اصلاح تعرفه های داخلی بود که جواد اوجی وزیر نفت در این باره گفت: به این ترتیب جدول تعرفه گاز داخلی را اینطور تنظیم کردیم. اینکه 75 درصد از مصرف کنندگان 50 درصد خانوارهای گازدار سهمی دارند بدون اینکه افزایش قیمتی داشته باشند.به سمت پرمصرف ها رفتیم و با اصلاحات میانگین نرخ هر مترمکعب گاز برای این گروه 400 تومانی رفت. به 2000 تومان؛ بسیاری از دوستان تصور می کردند که این موضوع تبعات اجتماعی خواهد داشت، اما الحمدلله با یک اقدام خوب، افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف خانگی از اول آذر اجرایی شد.

با این کار دولت توانست 25 تا 28 میلیون متر مکعب گاز در روز صرفه جویی کند. این عدد معادل یک فاز پارس جنوبی است بنابراین عدد قابل توجهی محسوب می شود. از سوی دیگر برای توسعه یک فاز پارس جنوبی 6 میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز بود که با یک سیاست صحیح 25 میلیون متر مکعب گاز و 6 میلیارد دلار صرفه جویی شد.

وزیر نفت درباره این صرفه جویی و گذراندن زمستان گفت: در این راه با عنایت خداوند متعال و تلاش همکارانم در وزارت نفت و حمایت مردم توانستیم زمستان امسال را بدون گاز به پایان برسانیم. زمستان امسال بسیار سخت بود و در یک مقطع دمای ۲۳ استان کشور به طور همزمان منفی شد و به منفی ۲۷ درجه رسید به طوری که کنتورهای گاز آنجا یخ زدند.

اما وزارت نفت با سیاست های صحیح و علمی توانسته است تراز گاز را مثبت نگه دارد و به تامین پایدار سوخت نیروگاه ها، صنایع و مصارف خانگی منجر شود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا