فرهنگ و هنر

تغییر در چرخش «فایتون» در حال رخ دادن است

کشف عجیب درباره یک سیارک خطرناک؛

محققان در زمینه علوم سیاره ای چیز عجیبی در مورد یک سیارک بالقوه خطرناک کشف کرده اند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا به نقل از اسپیس، «آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن» (JAXA) در نظر دارد فضاپیمای «Destiny+» خود را در سال 2024 به یک سیارک نزدیک به زمین بفرستد. فایتون را پرتاب کنید که هدفش پرواز است. توسط این سنگ فضایی در سال 2028. به همین دلیل، این سیارک بالقوه خطرناک مورد بررسی قرار گرفت.

محققان اخیراً به کشف قابل توجهی در مورد فایتون دست یافته اند. آنها دریافتند که چرخش آن افزایش می یابد. دوره چرخش این سیارک هر سال چهار میلی ثانیه کاهش می یابد. حتی یک تغییر کوچک مانند این مثال می تواند بر کاوش های Destiny+ تاثیر بگذارد. دانستن این سرعت چرخش خاص به محققان این امکان را می دهد تا جهت گیری سیارک را در طول پرواز فضاپیما با دقت بیشتری پیش بینی کنند و در مشاهدات خود دقیق تر باشند.

به ندرت پیش می آید که یک سیارک چرخش خود را تغییر دهد. فایتون یازدهمین سیارک شناخته شده ای است که تغییری در دوره چرخش خود نشان می دهد و بزرگترین سنگ فضایی با قطر متوسط ​​5.4 کیلومتر است.

با استفاده از داده‌ها و مشاهدات از سال 1989 تا 2021، شان مارشال، دانشمند سیاره‌شناسی در رصدخانه آرسیبو در پورتوریکو، مدلی برای تعیین شکل فایتون در آماده‌سازی برای مأموریت Destiny+ ایجاد کرد.

مارشال در بیانیه ای گفت: پیش بینی های مدل در مورد شکل سیارک با داده ها مطابقت نداشت. زمان هایی که این مدل در درخشان ترین حالت خود قرار داشت، به وضوح با زمان هایی که فایتون در درخشان ترین حالت خود دیده می شد، مطابقت نداشت. من متوجه شدم که این تفاوت را می توان با تغییر جزئی در دوره چرخش فایتون در زمان قبل از مشاهدات 2021 توضیح داد.

تغییر در چرخش فایتون رخ می دهد

مارشال مدلی را به دست می‌آورد که به بهترین وجه با داده‌ها از جمله شتاب چرخشی ثابت مطابقت دارد. این پایداری کاهش منظم دوره چرخش فایتون به میزان چهار میلی ثانیه در سال است.

مارشال گفت که این خبر خوبی برای تیم ماموریت Destiny+ است زیرا تغییر مداوم به این معنی است که جهت گیری فایتون در طول پرواز فضاپیما را می توان به طور دقیق پیش بینی کرد. بنابراین، آنها می دانند که کدام مناطق توسط خورشید روشن شده است.

دانشمندان هنوز در حال یادگیری در مورد Phaethon هستند و ماموریت Destiny+ مطمئنا چیزهای بیشتری را فاش خواهد کرد. ما می دانیم که اگرچه فایتون بسیار بزرگ و بسیار نزدیک به زمین است که نمی تواند یک سیارک بالقوه خطرناک در نظر گرفته شود، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هیچ تهدید آشکاری برای سیاره ما ایجاد نمی کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا