اقتصادی

تلاش برای احیای تجارت پررونق با کشور عراق

آپارات نیوز/خوزستان نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: اتاق بازرگانی اهواز برای احیای تجارت پررونق با عراق برنامه ریزی های بسیار خوبی انجام داده است تا شاهد ارتقای مبادلات تجاری با این کشور باشیم زیرا این موضوع یکی از موضوعات جدی است. خواسته های بخش خصوصی

شهلا عموری در گفت وگو با آپارات نیوز، اظهار کرد: افزایش حجم مبادلات تجاری با کشورهای همسایه به ویژه عراق نیازمند تسهیل در فرآیندهای تجاری است و در این زمینه باید از روش های نوین در دیپلماسی اقتصادی استفاده کنیم.

وی با اشاره به سفر یک هیئت عالیرتبه تجاری عراقی به خوزستان، افزود: اتاق بازرگانی اهواز برنامه ریزی های بسیار خوبی برای احیای تجارت پررونق با عراق انجام داده است تا شاهد ارتقای مبادلات تجاری با این کشور باشیم زیرا این موضوع وجود دارد. یکی از مطالبات جدی بخش خصوصی است.

افزایش مبادلات نیازمند دیپلماسی جدید است

رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: برای تحقق چشم انداز تجاری ایران و عراق که رونق صادرات محصولات ایرانی به این کشور است، باید نوع جدیدی از دیپلماسی اقتصادی را با این کشور دنبال کنیم.

عموری ادامه داد: اتاق بازرگانی اهواز با دعوت از هیئت های تجاری عراقی به کشور به دنبال معرفی توانمندی ها و توانمندی های استان برای سرمایه گذاری و صادرات است و در این راستا از ابتدای سال جاری تاکنون سه هیئت عالی رتبه تجاری عراقی در این زمینه حضور داشتند. در کشور ما وجود دارد.

وی افزود: باید از روش های نوین در دیپلماسی اقتصادی استفاده کنیم تا بتوانیم حجم مبادلات تجاری با کشورهای همسایه به ویژه عراق را افزایش دهیم. با توجه به مرزهای زمینی خوزستان و صنایع مختلف، این استان می تواند به قطبی برای تکمیل زنجیره ارزش صادرات سایر استان های کشور تبدیل شود.

عموری ادامه داد: شناخت فعالان بخش خصوصی عراق از توانمندی های صنعتی و اقتصادی کشور چشم اندازی است که می تواند اهداف صادراتی ایران را محقق کند. در این زمینه باید تعامل و همکاری ساختارمند بین بخشی بین اتاق های بازرگانی و نهادهای متولی بخش صادرات وجود داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا