ورزشی

توتال در میدان گازی قطر سرمایه‌گذاری می‌کند

مقامات دوحه؛

مقامات دوحه از امضای قرارداد جدیدی با شرکت فرانسوی توتال انرژی برای توسعه میدان گازی شمال-جنوب قطر خبر دادند.

به گزارش گروه اقتصاد و کارآفرینی خبرگزاری آنا، شرکت انرژی قطر از امضای قراردادی با شرکت توتال انرژی فرانسه برای توسعه میدان گازی شمال – جنوب خبر داد که گفته می شود تولید گاز مایع دوحه به 126 میلیون تن در هر واحد افزایش می یابد. سال افزایش خواهد یافت. سال

قطر انرژی امروز شنبه تایید کرد که قراردادی را برای توسعه میدان گازی شمال-جنوب با شرکت فرانسوی توتال انرژی که 9.375 درصد سهام دارد، امضا کرده است.

خبرگزاری قطر به نقل از قطر انرژی اعلام کرد که در فاز بعدی شرکای جدیدی معرفی خواهند شد و با این حساب تولید سالانه گاز مایع قطر به 126 میلیون تن خواهد رسید.

سعد بن شریده آل کعبی وزیر نیرو در نشست خبری با پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال انرژی گفت: قطر قراردادهای بلندمدت دیگری نیز امضا کرده است و به تلاش خود برای تامین انرژی پاک‌تر به تمام کشورهای جهان ادامه خواهد داد.

وزیر قطری در خصوص هزینه این پروژه گفت تا زمانی که پروژه تکمیل نشود به آن اشاره نمی شود.

الکعبی در خصوص عملیات بازاریابی این پروژه گفت: قطر تمامی عملیات بازاریابی خصوصی را از طریق شرکت قطر انرژی انجام می دهد.

الکعبی درباره احتمال عقد قرارداد با کشورهای دیگر گفت: انتظار داریم در زمینه گازرسانی به این کشور با آلمان قرارداد امضا کنیم.

این مقام قطری گفت: این شرکت 75 درصد از سهام بخش شمال – جنوب را حفظ خواهد کرد و این سهم برای همه شرکای بین المللی 25 درصد خواهد بود.

از سوی دیگر، پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال انرژی درباره امضای این قرارداد گفت: این فصلی از یک رابطه طولانی مدت بین ما است، در مورد زمان مناسب صحبت کردیم و از سال 2017 قطر تلاش زیادی کرده است تا پنج سال به طول انجامید.

بویان افزود: این شرکت حدود 1.5 میلیارد دلار در پروژه میدانی شمال – جنوب سرمایه گذاری می کند.

اروپا که حدود 40 درصد به گاز روسیه وابسته است، در پاسخ به عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین که کشور کوچک قطر در حاشیه خلیج فارس یکی از آنها بود، به دنبال جایگزینی است.

23 مارس گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که برای کنار گذاشتن استفاده از دلار و یورو در حساب‌های کشورش، پرداخت‌ها به اتحادیه اروپا و سایر کشورهایی که اقدامات محدودکننده علیه روسیه اعمال کرده‌اند باید به روبل باشد.

حمله روسیه به اوکراین اروپا را با بحران گاز مواجه کرده است، به طوری که برخی از کشورهای عمده واردکننده گاز از روسیه، از جمله آلمان، به سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ روی آورده‌اند، اقدامی که با روند گذار به انرژی پاک در تناقض است.

میدان گازی شمال-جنوب یا پارس جنوبی در حال حاضر بزرگترین میدان گازی جهان است و شرکت انرژی قطر تخمین می زند که این میدان گازی حدود 10 درصد از منابع شناخته شده جهان را در خود جای داده است. همچنین بر اساس برآوردها، این میدان گازی 40 میلیارد مترمکعب ذخایر دارد که یک سوم آن سهم ایران است.

بر اساس آمار، قطر در سال 2020 بیش از 104 میلیارد متر مکعب LNG (حدود 80 میلیون تن) صادر کرد و سال قبل از آن با 107 میلیارد متر مکعب بزرگترین صادرکننده این محصول بود.

“LNG” به گاز طبیعی اطلاق می شود که به طور موقت به حالت مایع برای ذخیره سازی یا حمل و نقل در حجم زیاد تبدیل می شود.

حجم سرمایه گذاری قطر و پروژه افزایش تولید LNG به حدی است که این کشور قصد دارد تا سال 2027 تولید گاز طبیعی مایع را 60 درصد افزایش دهد، یعنی از 77 میلیون تن در سال به 126 میلیون تن در سال برسد. مجموع سرمایه گذاری قطر در این مورد در حال حاضر حدود 26 میلیارد دلار است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا