اقتصادی

تورم در آمریکا پس از ۴۰ سال رکورد زد

تورم در ایالات متحده 40 سال بعد به رکورد رسید

آمارهای وزارت کار حاکی از آن است که شاخص بهای مصرف کننده نسبت به سال قبل 8.6 درصد افزایش داشته و شاخص تورم نیز به طور گسترده دنبال شده است که نسبت به ماه قبل 1 درصد افزایش و بالاتر از همه برآوردها بوده است.

به گزارش آپارات نیوز؛ شاخص اصلی قیمت مصرف کننده (CPI) نسبت به ماه قبل 0.6 درصد و نسبت به سال قبل 6 درصد افزایش داشته و بالاتر از حد انتظار بوده است.

این ارقام نشان می‌دهد که تورم همچنان با حاشیه زیادی در حال افزایش است و فدرال رزرو که متعهد به افزایش نیم واحدی در هر یک از دو جلسه بعدی خود از هفته آینده است، باید این موقعیت تهاجمی را تا جلسه سپتامبر خود حفظ کند. قیمت بی سابقه بنزین و عوامل ژئوپلیتیکی تورم بالا را در ماه های آینده تهدید می کند و نشان می دهد که فدرال رزرو باید فشار بلندمدتی بر اقتصاد وارد کند.

به گزارش بیزینس، بازدهی خزانه دو ساله جهش کرد و معاملات آتی سهام کاهش یافت و دلار پس از این گزارش افزایش یافت. در سه جلسه بعدی سیاست فدرال رزرو در ژوئن، جولای و سپتامبر، معامله گران به طور کامل سه افزایش قیمت 50 واحدی را قیمت گذاری کردند.

در ماه مه، قیمت کالاهای اساسی همچنان با نرخ دو رقمی افزایش یافت.

قیمت انرژی نسبت به سال قبل 34.6 درصد افزایش یافت که بالاترین رقم از سال 2005 بود، با جهش نزدیک به 49 درصدی قیمت بنزین. قیمت بنزین در ماه ژوئن به بالاترین حد خود رسید که نشان دهنده فشار افزایشی بیشتر در گزارش های آتی CPI است.

قیمت مواد غذایی نسبت به سال قبل 11.9 درصد افزایش یافته است که بزرگترین افزایش از سال 1979 است، در حالی که برق 12 درصد افزایش یافته است که بیشترین افزایش از اوت 2006 تاکنون است.

اجاره بها نسبت به سال قبل 5.2 درصد افزایش یافته است که بیشترین میزان از سال 1987 است.

قیمت بلیط هواپیما در ماه می 12.6 درصد افزایش یافت که کمی بیشتر از ماه قبل است، اما همچنان بیشترین افزایش سالانه از سال 1980 را نشان می دهد.

خطرات فزاینده ای وجود دارد که فشار قیمت ها در برخی از دسته ها ادامه یابد. جنگ مستمر روسیه در اوکراین همچنین شامل تشدید تحریم‌های مربوط به اختلال احتمالی بندر به دلیل انقضای قرارداد آتی پرسنل اسکله در کرانه باختری است. قرنطینه‌های مرتبط با کوئید در چین و خشکسالی می‌توانند به افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی کمک کنند.

در حالی که بازار کار همچنان نقطه روشنی است، دهه ها تورم به شدت اعتماد مردم آمریکا را تضعیف کرده و از افزایش دستمزدها پیشی گرفته است.

بر اساس آخرین نظرسنجی بلومبرگ، اقتصاددانان قبلاً برآوردهای خود را برای تورم سالانه تا سه ماهه سوم سال 2023 تجدید نظر کرده اند.

دکمه بازگشت به بالا