استانها

توقف افت آبخوان‌های یزد با اجرای سند سازگاری با کم آبی استان

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز از یزد، «محمدمهدی جوادیان زاده» در جلسه فعالیت آب اردکان که با حضور فرماندار، مدیران آب و جمعی از کشاورزان برگزار شد، ضمن استماع مشکلات کشاورزان، گفت: آب. استرس در سراسر کشور پخش شده و مشکلات باید. در صفر اولویت بود».

وی با اشاره به شوری و کم آبی شهرستان اردکان و نیاز به گیاهان برای یک دوره آبکشی و نگرانی کشاورزان، ابراز امیدواری کرد با تشکیل تیمی از کارشناسان با محوریت فرماندار اردکان، جهاد کشاورزی، نماینده کشاورزان و نماینده یزد. شرکت آب منطقه ای برای نیازسنجی کارخانه واقعی و بررسی پروانه چاه های کشاورزی در کمیسیون آب های زیرزمینی این نگرانی ها را برطرف می کند.

جوادیان زاده همچنین به نصب 94 درصد کنتورهای هوشمند در چاه های کشاورزی اشاره کرد و بر نصب 100 درصدی کنتورها تا پایان امسال تاکید کرد.

فرماندار اردکان همچنین با تشکر از مدیران آب که تمام مساعدت خود را در مدیریت و تامین آب شرب و کشاورزی استان به کار می گیرند، به کاهش شدید منابع آب زیرزمینی از متوسط ​​افت سالانه 44 سانتی متری آب در دشت ممنوعه اشاره کرد. یزد، اردکان گزارش داد.

مصطفی پوردهقان با بیان اینکه در اکثر نقاط کشور مشکل تامین آب وجود دارد، گفت: با توجه به نصب کنتورهای هوشمند از آب منطقه ای مشکل بسته شدن چاه های کشاورزی حل شده است اما نیاز به تامین آب برای حفظ سطح زیر کشت موجود، « مقاومت درختان و رها شدن باغات باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: اقدامات علمی و کارشناسی، مصرف آب بر اساس مجوز، قرار دادن کنتورهای هوشمند در چاه ها، انسداد چاه های غیرمجاز، ترویج فرهنگ صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف نقش بسیار مهمی در مدیریت منابع آب اما در انقراض خواهد داشت. محصولات کشاورزی و افزایش مشکلات ناشی از خشک شدن باغات و کاهش سرانه فضای سبز در شهرستان از جمله حساسیت های موجود است که نیازمند بررسی و بازنگری بیشتر در تامین آب استان است.

فرماندار اردکان با اشاره به تشکیل کمیسیون صیانت از منابع آب که با حضور کارشناسان آب منطقه ای، جهادکشاورزی و با نظارت استاندار اردکان تشکیل می شود، افزود: کمیسیون صیانت از منابع آب در این کمیسیون تشکیل می شود.

46

دکمه بازگشت به بالا