اقتصادی

جزییات وام ۱۰۰ میلیونی ودیعه مسکن/ اقساط وام ودیعه چقدر است؟

اگرچه میزان وام مسکن در تهران کاهش می‌یابد، اما مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی از افزایش تسهیلات کمک‌های وام مسکن و تصویب مبلغ وام مسکن در هیات پول و اعتبار خبر داد.

مبلغ وام مسکن چقدر است؟

آن طور که بانک مرکزی در سایت رسمی خود اعلام کرد، مبلغ وام مسکن بین 40 تا 100 میلیون تومان است. مبلغ اجاره در تهران به 100 میلیون تومان رسیده که نسبت به سال گذشته 30 میلیون تومان افزایش داشته است.

مبلغ ابن وام در مراکز استان ها 70 میلیون تومان و در شهرهای بالای 200 هزار نفر 40 میلیون تومان است.

هنوز میزان دقیق اقساط وام مسکن اعلام نشده است. اما همانطور که بانک مرکزی اعلام کرد، مدت بازپرداخت وام مسکن از سه سال به پنج سال افزایش یافته است. از سوی دیگر سود تسهیلات وام مسکن اعلام نشد. اما اخیراً اعلام شد که نرخ سود وام مسکن از 13 درصد در سال گذشته به 18 درصد رسیده است.

بر این اساس باید منتظر ماند و دید وام مسکن چقدر است. اما معلوم می شود اقساط وام مسکن در تهران حدود دو میلیون تومان است. زیرا اگرچه نرخ سود این وام نسبت به سال گذشته افزایش یافته است اما مدت بازپرداخت وام نیز از سه سال به پنج سال افزایش یافته است.

پیش از این اعلام شده بود که مبلغ وام مسکن در تهران قرار است 60 میلیون تومان و اقساط این وام یک میلیون و 500 هزار تومان باشد. اکنون مبلغ وام مسکن تهران به 100 میلیون تومان رسیده و احتمالاً اقساط این وام در تهران حدود دو میلیون تومان در ماه خواهد بود.

قسط وام 70 میلیون تومانی ودیعه مسکن احتمالا حدود 1.5 میلیون تومان در ماه است. مبلغ وام ۴۰ میلیون تومانی مسکن باید کمتر از یک میلیون تومان باشد.

سال گذشته شرایط ویژه برای دریافت وام مسکن اعلام شد و تنها افرادی که سرپرست خانوار هستند و فرم ج آنها سبز است می توانستند وام مسکن دریافت کنند. یعنی قبلا از تسهیلات مسکن دولتی استفاده نکرده اند.

از طرفی متقاضیان دریافت این وام باید یک سال اجاره داشته باشند و تا زمان ارائه درخواست وام، تسهیلات دریافت نکرده باشند.

همچنین سال گذشته اعلام شد که متقاضیان وام مسکن باید کد مسیر و قرارداد خود را در سامانه املاک و مسکن بارگذاری کنند. البته وزارت راه و شهرسازی هنوز سایت ثبت نام این وام بانکی را راه اندازی نکرده است. بنابراین متقاضیان باید فعلا منتظر دستور بانک باشند.

223225

دکمه بازگشت به بالا