اقتصادی

جوانترین وزیر دولت برای «رفع فقر» چه می‌کند؟

حجت الله عبدالملکی که به عنوان جوانترین وزیر دولت سیزدهم توانست در راه خود به این وزارتخانه مردمی اعتماد نمایندگان مردم را برای تکیه بر کرسی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی جلب کند. نیازهای مردم در خط مقدم است ، بنابراین باید دید چگونه آنها با شعار تقویت زیرساخت های کاری آنها را برآورده خواهند کرد و به وعده های خود عمل خواهند کرد.

به گزارش آپارات نیوز ، عبدالملکی که معاون اشتغال و تامین خود کمیته امداد اضطراری بود ، برای پست نخست وزیری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نامزد شد.

حجت الله عبدالملکی ، متولد 1360 در شهر ری ، تهران ، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان و فوق لیسانس خود را در رشته معارف و اقتصاد اسلامی به دست آورد. دانشگاه صادق.

وی پیش از این دبیر شورای اقتصادی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، دبیر موسسه برنامه ریزی بنیادی – مرکز پیشرفت الگوی اسلامی ایرانی ، معاون دانشکده معارف و اقتصاد اسلامی ، امام صادق بود. دانشگاه ، عضو هیأت صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر ، از اعضای بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، همچنین مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی بود. شستشو؛ وزارتخانه هایی که او خود به عنوان وزارت مردم یاد آوردن.

وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ایران پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1390 از تلفیق سه وزارتخانه تعاون ، رفاه و تامین اجتماعی و کار و امور اجتماعی تشکیل شد و یکی از مهمترین وزارتخانه ها است. ارتباط مستقیمی با وجود و کار افراد دارد. همانطور که گفته شد نقش مهمی در تعیین شرایط زندگی و بهبود کیفیت زندگی افراد دارد و می تواند داشته باشد حداقل 30 درصد بودجه کشور متعلق به این وزارتخانه است است.

وزیر منتخب که اولین تمرکز برنامه آن اشتغال و ایجاد یک سیستم کار جامع برای ایرانیان است در متن کامل برنامه های خود ، به طور کلی ، برنامه راهبردی و عملیاتی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی دولت سیزدهم در 9 بخش: برنامه راهبردی-عملیاتی در زمینه اشتغال ، برنامه راهبردی-عملیاتی در حوزه روابط کار ، برنامه راهبردی-عملیاتی در زمینه تعاونی دارای برنامه راهبردی-عملیاتی در زمینه رفاه ، برنامه راهبردی-عملیاتی در زمینه رفاه و تامین اجتماعی ، برنامه راهبردی-عملیاتی در زمینه آسیب های اجتماعی و یک برنامه راهبردی-عملیاتی در زمینه اقتصادی.

سازمان بهزیستی کشور یکی از زیرمجموعه های مهم این وزارتخانه است و تعداد زیادی از مشتریان از این سازمان پشتیبانی می کنند که خدمات متفاوتی در زمینه های مختلف دریافت می کند. بر اساس این برنامه ، فقدان یک سیستم جامع و منظم برای ارائه خدمات توانبخشی به موقع و مناسب هزینه خدمات پزشکی در زمینه توانبخشی ، افزایش فشار فقر و متعاقب آن مشکلات اجتماعی و اقتصادی افراد و خانواده ها در بین سازمان است. ، مشاغل و افزایش بیکاری افراد معلول و مددجویان به دلیل مشکلات اقتصادی ، مشکلات مربوط به مناسب سازی محیط برای معلولین و کمبود تعداد تخت های توانبخشی در بیمارستان های کشور. مشکلات سازمان بهزیستی متهم بودن.

با این حال ، وی در برنامه خود در زمینه رفاه ، ضمن مرور فرصت ها و چالش های پیش روی سازمان بهزیستی ، دارای چهار استراتژی تحول از جمله استراتژی اول (نظارت بر کارکنان) است: هوشمندسازی و الکترونیکی سازی مکانیزم های ارائه خدمات ، استراتژی سوم ( نگاهی به ساختار اداری و منابع انسانی): نوسازی ساختار سازمانی و سازمان منابع انسانی ، استراتژی چهارم (نگاهی به جامعه ایران و جهان) ایران ، استراتژی پنجم (نظارت بر تأمین منابع مالی و اقتصادی): حمایت اقتصادی و راهبرد ششم (نظارت بر توسعه حوزه رفاه و توزیع ساده و ارزان خدمات): بدنسازی اجتماعی را در دستور کار خود ذکر کرد.

در برنامه راهبردی و عملیاتی رفاه و تامین اجتماعی ، چالش های سطح حمایت در رفاه عمومی شامل:

– سازوکار کافی برای شناسایی و پذیرش نیازمندان

فقدان منابع کافی و خدمات ناکافی سیستم حمایتی در مقایسه با نیازهای نیازمندان ، به ویژه معلولان و بیماران مبتلا به بیماریهای نهایی و افراد دارای آسیب اجتماعی – عدم وجود پایگاه داده متمرکز برای شناسایی و پوشش نیازها

ضعف رویکرد پیشگیری ، به ویژه در شرایط فقر ، محرومیت و آسیب های اجتماعی

در بحث چالش های حوزه بیمه اجتماعی مشمول:

عدم وجود سیستم بیمه مناسب برای حقوق بگیران و کارکنان

وجود قوانین و مقررات فراوان

تنوع و ناسازگاری شرایط و روش ها در صندوق های بیمه و پوشش گروه های جدید با حمایت دولت و عدم دریافت منابع

افزایش بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی و بیمه

در چالش بیمه درمانی مشمول:

چالش پوشش بیمه ای دولتی بدون پرداخت حق بیمه و هزینه بالای درمان سرسام آور و پرداخت های غیر از جیب در حوزه سلامت به دلیل اجرای طرح تحول سلامت ، شامل برخی آسیب ها و چالش ها در زمینه ماموریت عمومی.

با این حال ، به گزارش آپارات نیوز ، یک راه حل اساسی نیز بر اساس این برنامه وجود دارد کمک به جهش تولید و تقویت زیرساخت های کاری و درآمد در کشوری گزارش می شود که منجر به ریشه کن کردن فقر ، ایجاد رفاه عمومی و حفظ آبروی مردم می شود.

اما اقدامات نهادی در این برنامه به عنوان برنامه های بلند مدت همچنین در این زمینه

سرمایه گذاری های سودآور با ریسک کمتر وارد کنید

– بررسی قوانین و مقررات مغایر با دوام وجوه برای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها و تصویب قوانین لازم و مثر.

هماهنگی با سایر نقاط کشور در خصوص برنامه ریزی برای افزایش نرخ رشد جمعیت و در نظر گرفتن سیاست های تشویقی و تشویقی در این زمینه برای افزایش تعداد دانشجویان ورودی.

از آنجا که موضوع آسیب های اجتماعی یکی از مهمترین موضوعات کشور است ، عبدالمالکی در این برنامه تعداد آسیب های اجتماعی را افزایش داده ، سن مصدومان را کاهش داده و در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته است و برخی از رانندگان غیر تخصصی و بی اثر در استفاده میدانی از آسیب های اجتماعی و به اندازه کافی استفاده نمی شود. ظرفیت خیریه ها و سازمان های مردم نهاد و مشارکت مردم در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی از جمله چالش ها در زمینه آسیب های اجتماعی گفت.

در این راستا ، تهیه لایحه مدیریت آسیب های اجتماعی در کشور ، تقویت برنامه های مبتنی بر هویت دینی ، ملی و قومی ، ایجاد پایگاه داده و اطلس آسیب های اجتماعی ، آماده سازی زمینه برای مشارکت سازمانهای غیردولتی در کنترل و تقویت برنامه های مرتبط قضایی در زمینه آسیبهای اجتماعی ، تقویت پیشگیری اجتماعی از جرم توسط سازمانهای اجتماعی به عنوان راه حلهای بلندمدت نامیده می شود.

اگرچه تمرکز بر اشتغال و بهبود محیط تولید و کسب و کار ، کاهش مشاغل غیررسمی ، رسیدگی به وضعیت بازنشستگان ، معلولان ، سالمندان ، بیمه سلامت و غیره است. با این حال ، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی اعتبارنامه وزیر اعتراض کردند ، در حالی که هاجر چنارانی ، نماینده مردم نیشابور ، گفت که وزیر پیشنهادی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برنامه خاصی برای مدیریت این وزارتخانه ندارد. ندارد ، که حداقل 30 درصد بودجه کشور متعلق به این وزارتخانه است.

عبدالحسین روح الامینی ، نماینده مردم تهران ، یکی دیگر از مخالفان وزیر پیشنهادی ، معتقد است وزیر پیشنهادی کار اشراف ندارد که به عنوان وزیر و مدیر اجرایی در این زمینه جانشین وی شود.

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی ، نماینده مردم فلاورجان در مجلس نیز به عنوان مخالف تاکید می کند که عبدالملکی جوانی است که آینده درخشانی دارد اما انتخاب وی به عنوان وزیر یک وزارتخانه فوق العاده در حال حاضر با او ظلم است. وی همچنین در بخشی گفت که عبدالملکی یک جوان باهوش ، نظریه پرداز و اقتصاددان است ، اما او یک جوان است و نمی تواند از عهده این وزارتخانه عظیم برآید که دارای زیرمجموعه هایی مانند سازمان تامین اجتماعی ، سازمان بهزیستی ، شستا و مستمری است. صندوق ، که هر یک به مدیر در سطح وزارتخانه نیاز دارد.

با وجود این مخالفت ها ، برخی نمایندگان مجلس نیز با وزیر پیشنهادی رفاه اجتماعی موافقت کردند. علی اکبر بسطامی ، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با وزیر پیشنهادی موافقت کرد و مدعی شد که حجت الله عبدالملکی با نیمی از بودجه کشور 30 ​​درصد مشاغل را ایجاد کرده است و سوابق وی توسط سازمان بین المللی سازمان کار تأیید شده است. به

نیازی به گفتن نیست که وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یکی از مهمترین وزارتخانه های دولتی است که در این سالها با آن دست و پنجه نرم کرده است. ناکافی بودن محیط تجاری و کاری ، نرخ بیکاری پایدار ، دستمزد و نرخ تورم نابرابر و کاهش قدرت خرید و غیره. یکی از چالش هایی است که ما برای حل برنامه های دقیق و عملیاتی به آن نیاز داریم. وزارتخانه ای که با گروه های مختلفی از جمله کارگران ، بازنشستگان ، عشایر و روستاییان ، معلولان ، زنان سرپرست خانوار ، افراد جویای کار و افراد آسیب دیده اجتماعی سروکار دارد. باید دید حجت الله عبدالملکی به عنوان پنجمین وزیر این وزارت چگونه و تا چه حد برنامه های خود را برای حل این مشکلات اجرا خواهد کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا