فرهنگ و هنر

حاج رضا، مرد خدا – آپارات نیوز

آپارات نیوز / قزوین ‘حاج رضا یزدان پناه’ را می توان یکی از الگوی مردان خدا در قزوین دانست که بخاطر تلاشهایش برای ساختن یک زندگی خداپسندانه برای خود و اطرافیانش ستودنی است. حاج رضا در هفدهم ژانویه 2000 ، پس از سالها تلاش برای ترویج و تبلیغ دین ، ​​اخلاق و انقلاب اسلامی ، در کشور باقی ماند.

جنبه های مختلف زندگی این انسان خداپسند را می توان در زمینه های مختلف از آموزش و تمرکز بر آموزش قرآن و آموزه های دینی گرفته تا اقدامات انقلابی و تعقیب روشنگری در جامعه در نظر گرفت. در این گزارش ما در مورد بخشهایی از زندگی این مرد خدا از طریق دوستان ، دانش آموزان و دختر این معلم قرآن صحبت می کنیم.

از انجام اظهارات دینی و مذهبی خجالت نکشید

نرگس یزدان پناه ، دختر مرحوم حاج رضا یزدان پناه ، ویژگی های این مرد خدا را اینگونه توصیف می کند: پدرم نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بسیار حساس بود و تأکید می کرد که نباید شرمنده دین و دین باشیم. قوانین را اعمال کنید مرحوم پدرم نسبت به امام زمان (علیه السلام) بسیار حساس بودند و همیشه او را ناظر بر فعالیتها و رفتارهایشان می دیدند؛ وی معتقد بود که باید طوری رفتار کنیم که گویی امام زمان (علیه السلام) در حال حاضر با ماست و رفتار هر یک از ما را تماشا می کند.

به یاد دارم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، داشتن کتاب های امام خمینی (ره) و بزرگان انقلاب ممنوع بود. ما در خانه یک جزوه داشتیم که نام مقامات را با حروف کوچک می نوشت ، مثلاً به جای حضرت امام (ره) ، نوشته شده بود تا ساواک و رژیم شاه مدرکی نداشته باشند. پدرم برای معرفی انقلاب اسلامی و تربیت نسل انقلابی بسیار تلاش کرد.

محمد انصاری همچنین از دانش آموزان و دوستان مرحوم یزدان پناه تعریف می کند: یکی از مهمترین نکات در سبک زندگی مرحوم یزدان پناه این است که وی مقلد بود و سعی داشت زندگی متعالی خود را به استادان خود نشان دهد. به یاد دارم که حاج رضا روز جمعه در جلسه ای از کتابی رونمایی کرد و هفته بعد باید همین کتاب توسط دانشجویانش مورد بحث و بررسی قرار می گرفت. حاج رضا جلوی جمعیت دانش آموزان میز گذاشت و همه کسانی که می خواستند حاضر شوند باید پشت میز بایستند و آنچه را از این کتاب آموخته توضیح دهند. هدف حاج رضا بهره گیری از مشکلات آنها و افزایش توانایی آنها در سخنرانی بود تا در نهایت سخنرانی را تربیت کند که سخنان وی در دیگران تأثیر بگذارد.

آموزش منابع در یک اردوگاه به یاد ماندنی

وی از اردوگاهی فراموش نشدنی برای ما می گوید: در سال 1349 ، هیئت کودکان مسلمان قزوین که توسط بزرگان دیگر توسط مرحوم یزدان پناه راه اندازی و اداره شد ، تصمیم گرفت تعدادی از کودکان ، نوجوانان و جوانان فعال را به مشهد ببرد. این سفر خاطرات زیادی را به همراه دارد. او آنچه را که هنوز به یاد داریم برای هر یک از ما خلق کرد.

داوود مردانی ، یکی دیگر از شاگردان و دوستان مرحوم یزدان پناه ادامه می دهد: در این سفر که حدود دو اتوبوس اعضای فعال هیئت ، مرحوم آیت الله باریکوبین که بعد از انقلاب نماینده ولی فقیه در استان بود ، حضور داشتند. انقلاب و امام جمعه قزوین نیز در این سفر ما را همراهی می کردند.

به یاد دارم که حاج رضا به دلیل اینکه نمی خواست برای حضور افراد و آشنایان خود مهمانی بگذارد ، به برادرش اجازه همراهی او در این سفر را نداد و بنابراین کسانی را که در هیئت فعال بودند ترجیح می داد.

در طول سفر دیدم حاج رضا قبل از اذان صبح برای نماز شب برخاست و مشغول عبادت بود. همچنین به یاد دارم که یکی از بچه ها به شدت بیمار شد. ) استفاده کنید و دعا کنید و از خدا بخواهید که فرد را شفا دهد. گرچه كوچك بودیم ، اما با معصومیت فراوان همه دستان خود را بلند كردیم و با زمزمه “یا صاحب الزمان ادراكنی (علیه السلام)” از امام عصر (عج) یاری گرفتیم. الحمدلله شخص نیز شفا یافت.

انصاری تأکید می کند: من قبل از انقلاب به یاد می آورم که هر فعالیتی که رنگ و بوی امام و انقلاب داشته باشد توسط رژیم پهلوی ممنوع بود. با این حال ، او یادآوری می کند که حاج رضا در این زمینه بسیار فعال بود. او تحصیلات دینی و سیاسی را با هم تلفیق کرد و به همین دلیل ساواک او را خطرناک دانست و سرانجام حاج رضا را به ساوه تبعید کرد. مرحوم یزدان پناه یک حرکت سیاسی آرام را دنبال کرد و این آموزش سیاسی با نوعی آرامش همراه بود. وی در حالی که صبور بود ، خطوط مختلف سیاسی و انقلابی را برای نوجوانان و نسل جوان توضیح داد. یادم می آید یک بار قبل از انقلاب ، او مخفیانه عکس کوچکی از امام خمینی (ره) را به من نشان داد و گفت که او امام خمینی است ، بنابراین من را از انقلاب و امام مطلع کرد.

ژیان ، اتومبیلی در خدمت اسلام و قرآن!

مجید وفاپور ، یکی دیگر از شاگردان مرحوم یزدان پناه می گوید: مرحوم حاج رضا سعی در جمع آوری ثروت یا بهبود اوضاع مالی خود نداشت. و شما را به مسجد ، پلاک یا کلاس برسانید.

انصاری همچنین تأکید می کند که اگر ما دانش آموزان و دوستان مرحوم یزدان پناه به سبک زندگی وی در زندگی خود توجه کنیم ، بدون شک تأثیر آن را بر دیگران خواهیم دید. برای گفتن به نسل فعلی ، باید بیش از گذشته به تلاش خود در این راستا توجه کنیم.

نرگس یزدان پناه ، که به خصوصیات منحصر به فرد پدرش در برخورد با دانش آموزان اشاره می کند ، می گوید: در دوران تحصیلاتم ، سعی کردم با الگوبرداری از پدرم ، رابطه م effectiveثری با دانش آموزانم برقرار کنم ، زیرا پدرم نظر داشت که به عنوان یک معلم با دانشجویان خود رابطه نزدیک و دوستانه ای دارد و بدون شک دانش آموزان وی سخنان وی را با سهولت بیشتری می پذیرند. بنابراین ، توصیه من به معلمان این است که سعی کنند طوری رفتار کنند که دانش آموزان از آموزه های دینی خسته نشوند و با نوعی رابطه صمیمی و نزدیک کار کنند تا گفتار و گفتار آنها پذیرفته و تحت تأثیر آنها قرار گیرد.

وفاپور با تأکید بر لزوم الگوبرداری از بزرگان در نهادینه سازی تعالیم و سبک زندگی اسلامی اظهار داشت: مرحوم یزدان پناه نمونه ای نزدیک به زندگی ما بود که ما مجبور بودیم چنین رفتارهای جوانی و الگوهای اخلاقی را به جوانان خود نشان دهیم زیرا مدلهای معاصر معرفی زندگی نزدیک به زندگی ما می تواند در نسل امروز بسیار مهم و مثر باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا