فرهنگ و هنر

حافظ در عشق‌آباد – آپارات نیوز

نام مراسم بزرگداشت حافظ شیرازی در مرکز مشاوره فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در عشق آباد برگزار شد.

به گزارش آپارات نیوز ، با اشاره به روابط عمومی بنیاد سعدی ، در این مراسم غلامعباس ارباب خالص سفیر ایران در ترکمنستان ، نوید رسولی مشاور فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی ، جمعی از سفیران و اقشار مختلف سعدی حضور داشتند. بنیاد: جامعه ترکمن ، شامل دانش آموزان فارسی و والدین آنها. ایرانیان مقیم عشق آباد نیز برای مشورت فرهنگی در اتاق جلسات برگزار شدند.

غلامعباس ارباب خالص ، سفیر ایران در ترکمنستان ، در سخنانی در این مراسم گفت: مطالعه بین شخصیت های ادبیات ایران و ترکمن انجام می شود. “

وی ضمن تجلیل از حافظ ابراز امیدواری کرد که معرفی شخصیت های علمی و فرهنگی از ایران و ترکمنستان بتواند مردم دو کشور را متوجه میزان نزدیکی جوامع فرهنگی خود کند و ما بتوانیم از فرصت های فرهنگی بهره مند شویم. روابط فرهنگی بین دو کشور

سفیر ایران در پایان با اشاره به “بینش عمیق” قربانقلی بردی محمداف ، رئیس جمهور ترکمنستان در زمینه توسعه روابط فرهنگی و پایبندی وی به همکاری های فرهنگی بین ایران و ترکمنستان به عنوان یکی از ویژگیهای کلیدی آن یاد کرد.

نوید رسولی ، مشاور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به ولادت حافظ در ماه ربیع الاول ، ماه تولد پیامبر اسلام و انتخاب نام شمس الدین محمد برای وی ، گفت: : برای ادبیات مولد و زبان فارسی و چهره های درخشان مانند فردوسی ، مولوی سعدی و حافظ.

وی افزود: بی تردید شمس الدین محمد حافظ را می توان اوج تحول شعر و ادبیات فارسی دانست و اشعار غنایی او را از همه اشعار دیگر این زبان بهترین می دانند. حافظ شاعر و اندیشمندی است که افتخار او افتخار ایران و جهان است.

رسولی با اشاره به مختومقلی فراقی و تأثیر حافظ بر اشعار او گفت: مختومقلی فراقی از شاعران بزرگ ترکمن آثار و جنون شاعران بزرگ ایرانی را مورد مطالعه قرار داد تا از ادبیات گرانبهای شرق بویژه فارسی باستان فیض بگیرد. ادبیات. و او از شاعران بزرگ ایرانی از جمله حافظ تأثیراتی گرفته است و این تأثیر را در اشعار او به خوبی می توان مشاهده کرد. از آنجا که حافظ در شماری از اشعار خود به زندگی خصوصی خود اشاره می کند ، مختومقلی نیز به این موضوع پرداخته است. بسیاری از مسائل مانند قتل برادرش ، مرگ پدرش ، از دست دادن پسرانش در نوجوانی ، داستان عشق خود و پسرعمویش “منگلی” و شکست او در این داستان را می توان از اشعار او استنباط کرد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مطالعه تطبیقی ​​حافظ و مختومقلی فراقی گفت: با بررسی اشعار دیوان حافظ می توان دریافت که او شاعری آزاداندیش ، نیکوکار و حامی مستضعفان بوده است. مختومقلی با توجه به وضعیت و شیوه زندگی خود و با توجه به فرهنگ مردم ترکمن چنین بود. یکی دیگر از وجوه مشترک حافظ و مختومقلی سرودن اشعار در مورد مرگ و میر جهان و توصیه به مردم است. یکی از موضوعاتی که حافظ به آن اشاره می کند ، توصیه مردم است که امر به معروف و نهی از منکر و منکر از منکر و ویژگی های ضد اخلاقی و ضد انسانی را امر می کنند. مختومقلی فراقی در اشعار خود نیز سعی می کند مردم را به اصول اخلاقی اجتماعی سوق دهد و از عادات زشت و غیر انسانی دوری کند.

نوید رسولی در پایان سخنان خود با اشاره به بازتاب تاریخ و اوضاع اجتماعی آن زمان در شعر حافظ و مختومقلی و همچنین عرفان این دو ، تأکید کرد که مطالعه ای تطبیقی ​​بین دو شاعر بزرگ و عرفا میزان ادبیات فارسی را نشان می دهند و ترکمن ها نقاط مشترکی دارند.

سخنران زیر ، بهزاد رزازان ، معلم زبان فارسی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ، سه دیدگاه را در مورد نام خانوادگی حافظ بررسی می کند و می گوید: غزل ها و قصیده ها از نام یا عنوان شاعرانه ای استفاده می کنند ، که آنها آن را نام مستعار می نامند.

وی در پایان سخنان خود با تجویز آیاتی از حافظ ، دلیل آوردن نام خانوادگی حافظ را هم برای حفظ قرآن کریم و هم آشنایی او با آهنگ و موسیقی ذکر می کند.

جان محمد غلام اف ، سخنران دیگر تجلیل از حافظ و از فعالان فرهنگی عشق آباد ، با اشاره به حافظ شیرازی و مختومقلی فراقی گفت که وجود شخصیت ها و مشاهیر نه تنها متعلق به کشورها بلکه متعلق به همه ملت های جهان است که عمق بیشتری پیدا می کند. گسترش روابط فرهنگی ، یعنی بین کشورها.

این مراسم با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری ، بازنمایی زندگی حافظ ، خواندن مقاله ها و اشعار حافظ توسط دانش آموزان فارسی زبان و همچنین اجرای برنامه های دیگر ادامه یافت.

طبق اعلام ، فراخوان مسابقه خوشنویسی اشعار حافظ قبلاً توسط مشاور فرهنگی مطرح شده بود و در این مراسم نمایشگاهی از آثار برگزیده برپا شد.

اهدای جوایز و پذیرایی آخرین قسمت از مراسم بزرگداشت حافظ شیرازی بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا