اقتصادی

حل بحران کم‌آبی ایران با آب ژرف/ وزارت نیرو چاه‌های ژرف را گسترش می‌دهد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آپارات نیوز، آب های ژرف شامل آب های زیرزمینی است که در عمق بیش از 1500 متری زمین قرار دارند، البته برخی از کارشناسان آب های زیر 300 متری زیر زمین را به دلیل اینکه به راحتی قابل دسترسی نیست، آب های عمیق می دانند. اگرچه برخی از این آب ها به عنوان آب های فسیلی با قدمت چند هزار ساله و غیر قابل تجدید شناخته می شوند، اما تحقیقات علمی نشان می دهد که می توان از حجم زیادی از آب های عمیق استفاده کرد.

منابع آب تجدیدپذیر منابعی هستند که آب استحصالی از آنها با بارندگی در طول یک یا چند سال جایگزین می شود، اما منابع آب تجدید ناپذیر ارتباطی با روان آب باران ندارد. منابع آب های عمیق غیر قابل تجدید همان آب های فسیلی هستند. منابع آب فسیلی به سفره های باستانی اطلاق می شود که هزاران سال پیش تحت شرایط آب و هوایی خاص آن زمان در زیر زمین ذخیره می شدند.

P20

بر اساس مطالعات جهانی، 4 نوع آب عمیق در اعماق زمین وجود دارد که عبارتند از:

1. منابع آب معدنی عمیق

این نوع آب ها در اعماق زمین و در فعل و انفعالات شیمیایی مرتبط با مواد آتشفشانی تشکیل می شوند. البته بسیاری از این منابع غیرقابل دسترس هستند، اما آنچه مشخص است میزان بالای املاح در این منابع است، بنابراین نمی توان از آنها به عنوان منبع انسان استفاده کرد.

2. چاه های آب عمیق با ساختار نفت

اصولاً اکثر سفره های زیرزمینی نیز دارای مقدار قابل توجهی آب هستند، بنابراین روغن در قسمت بالایی و آب در زیر آن قرار دارد. این منابع آبی برای استحصال کیفیت خوبی ندارند و در صورت برداشت نیاز به امکانات بسیار پیشرفته ای برای ارتقای کیفیت خود خواهند داشت.

3. منابع آب آبرفتی عمیق

این فواره ها از چشمه های آب عمیقی هستند که در زیر زمین حرکت می کنند و در رسوبات کم آهکی زمین با ضخامت بیش از 700 متر ذخیره می شوند. این منابع تجدیدپذیر در نظر گرفته می شوند و می توانند در چرخه هیدرولوژیکی آب دخیل باشند، اما زمان تکمیل یک چرخه از آنها می تواند بسیار طولانی باشد، کیفیت آنها نیز بسته به نوع رسوبات آبخوان می تواند متفاوت باشد.

4. منابع آب جابجایی عمیق

ترک‌های ساختاری زمین یا به عبارتی سازه‌های جابه‌جایی زمین بستر مناسبی برای ذخیره‌سازی و حتی گرفتن آب است، اما بسته به ساختار زمین‌شناسی جابجایی‌ها و به دلیل شیب هیدرولیکی، حرکت می‌کند. و حتی غیر قابل دسترس می شود. این فواره ها نیز از منابع آب های عمیق تجدید پذیر به شمار می روند و نسبت به سایر آب های ژرف کیفیت بهتری دارند. این آب‌ها اخیراً به‌عنوان منابع آب جایگزین و راه‌حل بحران آب در آینده به‌ویژه در کشور ما مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

در ایران نیز پروژه مطالعاتی آبهای عمیق در دو منطقه هزار مسجد خراسان و زابل سیستان و بلوچستان با سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری در حال اجراست. موضوع آب های ژرف در ایران پس از کشف تصادفی آب در عمق بیش از 500 متری زمین در حین کاوش های شرکت ملی فولاد ایران مطرح شد. تخمین زده می شود که 1.5 تا 2 میلیارد متر مکعب آب عمیق تجدیدپذیر در ایران وجود داشته باشد.

عمق این چاه های عمیق از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، به عنوان مثال در اندونزی و بنگلادش، به دلیل سطح بالای آب های زیرزمینی، چاه های 150 متری جزء آب های عمیق، در اردن ژرف آب در عمق 1200 متری و در لیبی و الجزایر در عمق 800 تا 1600 متری. بر اساس مطالعات وزارت نیرو در ایران، عمق چنین چاه های عمیقی از 400 متر زیر زمین شروع می شود.

محرابیان

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو نیز در کمیسیون کشاورزی درباره آخرین وضعیت چاه های آب های عمیق و برنامه ریزی برای توسعه آن ها گفت: برای اولین بار در قانون بودجه سال 1400 ردیف اعتباری آب های عمیق در نظر گرفته شد که در این راستا برای توسعه چاه های آب های عمیق در نظر گرفته شد. تعداد چاه های عمیق نیز از سه حلقه به ده حلقه خواهد رسید.

وزیر نیرو تاکید کرد: بلید می تواند از منابع آب عمیق استفاده کند. در شرق ایران می توان از آب های عمیق در عمق دو تا سه هزار متری استفاده کرد.

وزیر نیرو افزود: دو حلقه چاه عمیق در کشور به آب رسیده است که حدود 12 هزار مثقال آب است که با تصفیه ساده می توان از آن استفاده کرد.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: موضوع بررسی فناوری آب های عمیق به عنوان منبع آبی جدید در استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری با دانش و فناوری مطرح شده است. اجرا شده است. شرکت های مستقر : استخراج آب های عمیق در سیستان و بلوچستان در این سال ها آغاز شد و با تلاش متخصصان و جوانان ایرانی برای اولین بار به چاه هایی با عمق بیش از دو تا سه هزار متر رسید.

خشکسالی + قایق

در مجموع ذکر این نکته ضروری است که خشکسالی به عنوان پدیده ای کند و خزنده با پراکندگی فضایی زیاد هر ساله خسارات زیادی به مناطق مختلف استان های جنوبی ایران وارد می کند، اما امروزه با خشک شدن وضعیت بسیار بدتر شده است. آب چاه آب شرب بیش از نیمی از جمعیت استان در معرض خطر قرار دارد و مسلماً به هیچ وجه نمی توان از موضوع آب شرب چشم پوشی کرد، بنابراین به گفته کارشناسان، حفر و استخراج چاه های عمیق بخشی از دردهای خشکسالی را به همراه خواهد داشت. .

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا