فرهنگ و هنر

خاطره‌گویی از اولین بانوی کارگردان تئاتر

احتمالاً سایر زنان تئاتر ایران پیش از مهین اسکویی تجربه کارگردانی داشته اند ، اما بخشی از جامعه تئاتر عنوان “بانوی اول کارگردان تئاتر ایران” را شایسته ماهین اسکویی می دانند.

به گزارش آپارات نیوز ، 4 ژانویه سالگرد درگذشت مهین اسکویی است. هنرمندی که حضورش در تئاتر ما فقط به نمایشنامه محدود نمی شود بلکه دانشجویان زیادی را تربیت کرده ، کتابهای نویسنده و ارزشمندی را به تئاتر ایران اهدا کرده است.

زوج اسکویی ، مصطفی و همسرش مهین اسکویی ، با تأسیس گروه تئاتر آکادمی هنر آناهیتا هنرمندان درخشانی را برای تئاتر ایران خلق کردند. نامه هایی مانند مهدی فتحی ، محمود دولت آبادی ، مهین شهابی ، جعفر ولی ، شمسی فضل اللهی ، پرویز بهرام ، بیژن محتشم ، سیروس ابراهیم زاده ، محسن یلفانی ، یدالله شیراندامی ، هادی مرزبان ، پروین چایچی ، رسول حافظه ها ، رسول حاجافی ها حسن مهمانی ، فریدون پارسنژاد ، ایرج مهدویان ، تقی کریمی ، آزرم کیکاووسی ، شکوه نجم آبادی ، ناصر رحمانی نژاد ، پروین خضرایادات ، نادر فاطمه طاهری ، انس. به این گروه افتخار می کرد

همزمان با بزرگداشت درگذشت مهین اسکویی ، با سعید امیر سلیمانی بازیگر پیشکسوت تئاتر ، سینما و تلویزیون گپ می زنیم.

در اوایل نوجوانی ، او کار خود را در گروه تئاتر آناهیتا آغاز کرد. وی به همراه محمود دولت آبادی در نمایش “اینس ماندو” به کارگردانی مهین اسکویی نقش های اصلی را بازی می کند.

این بازیگر پیشکسوت در مورد همکاری خود با مهین اسکویی به آپارات نیوز می گوید: در سال 1339 به گروه تئاتر “آناهیتا” پیوستم و فعالیت حرفه ای خود را با این گروه آغاز کردم. من در چندین نمایش از این گروه بازی کرده ام ، به جز یکی از آنها نمایش دیگر با هدایت خانم مهین اسکویی روی صحنه رفت. من همیشه گفته ام که اگر از بازیگری چیزی می دانم ، مدیون این بانوی هنرمند هستم که تا آخر عمر همیشه با او در ارتباط بودیم و من درگیر فعالیت های نویسندگی و تحقیقاتی او بودم.

وی می افزاید: “این نوعی هوش هنری ذاتی و خلاقیت در مهین اسکویی بود که من هرگز در کسی ندیده بودم.” شاید زنان دیگری پیش از او به عنوان کارگردان در تئاتر ایران کار کرده باشند ، اما اولین کارگردان واقعی زن در تئاتر ایران من هستم. مهین اسکویی ، زیرا او با روشی علمی کار می کرد و آموخته های خود را در تئاتر استانیسلاوسکی در آثار خود آموخت. دانلود.

امیر سلیمانی که تأکید می کند باید از زحمات این بانوی هنرمند در تئاتر ایران نوشته و قدردانی شود ، از دیگر فعالیت های مهین اسکویی نیز یاد می کند: او تلاش زیادی کرد. ترجمه های بسیار خوب از آثار بزرگان تئاتر جهان ، به ویژه بزرگان تئاتر در روسیه ، که هم اکنون نیز همه در دسترس هستند و همچنین دانشجویان و مبتدیان تئاتر می توانند از آن بهره مند شوند.

وی در پایان می گوید: خانم اسکویی فقط یک بازیگر یا کارگردان در تئاتر ما نبود. وی از نظر آموزش دانش آموزان خدمات چشمگیری نیز ارائه داده است و بسیاری از دانش آموزانی که در گروه تئاتر آناهیتا پرورش داده اند ، نعمت تئاتر ما هستند.

مهین اسکویی (مهین طالقانی) در 23 مارس 1980 در منیریه تهران متولد شد. پدرش حسن عباسی طالقانی ، مردی متدین ، ​​مغازه برنج فروشی در منطقه سرچشمه داشت و مادرش ملوک رازی از خانواده ای هنردوست بود و خواهرش با ابوالحسن صبا کار می کرد. اسکویی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه الوند گذراند و از آن زمان شیفته موسیقی بود. در پایان سال تحصیلی مشتاقانه در نمایش های مدرسه شرکت می کرد و با تشویق عمه خود که در زمینه موسیقی و آواز فعالیت می کرد ، بیش از پیش عاشق این هنر می شد. پس از آن ، او دبیرستان خود را در دبیرستان نوباوگان آغاز کرد و همزمان به سالن فرهنگ رفت تا یک نمایش را ببیند. وی در هنگام اجرای این نمایش با زنده یاد مصطفی اسکویی آشنا شد و بعداً با او ازدواج کرد. اسکویی در سالهای 24-25 ، در دوره ای که کار می کرد ، به عنوان دانشجو و بازیگر با عبدالحسین نوشین همکاری کرد و در تئاتر فرهنگ اقامت گزید. او در نمایش هایی مانند فاحشه بزرگ ژان پل سارتر و سه دزد بازی می کند. پس از آن ، او به همراه نوشین و گروهش به تماشاخانه فردوسی رفت و در نمایش “وولپن” در نقش کلمب ظاهر شد. نکته جالب بازی مهین اسکویی در نمایش “پرنده آبی” موریس مرلینگ این بود که نوشین در تئاتر فردوسی بازی می کرد. در زمان تعطیلی تئاتر فردوسی ، مهین اسکویی و همسرش عازم فرانسه شدند و پس از دو سال با کمک بورس دولتی شوروی به مسکو رفتند. در سال 1329 آنها در امتحانات مختلف ورودی در موسسه دولتی هنر مسکو (Gay Tis) شرکت کردند. و نمایشنامه “شب انتقادی” توسط نویسنده لهستانی را به عنوان پایان نامه اجرا کرد. پس از بازگشت به ایران در سال 1337 ، مهین و مصطفی اسکویی “مدرسه هنری آناهیتا” را در سینما آپادانا سابق تأسیس کردند و کلاسهای تئاتر را در آنجا تأسیس کردند. آنها در زمستان همان سال نمایش “اتللو” را با حضور بازیگران آناهیتا اجرا کردند. بازیگرانی مانند پرویز بهرام ، جعفر ولی ، مسعود فقیه ، سیروس ابراهیم زاده و … در این نمایش حضور داشت.

اجراهای بعدی شرکت تئاتر آناهیتا “خانه عروسک” ساخته ایبسن به کارگردانی مهین اسکویی بود و بعداً “بسیاری از سر و صدا برای هیچ چیز” را در سال 1939 اجرا کرد.

نقش “بلانچ” در نمایش “تراموا به نام شهوت” حضور درخشان دیگر روی صحنه بود. مهین اسکویی در سال 1944 ، پس از طلاق مصطفی اسکویی ، از گروه تئاتر آناهیتا استعفا داد و در همان سال در تئاتر کسرا در نمایش “چشم انداز از پل” به کارگردانی پرویز بهرام بازی کرد. در سال 1961 و بعد ، اسکویی علاوه بر آموزش تئاتر ، کارهای سه جلدی استانیسلاوسکی ، نمایش “صاعقه” آستروسکی ، “خرس و خواستگاری” چخوف و “در اعماق” ماکسیم گورکی را ترجمه کرد.

وی علاوه بر این فعالیت ها ، میزبان چندین نمایش تلویزیونی از جمله “گرگ ها و بره ها” ، “کالسکه طلایی” ، “غار سالامنگ” ، “پیچ خطرناک” ، “شیطان” ، “شب های سفید” ، “خرس و خواستگاری” و “پنجاهمین سالگرد” بوده است. جشن “. کارگردانی شده توسط. وی پس از مدتها بیماری در 3 ژانویه 2005 درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا