استانها

خانواده ها غربالگری بینایی و شنوایی کودکان خود را جدی بگیرند

به گزارش خبرنگار اجتماعی آپارات نیوز از قزوین؛ علی دهباشی پور روز شنبه در جمع خبرنگاران رسانه های استانی با اشاره به اهمیت اجرای طرح غربالگری شنوایی و بینایی در استان اظهار داشت: پیشگیری از آسیب های اجتماعی و کاهش معلولیت می تواند هزینه های خانواده ها و کشور را کاهش دهد و محیط زیست سالم تری را برای مردم فراهم کنیم. برای استفاده بهینه از نیروها و امکانات باید بسیج و به فضاهای خود توجه کنیم.

وی افزود: توجه به مصالح عمومی باید اولویت اصلی فعالیت دستگاه های خدمات رسان باشد و به گونه ای عمل کنیم که همه دستگاه ها برای رسیدن به نتایج بهتر تلاش کنند.

image_2022_6_18-13_50_1_88_IY5

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآور شد: رسانه ها به عنوان زبان گفتاری و چشم و چشم و گوش مردم می توانند در عرصه اطلاع رسانی همراه ما باشند و نیت ما را برای افزایش دانش عمومی در حوزه مشارکت و همکاری یاری کنند. تعداد افراد بیشتری نسبت به اجرای پروژه می تواند باشد.

دهباشی پور گفت: تامین سلامت انسان و پیشگیری از معلولیت می تواند به دستیابی به جامعه ای سالم کمک کند و اجرای برنامه های غربالگری در دوران شیرخوارگی و کودکی گامی موثر در کاهش آسیب های ناشی از معلولیت و دستیابی به جامعه سالم است.

وی گفت: اگر مردم و والدین با علائم و علل برخی از بیماری ها و عواقب آن آشنا باشند قطعا می توانند از ابتلای فرزندان خود به برخی بیماری ها مانند ناشنوایی و نابینایی جلوگیری کنند و در این راستا هر ساله برنامه های غربالگری انجام می شود. . همه جا.” و استان قزوین نیز صدق می کند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: برخی کمبودها مانند ناشنوایی و نابینایی در دوران نوزادی و کودکی شکل می گیرد و در این سن قابل شناسایی است، بنابراین طرح های غربالگری در این سن انجام می شود.

معاینه + شنوایی + کودکان

خروپف و عفونت گوش کودکان را جدی بگیرید

وی افزود: برخی از علائم در نوزادان و کودکان مانند خروپف، سرماخوردگی های طولانی مدت، عفونت گوش و نوع واکنش کودکان می تواند زنگ خطری باشد که در صورت توجه والدین می توان از بروز مشکلات جدی تری پیشگیری کرد. “او گفت ..

دهباشی پور تصریح کرد: عوامل خطر برای مادران مبتلا در بیمارستان یا جاهای دیگر را شناسایی کرده ایم و با اطلاع رسانی صحیح امیدواریم تهدیدات را کاهش دهیم.

وی گفت: کودکانی که در بیمارستان بستری می شوند سابقه زردی و ضربه به سر دارند، کسانی که عفونت مغزی مانند مننژیت دارند، داروهایی که عوارض جانبی روی گوش کودک دارند از علائمی است که والدین باید جدی گرفته شوند. و با مراجعه به پزشک و بررسی آنها را متقاعد کنید که سلامت فرزندان خود را بررسی کنند.

دهباشی پور افزود: در سال اول کودک باید قبل از شش ماهگی، قبل از 9 ماهگی، در سال دوم قبل از 18 ماهگی و در سال سوم قبل از 30 سالگی معاینه شود. ماه، تا مشکلی پیش نیاید.

image_2022_6_18-13_50_1_882_2TK

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: کودکانی که فک آنها روی هم قرار نمی گیرد و لوزه سوم دارند، ممکن است مشکل شنوایی داشته باشند و اینها زنگ خطری است، بنابراین معاینه برای آنها ضروری است.

وی بیان کرد: نوزاد در هجده ماهگی باید در یک مرحله به برخی دستورات والدین عمل کند و تنها سه قسمت از بدن خود را نشان دهد، از 3 تا 20 کلمه استفاده کند و در دو سالگی نیز بتواند خودنمایی کند. 5 قسمت از بدنش.و 200 کلمه بخواند و در سه سالگی دامنه وسیع تری از کلمات را برای تایید سلامت او بخواند.

آزمون شنوایی در استان قزوین آغاز شد

دهباشی پور در ادامه در خصوص اجرای طرح غربالگری شنوایی گفت: سال گذشته 15158 نوزاد غربالگری شدند که در این کار 6 بخش دولتی و 4 بخش خصوصی مشارکت داشتند.

وی افزود: در اجرای این طرح در شهر قزوین 12 هزار نفر، در تاکستان 2158 نفر، در بوئین زهرا 600 و در شهر البرز 500 نفر تحت پوشش هستند.

نقد + ..

دهباشی پور یادآور شد: در تحقق این طرح 84 نفر از افراد کم شنوایی شناسایی و تعدادی نیز برای درمان معرفی شده اند و همچنین برای 15 کودک 1.5 تا دو ساله کاشت حلزون شنوایی انجام شده است.

وی گفت: امسال با شروع این طرح تاکنون 2700 نفر در قزوین، 930 نفر در تاکستان، 200 نفر در بوئین زهرا، 70 نفر در البرز و در مجموع 3900 نفر تحت پوشش قرار گرفته اند و این کار ادامه خواهد داشت. تا پایان سال.

دهباشی پور گفت: تاکنون 18 کودک 3 تا 6 ساله که مشکل شنوایی داشتند شناسایی شده اند.

وی گفت: ازدواج در سنین بالا و پایین، ازدواج های اصیل می تواند مضر باشد و شهروندان باید از آن اجتناب کنند.

معاینه بینایی 65000 کودک در استان قزوین

دهباشی پور در ادامه در مورد غربالگری بینایی گفت: در اجرای طرح غربالگری بینایی پیش بینی می کنیم 65 هزار و 500 کودک سه تا شش ساله را تحت پوشش قرار دهیم.

3275555

وی گفت: برای اجرای طرح 53 پایگاه ثابت و مرکز حیات مثبت، 17 پایگاه سیار در نظر گرفته شده است و این ماموریت در سه سطح با آزمایش علائم جهت یابی، دستگاه بینایی سنجی و مراجعه به مراکز درمانی محقق می شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: از ابتدای اجرای این طرح 464 کودک مشمول طرح غربالگری شدند و 45 کودک دارای مشکل شناسایی شدند.

دهباشی پور تصریح کرد: سال گذشته با فعال شدن 64 پایگاه مثبت زندگی، طرح غربالگری با پوشش 60797 کودک سه تا شش ساله محقق شد و پوشش به 88 درصد رسیده است و بخشی دیگر نیز به دلیل وجود مشکل به مراکز خصوصی مراجعه کرده است. تاج گذاری. چیزی که در این آمار دیده نمی شود.

وی گفت: سال گذشته 2180 کودک مشکوک به ضعف بینایی شناسایی و 49 کودک به چشم پزشک معرفی شدند.

خانواده ها کنترل را جدی می گیرند / چک های منظم فرزندان خود را پیگیری کنید

این مسئول افزود: انتظار داریم خانواده ها در طول سال نسبت به سلامت شنوایی و بینایی فرزندان خود حساس بوده و معاینه آنها را جدی بگیرند تا دچار معلولیت بزرگسالی نشوند.

image_2022_6_18-13_49_59_457_LRe

دهباشی پور هزینه شنوایی سنجی را 17 هزار و 740 دلار و بازدید را 15 هزار دلار با 30 هزار تومان اعلام کرد و یادآور شد: هیچ خانواده ای به دلیل مشکلات مالی از انجام این طرح ممانعت نمی کند و با ماموریت حساسی که داریم خواهان پوشش این هستیم. پروژه مانند سال گذشته به 100 درصد رسیده است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: از شهروندان انتظار داریم با افزایش دانش و توجه به تغذیه سالم، از مصرف شیرینی ها، چربی ها و روغن های مضر و همچنین استفاده از روغن زیتون، کنجد و نمک، غذاهای دریایی استفاده کنند. در آشپزی برای سالم بودن .

وی گفت: با مشارکت شهروندان در اجرای طرح های غربالگری بینایی و شنوایی، زمینه شناسایی بیماری ها و پیشگیری از معلولیت و ارتقای سلامت شهروندان فراهم می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا