اقتصادی

خبری مهم؛ پرداخت یارانه نقدی متوقف می‌شود؟

علیرغم سکوت سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت رفاه اجتماعی در خصوص آخرین وضعیت شهروندان یارانه ای، یارانه مردادماه تا دو روز دیگر به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

بررسی های تجارت نیوز از وزارت اقتصاد و دارایی نشان می دهد هرگونه تصمیم گیری در مورد تغییر نحوه پرداخت یارانه نقدی یک محصول بر عهده وزارت کار است. بنابراین با توجه به مدیریت این وزارتخانه تحت نظارت ناظر، به نظر می رسد روند پرداخت یارانه معیشتی به صورت نقدی حداقل تا تعیین وزیر جدید برای این وزارتخانه ادامه داشته باشد.

اجرای آزمایشی صورتحساب الکترونیکی
در عین حال بررسی های تجارت نیوز نشان می دهد که گزینه پرداخت غیرنقدی یارانه همچنان به صورت جدی روی میز دولت است.

در همین راستا به نظر می رسد در حال حاضر در برخی شهرهای کشور گروه های کوچکی از مردم انتخاب شده اند تا روند توزیع یارانه ها در قالب صورتحساب الکترونیکی بر روی آنها آزمایش شود.

در این فرآیند آزمایشی، یارانه معیشتی جمعیت هدف البته در چارچوب سایر یارانه بگیران به صورت نقدی پرداخت می شود، اما در عوض اعتباراتی که قرار بود به این جمعیت اختصاص یابد توسط برخی نهادهای حمایتی بین آنها توزیع می شود. در قالب طرح آزمایشی کالاهای الکترونیکی.

آیا پرداخت یارانه نقدی متوقف می شود؟

پیش از این معاون استاندار ایلام بدون اشاره به جزئیات از اجرای طرح پایلوت کالابرگ الکترونیک در آن استان خبر داد. از سوی دیگر بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اخیرا از توزیع 17 هزار بسته حمایتی اقلام لبنی بین خانوارهای نیازمند خبر داده است.

با جمع آوری این خبر می توان به این نتیجه رسید که اجرای آزمایشی طرح توزیع الکترونیکی محصولات در حال اجراست.

بر این اساس در صورتی که دولت پس از اتمام طرح آزمایشی توزیع کالاهای الکترونیکی به جمع بندی نهایی در خصوص اجرای این طرح برسد، ممکن است تصمیم به تغییر رویه پرداخت معیشت بگیرد.

توزیع یارانه از طریق فهرست کالاهای الکترونیکی یکی از زیرمجموعه های برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت بود که بر اساس این برنامه سایر کالاها به جز نان، دارو و بنزین باید در قالب فهرست کالاهای الکترونیکی توزیع شود.

با توجه به فراهم نبودن زیرساخت های لازم، این یارانه از اردیبهشت ماه به صورت نقدی و غیر کالایی بین شهروندان توزیع شده است.

با توجه به شرایط خاص اقتصادی که اکثر شهروندان کم درآمد با آن مواجه هستند، هر گونه زمزمه تغییر پرداخت کمک هزینه اقامت از نقدی به کالایی اغلب با واکنش منفی افکار عمومی مواجه می شد.

بیشتر بخوانید:

220 256

دکمه بازگشت به بالا