اقتصادی

خبر ویژه سخنگوی وزارت صنعت برای بازار خودرو/ قیمت خودروهای وارداتی اعلام شد

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز، امید قالیباف در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه مردم مخالف واردات خودرو هستند و چوب زیر چرخ می گذارند اما الان مانعی ندارد، گفت: این موضوع کاملاً مشخص است، یعنی هفتاد هزار خودرو. قرار است تا پایان سال معرفی شود و آیین نامه آن منتشر شده است.

وی افزود: متقاضیان واردات خودرو تا 28 شهریورماه فرصت یافتند تا طبق آیین نامه منتشر شده درخواست خود را به دفتر صنعت خودروی وزارت حراست ارسال کنند و اسامی شرکت ها تا پایان شهریور بررسی و اعلام می شود. . پس از آن سفارش ثبت می شود در حالی که شرکت هایی که در زمینه واردات خودرو فعال هستند، امروز نیز مذاکرات زیادی با خودروسازان داشته اند و از این نظر من مانعی نمی بینم.

قالیباف با اشاره به اینکه سه روش برای واردات خودروهای خارجی وجود دارد، گفت: یک روش واردات 70 هزار خودرو است که در دستور کار قرار دارد و قیمت آن بین 10 تا 20 هزار یورو تعیین شده است. روش دیگر واردات خودروهای خارجی است، برای مناطق آزاد واردات خودروهای برقی است که انجام می شود، ضمن اینکه سازمان مناطق آزاد نیز به این طرح علاقه مند و مردمی است.

وی افزود: روش سوم روش سرمایه گذاری است و برای افرادی که می خواهند خط تولید خودروی خارجی را در ایران راه اندازی کنند، ضمن اینکه مشوق هایی برای این متقاضیان در نظر گرفته شده است، البته متقاضیان باید از سازمان سرمایه گذاری خارجی مجوز بگیرند. از وزارت اقتصاد، زیرا در مورد سرمایه گذاری است.

قالیباف گفت: انگیزه مورد انتظار این است که بتوانند با واردات خودرو و فروش آن هزینه ریالی در ایران مانند خرید زمین، سوله، تجهیزات و ماشین آلات را تامین کنند. بنابراین هر یک از این سه روش فعال بوده و هر کدام با مکانیزم خاص خود انجام می شود.

سخنگوی وزارت امنیت در پاسخ به این سوال که 10 هزار خودرو حدود 300 میلیون می شود، درست است؟ گفت: بله درست است، اما با این قیمت عوارض گمرکی، سود بازرگانی و غیره. همچنین اضافه شده و در بورس کالا نیز رقابت دارند، یعنی اگر قیمت کل را در قیمت ارز ضرب کنیم. ، آنقدر نخواهد بود.

قالیباف گفت: خودروی تولید داخل در حالی که خودرویی را وارد می کنیم که بتواند بازار را تنظیم کند، زیرا میزان خودروهای تولیدی 400 هزار دستگاه کمتر از تقاضا است، البته واردات 70 هزار دستگاهی موثر است، اما همچنان وجود دارد. شکاف در تعادل بازار.” بنابراین به هیچ وجه به تولید داخلی لطمه ای وارد نمی کند.

وی افزود: در خصوص تعرفه نیز طبق آنچه آیین نامه می گوید خودرو باید در بورس کالا معامله شود یعنی به قیمت پایه یعنی همان قیمتی که شما گفتید قیمت دلار آن ضرب در معادل ریالی باشد. و اگر ده هزار دلار باشد ضرب در 300 میلیون تومان با این قیمت پایه در بورس عرضه می شود و آنجا رقابت وجود دارد، 50 یا 70-80 میلیون تومان می توان آنجا اضافه کرد.

223225

دکمه بازگشت به بالا