فرهنگ و هنر

دانشمند خودساخته‌ای که خود را وقف شاهنامه کرده بود

علی بهرامیان ابوالفضل خطیبی را دانشمندی خودساخته معرفی می کند که خود را وقف شاهنامه کرده است.

این پژوهشگر و معاون علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی از دوستان و همکاران سابق ابوالذال خطیبی پس از درگذشت این شاهنامه پژوه به آپارات نیوز گفت: خطیبی در دهه 60 در بخش تاریخ مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی با ما کار می کرد. زمانی که او دستیار و نایب رئیس گروه تاریخ مرکز دایره المعارف بود، معمولاً از قرن چهارم تا هفتم مقالات مربوط به دوران پیش از مغول، کشیشان، مشاهیر، شاعران، بزرگان و سرشناسان را می نوشت.

وی افزود: تحصیلات خطیبی تا فوق لیسانس تاریخ بوده و مقالاتی با قدمت چند صد ساله مربوط به دوره فردوسی نوشته است و در واقع خطیبی با بافت تاریخی پیدایش نظام و به ویژه شاهنامه آشنا بوده است. زمانی که در دوره دکتری ادبیات فارسی خواند، دکتر. خالقی مطلق تصمیم می گیرد با او در تصحیح شاهنامه شرکت کند. پژوهش در زمینه تاریخ به او در فهم متون و خود شاهنامه کمک کرد و مطالعاتش در زمینه زبان باستانی ایران به او امکان ادامه مطالعه شاهنامه را داد. البته بخشی از فعالیت های او با حضور خالقی ملتق و محمود امیدسالار بود.

بهرامیان خاطرنشان کرد: آقای خطیبی به بحث درباره «شاهنامه»، شخصیت فردوسی و مجموعه‌های حماسی مانند «فرمزنامه» پرداخت. وی همچنین به مسائل حاشیه شاهنامه مانند ابیات و مصراع ها که در شاهنامه پژوهی مشکل تلقی می شود، پرداخت و نظرات خود را ارائه کرد. او اخیراً به تدریس شاهنامه اشتغال داشت و به این کار اهمیت زیادی داد. به قول خودش وقف شاهنامه کرد.

این پژوهشگر با بیان اینکه در بین شاهنامه پژوهان جایگاهی درخور و قابل توجه داشته و نظراتش درباره شاهنامه و فردوسی حائز اهمیت بوده است، گفت: تقریباً در فضای مجازی فعال بود و نظرات خود را در آنجا ارائه می کرد و طرفدارانی داشت و نظراتش بررسی شد. . او نگران ابیات زن ستیز منسوب به شاهنامه و فردوسی بود و تقریباً همه ابیات منسوب به فردوسی را رد می کرد. او همچنین کتاب مستقلی درباره «حاجوننامه سلطان محمود» منسوب به فردوسی نوشت که بسیار مهم است. آراء و مقالات او در دو حوزه «تاریخ» و «شاهنامه شناسی و ادبیات فارسی» قابل توجه و از نظر پژوهشی مورد توجه است.

علی بهرامیان در پایان گفت: غیبت خطیبی با توجه به اینکه نهادهای علمی در تربیت این گونه افراد ضعیف و عقب مانده اند مضر خواهد بود. البته تا جایی که من می دانم و دوستی و آشنایی که با دکتر خطیبی داشتم، ایشان دانشمندی خودساخته بودند، با این که همه ما از محضر اساتید بزرگ استفاده می کنیم و ایشان هم همین طور بودند. اما تا حد زیادی می توان گفت که آقای خطیبی پسر خودش بود، روی پای خودش ایستاد و تا حدود زیادی روند تحقیق را بر اساس تجربیات خودش فهمید که نکته اصلی در مورد شستشوی ایشان است. آقای. خطیبی در عرصه پژوهش فردی مستقل به شمار می رفت و از ارائه نظرات خود هراسی نداشت و البته انتقاد را نیز می پذیرفت.

در این مورد بیشتر بخوانید:

ابیات معروفی که از فردوسی نیست؟!

ابوالفضل خطیبی دار فانی را وداع گفت

مرثیه خطیبی آب سیاه می برد

واکنش «کزازی» به خبر درگذشت «ابوالفضل خطیبی»

پیام تسلیت موسوی بجنوردی برای ابوالفضل خطیبی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا