دانش و سلامت

درخشش نام ۶۵ مؤسسه ایرانی در بین دانشگاه‌های برتر جهان

به گزارش شفاف، محمد حسن زاده رئیس ایراندوک گفت: در رتبه بندی سال 2023 “موسسه آموزش عالی تایمز”، نام 65 موسسه ایرانی در بین دانشگاه های جهان با حضور دانشگاه علوم پزشکی گلستان قرار گرفت. علوم، علوم پزشکی کردستان و علوم پزشکی مازندران در صدر دانشگاه های ایران قرار دارند. و ورود ایران به رتبه 351 تا 400 جهان و قرار گرفتن ایران در رتبه ششم در بین کشورهای با بیش از 50 نماینده در این رده بندی از ویژگی های جالب این رده بندی بود.

به گزارش پژوهشکده علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرندک)، استاد علوم و معرفت شناسی اطلاعات اعلام کرد: بر اساس این گزارش، دانشگاه های «علوم پزشکی گلستان»، «علوم پزشکی کردستان» و «علوم پزشکی مازندران» هستند. در رتبه اول کشوری و 400-351 جهانی است. جایگاه دو دانشگاه ایرانی نیز به عنوان «خبرنگار» گزارش شده است. موسساتی که رتبه بندی جهانی آنها “گزارشگر” است، موسساتی هستند که داده های خود را در اختیار “موسسات آموزش عالی تایمز” قرار داده اند اما حداقل مورد نیاز برای کسب رتبه بندی جهانی را ندارند.

رئیس ایراندک افزود: ایران پس از ژاپن، چین و هند چهارمین کشور آسیایی از نظر تعداد دانشگاه های وارد شده در این رتبه بندی در سال 2023 بود. در مجموع نام 1799 موسسه از 104 کشور مختلف جهان در این لیست گنجانده شده است. در خاورمیانه ترکیه و ایران بیشترین سهم را دارند. این در حالی است که قاره آسیا با 669 دانشگاه بیشترین نماینده را در این رتبه بندی دارد. در رتبه بندی سال گذشته این نظام رتبه بندی، 58 موسسه از ایران جزو موسسات برتر دنیا بودند. بررسی روند حضور سالانه دانشگاه های ایران حاکی از افزایش مستمر از یک دانشگاه در ویرایش 2012 به 65 دانشگاه در ویرایش 2023 بود.

یکی از اعضای هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد اعلام کرد: روند سالانه حضور موسسات ایرانی در نظام رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های “موسسه آموزش عالی تایمز” همواره رشد داشته و در سال 2023 به 65 موسسه رسیده است. البته لازم به ذکر است که تعداد مؤسسات برتر «موسسه آموزش عالی تایمز» نیز سال به سال افزایش یافته است. به عنوان مثال، در نسخه 2022 این نظام رتبه بندی، 1662 موسسه از کشورهای مختلف رتبه بندی شده اند.

به گفته حسن زاده، رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی «تایمز» مؤسسات پیشرو جهان را در پنج حوزه آموزشی (با وزن 30 درصد)، دیدگاه جهانی (با وزن 7.5 درصد)، پژوهشی (با وزن 30 درصد) رتبه‌بندی کرده است. ) %)، استنادات (با وزن 30%) و درآمد صنعتی (با وزن 2.5 درصد)؛ بر اساس 13 معیار کمی ارزیابی می شود.

رتبه بندی امسال با تجزیه و تحلیل 15.5 میلیون مقاله علمی، 121 میلیون استناد، سؤالات 40000 متخصص آموزش عالی در سراسر جهان و داده های ارسال شده توسط دانشگاه ها انجام شد. بر اساس نسخه 2023 سیستم رتبه بندی “موسسه آموزش عالی تایمز”، “دانشگاه آکسفورد” پیشگام در جهان است و “دانشگاه هاروارد”، “دانشگاه کمبریج”، “دانشگاه استنفورد”، “موسسه فناوری ماساچوست” ، موسسه فناوری “کالیفرنیا”، دانشگاه پرینستون، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، دانشگاه ییل و امپریال کالج لندن در رتبه های دوم تا دهم قرار دارند.

محمدحسن زاده افزود: پژوهشگاه علم و فناوری اطلاعات ایران (ایرندک) با ساخت و به روز رسانی ابزارهای حرفه ای برای ارزیابی و سنجش علم، فناوری و نوآوری کشور تلاش می کند تا سیاست گذاران را برای برنامه ریزی صحیح و مؤثر در زمینه های مرتبط با مأموریت های خود یاری دهد. این گزارش همچنین انتشارات سامانه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان (نما) است که 90 شاخص مختلف از 55 نهاد جهانی در حوزه علم، فناوری و نوآوری را رصد و گزارش می دهد و در آدرس اینترنتی NEMA .IRANDOC موجود است. .AC .IR در دسترس همگان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا