اقتصادی

دهقانی: شناور بودن تعرفه گمرکی واردات خودرو از ایجاد رانت جلوگیری می‌کند

عضو کمیسیون صنعت و معدن شورای اسلامی گفت: تعرفه شناور گمرکی برای واردات خودرو به معنای کنترل قیمت خودرو و ایجاد نشدن رانت در این حوزه است.

الله وردی دهقانی در گفت وگو با آپارات نیوز، با اشاره به اینکه تعرفه گمرکی خودروهای وارداتی مشخص نیست و این موضوع چقدر مفسده خواهد داشت، اظهار کرد: اگر برای تعرفه گمرکی مبلغ و درصد مشخصی تعیین شود، درست نیست؛ این موضوع تا چه حد تعیین شده است. چون اگر مبلغ کم بگذارند رانت ایجاد می شود و اگر مبلغ بالا را تعیین کنند مشکلات دیگری پیش می آید و عملاً فرقی نمی کند.

وی با بیان اینکه شناور بودن نرخ حقوق گمرکی مزیتی دارد، توضیح داد: مزیت این روش این است که چون این خودروها در بورس عرضه می شوند، درصدی از سود بازرگانی یا حقوق گمرکی معقول به آن تعلق گیرد. قیمت نهایی را تعیین کنید. مثلاً اگر خودرویی را وارد کنیم، قیمت آن 150 میلیون تومان در نظر گرفته می شود و معادل این خودرو در داخل، مثلاً 200 میلیون تومان است. بنابراین خودروساز داخلی مجبور است خودروی هم سطح و ارزان‌تر و اقتصادی‌تر تهیه کند.

نماینده مردم ورزقان گفت: اکنون این اختلاف قیمت در بورس رد و بدل می شود و این مابه التفاوت طبق قانون به خزانه دولت واریز می شود. یعنی برای واردکننده سود مشخصی مثلاً 15 تا 20 درصد در نظر گرفته می شود و مازاد آن باید به خزانه دولت واریز شود که قیمت را کنترل می کند و رانت ایجاد نمی کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا