فرهنگ و هنر

دو هزارمین سال پاریس

به گزارش شفاف ، روزنامه اعتماد وی نوشت: “اولین ساکنان این شهر و در واقع کسانی که سنگ بنای سنگ را گذاشتند ، گروهی از ماهیگیران به نام پاریسی ها بودند که می خواستند در حدود 250 سال قبل از میلاد در هر دو طرف رود سن زندگی کنند.” حداقل در آغاز کار ، آنها ظاهراً کشاورز نبوده و با شکار حیوانات معده خود را تغذیه می کردند. غارت قبایل همسایه و حمله به سایر شهرک ها نیز بخشی از زندگی آنها بود. اما سرانجام تک همسری بر شیوه زندگی آنها تأثیرگذار بود و پس از حدود یک قرن ، آنها به مردمی ساکت و آرام تبدیل شدند که هم زمین را زراعت می کردند و هم با اعضای خانواده تجارت دور و نزدیک می کردند.

در سال 52 قبل از میلاد ، مانند سایر قبایل گل ، آنها تسلیم رومیان شدند و اطاعت از جولیوس سزار را پذیرفتند. رومی ها بودند که این شهرک را لوته نامیدند ، که ظاهراً هم معنی رودخانه ای است که از آن عبور می کند و هم جمعیت قابل توجه آن. این نام برای چندین نسل باقی ماند و بعداً به پاریس تغییر یافت. مسیحیت از قرن دوم میلادی به این منطقه حمله کرد و تا آنجا که ما می دانیم از اواخر قرن دهم میلادی پایتخت فرانسه بود (اگرچه مرزهای فرانسه در آن زمان و بعداً در قرن ها تغییر می کرد). در دوره رنسانس – که قدمت آن به قرن 15 تا 17 در فرانسه برمی گردد – این شهر به یکی از مراکز علم و هنر در اروپای غربی تبدیل شد و طبق تاریخچه.com ​​، بیشتر دانشمندان و هنرمندان در قسمت جنوبی زندگی می کردند. از شهر و بازرگانان و صنعتگران. آنها در قسمت شمالی آن زندگی می کردند.

ناگفته نماند که تا اواسط قرن نوزدهم ، حتی در سالهای انقلاب کبیر ، پاریس شهر بزرگی نبود – در مقایسه با آنچه امروز در شهرهای بزرگ در ذهن داریم – و به جمعیت آن نرسید. 500 000 (اما به قول اریک هابسبوم ، پاریس طبق معیارهای آن زمان ، و حتی علی رغم ابهام در مورد خود کلمه “شهر” ، این یک شهر بزرگ بود). این ناپلئون سوم بود که با کمک ژرژ هوسمن ، پاریس را به معنای امروزی آن به شهری مدرن و بزرگ تبدیل کرد. در طول آن زمان ، آنها شهر را از هر جهت گسترش دادند ، بلوارها و پارک های عمومی در وسط و حومه شهر ساختند و سیستم فاضلاب شهر را نیز تعمیرات اساسی کردند. ناپلئون سوم خود پادشاه بدبختی بود که در جنگ با پروس شکست خورد و اسیر شد ، اما پاریس همچنان در پشت سر او رشد کرد و نسل به نسل بزرگتر و از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

در حال حاضر ، بیش از 11 میلیون نفر در پاریس و اطراف آن زندگی می کنند (کمی بیش از 2 میلیون نفر در خود شهر) و این یکی از مهمترین مراکز فرهنگ و مد و همچنین تجارت و صنایع غذایی در جهان است. برج ایفل ، که به احترام صدمین سالگرد انقلاب ساخته شده و ساخته شده است – و قرار بود یک سازه موقت باشد – یکی از مشهورترین بناهای دیدنی این شهر است. با این وجود موزه لوور ، کلیسای نوتردام ، باغ های لوکزامبورگ و شانزلیزه نیز بسیار محبوب هستند. “جالب است که چندین مجسمه در اطراف شهر وجود دارد که شبیه مجسمه آزادی هستند ، یکی از آنها بسیار شبیه مجسمه معروف نیویورک است.”

دکمه بازگشت به بالا