استانها

ذخایر آبی هرمزگان در وضعیت خوب/ ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌های هرمزگان در دستور کار

به گزارش آپارات نیوز، «جمشید عیدانی» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان وی بیان کرد: در حال حاضر استان هرمزگان از نظر ذخایر آبی رتبه نخست را نسبت به سایر استان های کشور دارد و سدهای استان هرمزگان نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارند و خوشبختانه تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت نیز در این استان قرار دارند. تامین می شود و در آینده با مشکل جدی مواجه نخواهیم شد.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب سدها تاکید کرد: اگرچه هرمزگانی در حال حاضر از نظر صرفه جویی آب از جایگاه خوبی برخوردار است، اما مشکل کم آبی یک معضل جدی است، بنابراین توجه به عدم هدر رفت منابع آبی، اصلاح مدل مصرف در خانواده و تغییر الگوی کشت در کشاورزی و صنعت باید از اولویت های همه شهروندان عزیز، کشاورزان و صنعت گران باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان تصریح کرد: در حال حاضر در سد جگین 92 درصد، سد استقلال میناب 63 درصد، سد سرنی 50 درصد و سد شمیل و نیان 44 درصد آب مورد نیاز استان را ذخیره کرده اند.

لایروبی و ساماندهی رودخانه های استان برای مهار سیلاب

ساماندهی و پاکسازی رودخانه ها و مسیل های متعدد استان هرمزگان در دستور کار شرکت آب منطقه ای هرمزگان قرار دارد و پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: بسیاری از رودخانه های استان با اولویت بندی در حال ساماندهی و حفاری هستند به طوری که برخی از آنها با پیشرفت 100 درصدی همراه بوده و برخی دیگر از مراحل کار با درصدهای مختلف پیشرفت در حال انجام است. متوجه شد. .

خشمشید عیدانی با اشاره به اهمیت ساماندهی و پاکسازی رودخانه ها و مسیل ها و تأثیر آن در کنترل سیلاب های احتمالی و کاهش خسارات مالی و جانی به روستائیان گفت: متاسفانه برخی از اهالی و اهالی منطقه از روی ناآگاهی و برخی با هدف. تصرف اراضی ملی که شامل تبدیل شدن به بستر رودخانه می شود. آنها این زمین ها را برای اهداف کشاورزی یا ساختمانی اشغال می کنند که باعث تغییر در جریان رودخانه ها می شود و در هنگام طغیان رودخانه ها آسیب جدی به بار می آورد. وی تاکید کرد: آب منطقه ای در اجرای وظایف قانونی خود با طی مراحل قانونی و هماهنگی با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی نسبت به رفع تصرف و رهاسازی بستر رودخانه اقدام می کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اعلام کرد: هم اکنون 13 پروژه در حوزه مدیریت رودخانه در حال اجراست که هر کدام با توجه به اولویت های تعریف شده و اعتبارات تخصیص یافته در حال اجرا هستند.

عیدانی ادامه داد: از مهمترین پروژه های در حال اجرا در مدیریت رودخانه استان می توان به پروژه های 750 متری رودخانه دول پارسیان با پیشرفت فیزیکی 95 درصد، پروژه فاز 1 رودخانه رویدر به طول 4.4 کیلومتر با 100 درصد فیزیکی اشاره کرد. پروژه فاز 1 رودخانه نلنگ به طول 5.5 کیلومتر با 100 درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه گابریک و سدیج 1.3 کیلومتر با 60 درصد پیشرفت فیزیکی و فاز اول ساماندهی رودخانه گازی به طول 2.6 کیلومتر و پیشرفت 94 درصدی است.

وی تاکید کرد: ساماندهی رودخانه های میناب، رودان، جاماش، جلایی، گراندو و تعدادی دیگر با جدیت در حال انجام است. وی درباره پاکسازی برخی رودخانه ها نیز توضیح داد: مهمترین پروژه های پاکسازی رودخانه ها شامل برتمب، فاز 2 هشتبندی، فاز 3 هشتبندی، زراتوجی، تل قلعه، هدیش، راوونگ است که اکثر آنها تکمیل شده، بقیه مراحل میانی است. از طریق کار

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان درباره برخی از اهداف ساماندهی و پاکسازی رودخانه ها گفت: ساماندهی و پاکسازی این رودخانه ها با هدف تامین مسکن، تسهیلات و راه های شهری و روستایی، تامین مراکز جمعیتی در طول مسیر انجام می شود. مسیر. رودخانه ها، کنترل و کنترل سیلاب ها.

46

دکمه بازگشت به بالا