استانها

راه اندازی مجمع خیران انتقال خون در یزد

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز از یزد، سید محمدرضا آقایی گفت: سال گذشته بیش از 53 هزار نفر برای اهدای خون مراجعه کردند و 45 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با تاکید بر اینکه میزان اهدای خون در کشور 25 در 1000 و در استان این رقم 35 در 1000 است، گفت: برخی از اهداکنندگان خون اهداکنندگان مستمر و در کشور به طور متوسط ​​55 درصد اهداکنندگان مستمر هستند. خیرین در حالی که این رقم در استان یزد 65 درصد است.

آقایی با بیان اینکه روزانه بیش از 200 نفر در استان برای اهدای خون مراجعه می کنند، گفت: خون اهدایی در جراحی ها، تصادفات، زایمان و بسیاری از بیماری ها از جمله تالاسمی و هموفیلی استفاده می شود.

وی ادامه داد: به دلیل ماندگاری کوتاه عناصر خونی مانند پلاکت ها که تنها سه روز در خارج از بدن انسان و در محیط نگهداری می شوند، این موضوع اهمیت اهدای خون و فرآورده های آن را به صورت روزانه و مستمر تکمیل می کند. . مردم آن را زنده تر می کند.

سرپرست اداره کل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه در زمینه به روز رسانی، خرید و تجهیزات مربوط به عملیات اهدا و انتقال خون نیازمند حمایت مسئولان و خیرین هستیم، جمع آوری خیران انتقال خون را مورد توجه قرار داد. مجمع در استان در اولویت برنامه ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون مراکز انتقال خون در سه شهرستان میبد، اردکان و مهریز فعال است، افزود: پایگاه انتقال خون مهریز در مرداد ماه سال جاری افتتاح می شود و در صورت تمایل مرکز اردکان نیز به بهره برداری می رسد. وجوه داشتن با یک شرط

آقایی با اشاره به اینکه هر کیسه خون تهیه شده برای انتقال خون در استان یزد بیش از یک میلیون دلار هزینه دارد، گفت: متاسفانه در چندین ماه از سال از جمله فصول سرد و ماه مبارک رمضان با کمبود اهدای خون مواجه هستیم. “.

وی میزان مشارکت زنان یزدی در اهدای خون را کمتر از مردان عنوان کرد و گفت: در سال گذشته تنها سه درصد از اهداکنندگان خون را زنان تشکیل می دادند، در حالی که در بین زنان مراجعه کننده برای انتقال خون، 70 درصد آنها به این بیماری مبتلا بودند. اهدای خون.

46

دکمه بازگشت به بالا