اقتصادی

رساندن نرخ تورم امسال به زیر ۴۰ درصد برای دولت یک موفقیت است

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حداقل تلاش دولت این است که تورم در سال جاری افزایش پیدا نکند و از 40 درصد بیشتر نشود، گفت: اگر دولت بتواند تورم را در سال جاری به زیر 40 درصد برساند، کارنامه موفقی در این زمینه خواهد داشت و همچنین اگر اقدامات قابل توجهی برای رفع عدم تعادل ارزی، مالی و بودجه بانکی انجام دهد، تورم زیر 25 درصد را شاهد خواهیم بود.

وحید شقاقی شهری در گفت وگو با آپارات نیوز، اظهار کرد: تورم یک معضل 50 ساله در اقتصاد ایران است و میانگین تورم ایران در 50 سال گذشته 20 درصد بوده است. بنابراین موضوع تورم مربوط به دولت خاصی نیست و موضوع بلندمدت اقتصاد کشور است و باید حل شود. متوسط ​​تورم ایران در دهه 90 26 درصد و در چهار سال گذشته بیش از 40 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه تا ریشه های اصلی تورم برطرف نشود، همچنان شاهد تورم پنهان در اقتصاد ایران خواهیم بود، افزود: تا ریشه های تورم حل نشود، همچنان تورم آشکار و پنهان در اقتصاد ایران وجود خواهد داشت. به عنوان مثال در سال 1394 تورم ایران به 9 درصد رسید اما چون ریشه های تورم برطرف نشد، روند صعودی تورم ادامه یافت و تورم در آن سال تنها به دلیل کاهش انتظارات تورمی کاهش یافت.

این کارشناس اقتصادی سه ریشه اصلی تورم را در عدم تعادل های بودجه ای و مالی، بانکی، تجاری و ارزی دانست و گفت: تا زمانی که این عدم تعادل ها در اقتصاد وجود داشته باشد هر بار انتظارات تورمی شعله ور می شود. در سال 1394 این اختلافات وجود داشت اما به دلیل کاهش انتظارات تورمی، نرخ تورم نیز کاهش یافت و در سال 1396 با خروج آمریکا از برجام، اختلافات اقتصاد کشور تشدید شد و شاهد نرخ تورم بودیم. . بالای 40 درصد

نظام بانکی نیازمند اصلاحات عمیق تر است

شقاقی درباره تورم و نقدینگی در دولت سیزدهم گفت: با شروع کار دولت سیزدهم سه عدم تعادل مالی، مالی و ارزی در اقتصاد ایران وجود داشت. در این زمینه تلاش دولت برای کنترل این سه، نارضایتی و انتظارات تورمی بود. برای این موضوع اقدامات مثبت و آینده نگری در حوزه ناهماهنگی بانکی انجام شده است. به طوری که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی سیاست هایی را برای انضباط نظام بانکی اجرا کردند و مواردی مانند کنترل ترازنامه بانک ها، کاهش منابع بلوکه شده بانک ها، تقویت نظارت بانکی و مواردی از این دست انجام شد.

وی با بیان اینکه ساختار نظام بانکی معیوب است و بانک ها درگیر بانکداری گسترده هستند که ناهماهنگی بانک ها را افزایش داده است، افزود: پیشنهاد من به تیم اقتصادی دولت این است که به تدریج به سمت اصلاحات ساختاری حرکت کنند. به اصلاحات جزئی و انفرادی نظام بانکی دولت سعی کرده ضمن تقویت شفافیت، انضباط و انضباط را بر نظام بانکی تحمیل کند، اما انجام اصلاحات عمیق ضروری است.

بودجه سال آینده باید با نارضایتی کمتری تنظیم شود

این تحلیلگر اقتصادی اقدامات دولت در رفع اختلافات بودجه و امور مالی را مثبت ارزیابی نکرد و گفت: بودجه 1401 همچنان بودجه ای شکننده و ناهماهنگ است و هزینه های مختلفی تحمیل و به بودجه 1401 اضافه شده است. در این زمینه لازم است تیم بودجه کشور بودجه ای شفاف و با اختلاف نظر کمتر برای سال آینده ارائه کند. عدم تعادل تجاری و ارزی کشور نیز به لطف افزایش قیمت های جهانی تا حدودی کاهش یافته است. برای اقدامات اساسی در این حوزه نیازمند اصلاح ساختار در حوزه توسعه صادرات غیرنفتی و مدیریت واردات هستیم.

شقاقی با بیان اینکه تمام تلاش دولت این بود که تورم و انتظارات تورمی را کنترل کند و اجازه ندهد تورم سه رقمی شود، ادامه داد: در حوزه نقدینگی هم تلاش دولت کنترل نقدینگی بود و رئیس جمهور دستور داد که رشد داشته باشد. برای یافتن نقدینگی باید کاهش یابد اقدامات برای کنترل رشد نقدینگی تشدید شده است، امیدواریم نقدینگی مهار شود زیرا رشد نقدینگی تبعات سنگینی برای اقتصاد دارد.

تورم به زیر 25 درصد می رسد اگر …

وی افزود: کنترل تورم و نقدینگی منوط به هماهنگی تیم اقتصادی دولت و شرایط اقتصادی در سطح بین المللی و داخلی است. این امر مستلزم کاهش دست اندازی دولت به منابع بانک ها و بانک مرکزی، کاهش طمع افزایش هزینه های دولت و بهبود تراز ارزی است. در حال حاضر حداقل تلاش دولت این است که تورم در سال جاری افزایش پیدا نکند و از 40 درصد بیشتر نشود. البته این موضوع با توجه به شرایط تحریم، اصلاح ارز 4200 تومانی به عنوان شوک تورمی و افزایش قیمت های جهانی دشوار است، اما اگر دولت بتواند تورم را در سال جاری به زیر 40 درصد برساند، مشکلی خواهد بود. سابقه موفق در این زمینه

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: اگر دولت در سال آینده اقدامات قابل توجهی برای رفع عدم تعادل ارزی، مالی و بانکی انجام دهد، تورم زیر 25 درصد را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا