فرهنگ و هنر

«رودکی‌وار» منتشر شد – آپارات نیوز

مجموعه مقالات «رودکیوار؛ مقالاتی در شعر و اندیشه رودکی »زیر نظر محمد جعفر یاحقی منتشر شد.

به گزارش آپارات نیوز ، با اشاره به روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی ، این مجموعه مطابق برنامه های بنیاد رودکی حفاظت و ترویج زبان و ادبیات فارسی و ter در انتشارات این بنیاد منتشر شده است. افتخارات رودکی

مقالات این کتاب به همت مرضیه دلیری اصل و زیر نظر دکتر تهیه شده است. محمد جعفر یاحقی.

یاحقی در پیامی در انتشار این کتاب گفت: کتاب “رودکیوار” شامل بیست مقاله است و نام این کتاب برگرفته از این عنصر است که می گوید: “اشعار رودکیور خوب بود / اشعار غنایی من رودکیوار نیست”. این کتاب شامل مقالاتی است که برخی از آنها چند سال پیش ، شاید حدود دو دهه پیش ، در “صفحه” موسسه نفت فردوسی منتشر شده و مقالات جدیدی به آن اضافه شده است.

وی افزود: این کتاب تلاش مشترک موسسه کودک فردوسی و بنیاد فرهنگی هنری رودکی ایران است که با بنیاد رودکی در تاجیکستان همنام است. ما همچنین سعی کردیم با تکیه بر رودکی ، پدر شعر فارسی ، روابط خود را با مردم گرانقدر تاجیکستان حفظ و تقویت کنیم. در تاجیکستان ، مردم برای رودکی احترام زیادی قائل هستند و این دلیل خوبی برای توسعه روابط با مردم تاجیکستان و مردم ماوراءالنهر است.

یاحقی توضیح می دهد: در این مقالات به جنبه های مختلف شعر و زندگی رودکی پرداخته شد و ما سعی کردیم به جنبه های ناشناخته شعر رودکی اشاره کنیم. اگرچه ، همانطور که می دانیم ، اشعار رودکی کم است ، هزار بیت باقی مانده اهمیت او را در جریان شعر فارسی و جایگاه وی به عنوان بنیانگذار کاخ طولانی شعر فارسی نشان می دهد و ما نیز آن را برای ارتباط مشخص کرده ایم. جهان وسیع زبان فارسی که از فرودان سرچشمه گرفته و سپس به خراسان بزرگ و دیگر شهرهای ایران و کشورهای همسایه ایران سرایت کرده و سپس به شبه قاره هند رفت. در واقع پرچم زبان فارسی توسط رودکی نصب شده است و بنابراین احترام به رودکی به معنای احترام به شعر و زبان فارسی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا