فرهنگ و هنر

زبان فارسی به یک طرح کلی نیاز دارد

اسماعیل آذر معتقد است برای بهبود وضعیت زبان فارسی باید برنامه ای کلی تعریف شود و در عین حال آسیب مدیریت چندگانه در این حوزه را می گوید.

این محقق و مدرس دانشگاه در گفت وگو با آپارات نیوز، اظهار کرد: باید برای همه کارهایمان از جمله زبان فارسی نقشه راه داشته باشیم. ما باید بدانیم که می خواهیم چه کار کنیم، کجا هستیم و به کجا می رویم؟ برای بازیابی و ارتقای جایگاه زبان فارسی چه طرح ها، پروژه ها و کارهایی باید انجام شود. اول از همه باید به صورت خط کشیده و ترسیم شود و ما بدانیم در کجای این خط هستیم و کجا می خواهیم به این خط برسیم؟

وی افزود: ما نیز باید بدانیم که چگونه قرار است این راه را طی کنیم. اگر این خط کشیده نشود و برنامه کلی ارتقای جایگاه زبان فارسی مشخص نشود، تلاش های انجام شده نتیجه مشخصی نخواهد داشت.

اسماعیل آذر در عین حال گفت: از نظر حقوقی مسئول زبان فارسی اکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. البته این را هم بگویم که وزیر فعلی به زبان فارسی توجه خاصی دارد اما پیشنهاد من برای کل کشور است. همه در این زمینه کاری انجام می دهند اما مسیر مشخصی ندارند.

وی ادامه می دهد: نمایندگان فرهنگی از کشور ما مثلا به کشورهای دیگر اعزام می شوند. آیا این افراد تخصص لازم را دارند؟ آیا از زبان فارسی اطلاع دارند؟ آیا آنها زبان کشور مقصد را می دانند؟ آیا حداقل یک یا دو زبان بلدند؟ آیا در زمینه فرهنگ تحصیل کرده اند؟ آیا نقشه راهی برای این موضوع دارید؟ می روند، چه کار می کنند؟ آنها اغلب در روزها یا مناسبت های خاص اقداماتی را انجام می دهند. آنها هرگز برنامه ای کلی ندارند. معمولاً هیچ نقشه راهی برای شخصیت های اعزامی وزارت علوم برای آموزش زبان فارسی وجود ندارد. آنها نمی دانند فرد قبلی که در همان کشور بوده تا کجا پیش رفته است یا برای حرکت در همان مسیر چه کرده اند. یک نفر اعزام می شود و بر اساس اینکه به کدام کشور می رود، می رود و برمی گردد و هیچ اتفاقی نمی افتد.

آذر همچنین گفت: اگر این افراد اعزام نشوند و دولت هزینه این کار را نپردازد، هیچ اتفاقی نمی افتد. فقط بودجه او به مشکلات دیگر کمک می کند و شاید بتواند گره های دیگری را باز کند.

وی سپس با اعلام اینکه باید مدیران فارسی زبان را از بین افرادی که تخصص کامل دارند انتخاب کنیم، گفت: حداقل باید معروف باشند. بنابراین سیستم کلی این کار باید تایید و اصلاح شود. از افرادی که به بیرون اعزام می شوند باید از آنها خواسته شود که در طول مأموریت خود وظایف خاصی را انجام دهند و یک بخش باید کار آنها را بررسی کند و مشکلات آنها را یادآوری کند و نکات مثبت و منفی آنها را خلاصه کند. همه این موارد باید برنامه ریزی شود.

اسماعیل آذر در ادامه گفت: من برای ارزیابی مدیران در جایی ننشستم. یه جوری میگم که اگه نباشه کم و بیش همه چیز از بین میره.

وی در پایان با بیان اینکه باید یک رشته دانشگاهی از اساتید درجه یک و مجرب زبان فارسی بسازیم، گفت: این رشته دانشگاهی فارسی زبان باید نقشه راه طراحی کند تا دیگران بر اساس آن پیش بروند. زیرا مدیریت های متعدد می تواند ضرر داشته باشد. زیرا موسسات سخت کار می کنند، اما هرگز نمی بینید که آنها از یک نقشه راه پیروی می کنند و یک اداره فعالیت های آنها را بررسی می کند و نقاط ضعف آنها را اصلاح می کند تا به مقصد مورد نظر خود برسند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا