اقتصادی

سایه رکود بر بازار برنج

یکی از فعالان بخش کشاورزی می گوید چند ماه است که با ورود محصولات جدید، بازار برنج راکد شده و اکنون برنج ایرانی و خارجی به وفور وجود دارد.

محمد مختاریانی در گفت وگو با آپارات نیوز، آخرین وضعیت بازار برنج ایرانی و خارجی را تشریح کرد و گفت: بازار برنج در رکود است و قیمت ها در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد. به دلیل اینکه امسال سطح کشت خوبی در برنج ایرانی داشتیم، برداشت خوبی انجام شد و کیفیت خوبی داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته با کمبود 30 تا 40 درصدی برنج و همچنین ممنوعیت واردات برنج خارجی مواجه بودیم که همه این موارد باعث افزایش قیمت در ابتدای فصل شد. اما اکنون یک سال را پشت سر گذاشته ایم و با تورم دستمزد و هزینه کشاورزان، عدم افزایش قیمت ها و کاهش قیمت ها نسبت به سال گذشته نشان می دهد که قیمت ها افزایش نمی یابد.

این فعال حوزه برنج در پاسخ به این سوال که آیا رکود بازار به دلیل کاهش قدرت خرید مردم برنج نیست؟ وی بیان کرد: ممکن است اینطور هم باشد اما قدرت خرید مربوط به دوره خاصی نیست در حالی که رکود بازار برنج چند ماهی است که اتفاق می افتد و دلیل این امر ورود کالاهای جدید به بازار است. . در واقع بار زیاد شده و به زودی دومین محصول برنج اضافه می شود.

مختاریانی در ادامه گفت: قیمت برنج ایرانی درجه یک در سطح عرضه باید کیلویی 125 هزار تومان باشد. قیمت برنج درجه یک خارجی در سطح عرضه کمتر از 40 هزار تومان است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه قیمت برنج خارجی نیز کاهش یافته است چراکه برداشت های خوبی در دنیا انجام شده است، گفت: امسال التهاب در بازار برنج نخواهیم داشت. احتمال کاهش مجدد قیمت برنج خارجی و عدم افزایش قیمت برنج ایرانی وجود دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا