اقتصادی

سخنان جالب رییس اسبق کانون صرافان از تلاطم‌های وحشتناک ارزی/ سمیعی: عجیب نیست باز هم نرخ ارز دو برابر شود

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز، علی اصغر سمیعی در باشگاه آپارات نیوز درباره پیش بینی جهت ارز؛ با توافق، بدون توافق گفت: طی 40 سال گذشته قیمت ارز 12 برابر شده است. این به دلیل مشکلاتی بود که در اقتصاد کشور وجود داشت. جنگ، تحریم، عدم مدیریت صحیح در اقتصاد کشور. این مشکلات وجود داشت و پول ما ضعیف شد. اما جدای از این، یکی از مشکلات اساسی که به وجود آمد، آشفتگی هایی بود که به اقتصاد کشور وارد شد. یعنی اگر قرار بود از 70 ریال در سال 57 به صورت مستقیم و با شیب ملایم به 30 هزار تومان برسیم، بسیار بهتر از این بود که قیمت ارز با نوسانات وحشتناک در زمان های مختلف تغییر کند.

وی گفت: نکته دیگر بحث انحصاری شدن اقتصاد کشور است. باید اجازه دهیم اقتصاد رقابتی شود. چنین سخت گیری هایی در اعطای مجوز یا تمدید مجوز صحیح نیست. مجوز صرافی را به بهانه اینکه نیاز به چند برابر شدن سرمایه دارد، تمدید نمی کنیم. در عین حال به کسانی که سرمایه کلان دارند و کمتر از کار بورس اطلاع دارند، مجوز صرافی می دهیم. اینگونه است که از صرافی های قدیمی برای رقابت مجوز می گیریم.

رئیس سابق کانون صرافان همچنین گفت: همانطور که گفتم از سال 57 تا کنون 12 برابر نرخ ارز افزایش یافته است و اینکه قرار است دوباره نرخ ارز دو برابر شود، چندان عجیب نیست. هرچند باید پول ملی تقویت شود، اما کاهش نرخ ارز در شرایطی است که قیمت همه کالاها کاهش پیدا کند، نه اینکه قیمت زمین و مسکن سر به فلک بکشد و فقط زورمان به ارز برسد. بهتر است قیمت ها به صورت متعادل بالا و پایین شود.

سمیعی اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که دولت به جای تزریق ارز به بازار، املاک خود را بازاریابی کند یا بانک ها را مجبور کند املاک خریداری شده با پول مردم را به بازار عرضه کند و فقط ارز تزریق نکند.

توضیحات باشگاه آپارات نیوز درباره آینده بازار ارز (اینجا) را بخوانید.

223225

دکمه بازگشت به بالا